توصیه‌ها و هشدارهای یک متخصص پوست

خطرات دستمال کاغذی برای سلامت خانم‌ها

جام جم سرا- احتمالا شما هم بار‌ها شنیده‌اید که برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی در ناحیه تناسلی، باید خودتان را پس از رفتن به دستشویی، خوب خشک کنید تا محیط گرم و مرطوبی برای رشد قارچ‌ها در این ناحیه به‌وجود نیاید.
کد خبر: ۷۸۹۰۱۹
خطرات دستمال کاغذی برای سلامت خانم‌ها

دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست، توصیه‌ها و هشدارهایی در این زمینه دارد:


*دلیل توصیه شما برای عدم استفاده از دستمال کاغذی به منظور خشک کردن ناحیه تناسلی چیست؟
ناحیه تناسلی، ‌جزو حساسترین مناطق پوستی است که می‌تواند بسرعت و شدت با هرنوع محرک خارجی مانند دستمال کاغذی، ‌ تحریک شود. متاسفانه بسیاری از خانم‌ها به‌صورت وسواس‌گونه‌ای عادت به خشک کردن ناحیه تناسلی خود بعد از رفتن به دستشویی دارند که این مساله می‌تواند مشکلات پوستی مختلفی را در این قسمت حساس از بدن برایشان ایجاد کند.


*مثلا چه مشکلاتی؟
مهم‌ترین مشکل این است که مواد و ترکیب‌هایی موجود در دستمال‌های کاغذی، ‌ جزو مواد آلرژن هستند. این حساسیت‌زا بودن در اثر استفاده از عطرهای مختلف در دستمال‌های کاغذی، تشدید هم خواهد شد. افراد مبتلا به آلرژی‌های پوستی با استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود با تشدید بیماری و وخیم‌تر شدن شرایط پوستیشان در ناحیه تناسلی مواجه خواهند شد. در واقع چنین افرادی به اگزمای تماسی آلرژیک به‌دلیل تماس با دستمال کاغذی و حساسیت به مواد داخل آن مبتلا هستند. این خانم‌ها در دوره‌هایی به‌دلیل تشدید آلرژیشان با شکایت از سوزش، خارش، قرمزی، خشکی و التهاب در ناحیه تناسلی به پزشک مراجعه می‌کنند و نمی‌دانند که درمان مشکل آن‌ها به‌سادگی و با حذف ماده آلرژن که‌‌ همان دستمال‌ کاغذی باشد، اتفاق خواهد افتاد.


*یعنی تنها مشکل استفاده از دستمال‌های کاغذی برای خشک کردن، ایجاد حساسیت است؟
نه. متاسفانه برخی از خانم‌ها عادت دارند که تمام قسمت‌های ناحیه تناسلی، مخصوصا داخل ناحیه و مخاط‌ها را بشدت با دستمال کاغذی خشک کنند که این رفتار، بیشتر به رفتاری وسواس‌گونه شبیه است تا بهداشتی. تماس مداوم دستمال کاغذی با مخاط ناحیه تناسلی به‌مرور زمان باعث ایجاد ضایعاتی شبیه به زگیل تناسلی خواهد شد.


*کمی بیشتر درباره این ضایعه‌های پوستی توضیح می‌دهید؟
این روز‌ها بسیاری از خانم‌ها با شکایت از وجود دانه‌هایی ریز و هم‌رنگ پوست که در قسمت داخلی لبه‌های ناحیه تناسلی (محلی که مخاط تناسلی را هم دربرمی‌گیرد) ایجاد شده‌اند، به پزشک مراجعه می‌کنند. این ضایعات که بدون درد، سوزش یا خارش هستند و امکان انتقال آن‌ها هم به‌هیچ عنوان وجود ندارد، «پاپیلوماتوز» نام دارند. پاپیلوماتوز‌ها معمولا کنار هم و در یک خط قرار می‌گیرند و آلرژی‌های تماسی مانند استفاده از دستمال‌های کاغذی، باعث تحریک برای ایجاد یا تشدید آن‌ها می‌شود.


*آیا راهی برای درمان این ضایعه‌های پوستی تناسلی وجود دارد؟
خوشبختانه در بسیاری از موارد دیده شده که پاپیلوماتوز‌ها در صورت قطع استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی، کم‌کم از بین می‌روند. به‌همین دلیل هم نیازی به استفاده از روش‌های تهاجمی یا غیرتهاجمی برای حذف این ضایعات پوستی وجود ندارد. ضمن اینکه پاپیلوماتوز‌ها به همسر منتقل نمی‌شوند یا در صورت زایمان طبیعی، خطر انتقال آن به نوزاد هم وجود نخواهد داشت.


*نظرتان درباره خشک کردن ناحیه تناسلی بچه‌ها با دستمال چیست؟
هم دختربچه‌ها و هم پسربچه‌ها به‌دلیل پوست حساسی که دارند، ‌نباید نواحی تناسلی آنها با دستمال کاغذی خشک شود. دختربچه‌ها، ترشحات واژینال هم ندارند و بنابراین، استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن آن‌ها به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید برای رعایت بهداشت بیشتر ناحیه تناسلی بچه‌ها، لباس زیر آن‌ها را شب به شب عوض کنید و لباس‌های زیر نخی و سفید برایشان بپوشانید.


*درباره استفاده از پد بهداشتی چه توصیه‌ای دارید؟
برخی از خانم‌ها در اثر استفاده از پدهای بهداشتی دچار خارش و التهاب پوست خارجی ناحیه تناسلی می‌شوند. توصیه ما به این گروه از خانم‌ها، ‌ استفاده از پدهای پنبه‌ای غیرمعطر و تعویض مارک پد خود در صورت حساسیت دادن به آن است. اگر هم فردی به هر دلیلی مجبور شد که از دستمال کاغذی تحت شرایط خاصی برای خشک‌کردن خود کمک بگیرد، بعد از بلند‌شدن، تنها قسمت‌های خارجی ناحیه تناسلی و کناره‌های پاهای خود را خشک کند. هر نوع دستمالی باید روی این قسمت‌های حساس، ‌ گذاشته و برداشته شود. کشیدن دستمال روی ناحیه تناسلی یا مخاط آن، باعث ایجاد تحریک و حساسیت می‌شود.


جایگزین‌های دستمال‌کاغذی

برای خشک کردن ناحیه تناسلی، به جای دستمال‌های کاغذی آلرژن، می‌توان از چند جایگزین استفاده کرد. اولین راه، استفاده از حوله‌های سفید و نخی در خانه است. شما می‌توانید خودتان را در منزل با این حوله‌ها خشک کنید و شب به شب آن‌ها را برای استفاده روز بعد، بشویید. راه بعدی استفاده از حوله‌های یک‌بار مصرف، تنظیف یا گازهای استریلی است که به‌صورت بسته‌های بزرگ هم عرضه می‌شوند.
شما می‌توانید این حوله‌ یا پارچه‌های استریل و نخی که هیچ ترکیب حساسیت‌زایی هم ندارند را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را داخل یک نایلون بگذارید. سپس در منزل یا حتی خارج از منزل از آن‌ها برای خشک کردن خود استفاده کنید. به این ترتیب، شانس ابتلا به پاپیلوماتوز یا اگزمای تماسی در ناحیه تناسلیتان را از بین خواهید برد.
نکته دیگر این‌که گاهی برخی از خانم‌ها به‌دلیل استفاده از لباس‌های زیر پلاستیکی، توری یا نامناسب، مجبور به استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود می‌شوند. در این صورت می‌توان با حذف این لباس‌ها و استفاده از لباس زیرهای نخی که جاذب رطوبت هستند و رطوبت آن‌ها هم به‌سرعت خشک می‌شود، استفاده از دستمال کاغذی را نادیده گرفت. به این ترتیب، می‌توانید به‌جای استفاده از دستمال کاغذی، حوله یا هر وسیله دیگری در خانه از لباس‌های زیر نخی و سفید کمک بگیرید و لباستان را روزی یک یا دو مرتبه عوض کنید. (ندا احمدلو/ سلامت)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۸
نرم افزار موبایل
-
۱۴:۱۶ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
ویش ویش ویش
....
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
این رنده هست نه دستمال كه عكسشو گذاشتید:-))
maryam
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
این یه جور عكس كنایه آمیز....یعنی دستمال كاغذی می تونه پوست رو رنده كنه..
مطلب
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۷ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
لطفا در مورد استفاده وازلین و روغن زیتون دردرمان خشكی پوست در این قسمت توضیح بدید . و همچنین استفاده از نمك جهت تمیز كردن محل بعد از هر دوره ماهانه .
نجمه
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
مرسی ازاطلاعات خوب ومفیدتون
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۵ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
با سلام خیلی مفید و آموزنده بود
نادر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
خوب عمدا عكس دستمال رو مثل رنده طراحی كردن و گذاشتن كه خطراتش رو بگن جانم
نرم افزار موبایل
-
۲۱:۵۸ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
احسنت به اون كسی كه همچی تصویری برای این نوشته انتخاب كرده. واقعن خلاقانه بود و بسیار اثرگذار. سایتتون رو برای ای عكساتون دوس دارم
نرم افزار موبایل
-
۲۲:۱۰ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
یعنی چه
مهیا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
عالی بود
رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
خوبه ولی مسوولان محترم نظارت بهتر و دقیق تری روی كیفیت دستمال كاغذیها داشته باشند
مبینا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
عالی بود
فایزه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
با سلام خیلی ممنون بابت مطلب مفیدتون
فریبا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
ممنون خیلی عالی بود استفاده كردیم
ز. د
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۳ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
متشكر از نكات بهداشتی كه دادین زنده باشی
بهنوش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
مطالب بسیاربسیارعالی بود
سمیه روفی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۶ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
اززحمات شما عزیزان ونكته های اموزندتان برای همگان ممنون وتشكربا ارزوی سلامتی،برای شما عزیزان
soleimani
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۹ - ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
متشكر ،عالی بود

نیازمندی ها