jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۸۸۶۸۱ ۲۸ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۱:۳۶

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با شبکه یورو نیوز بر لزوم آغاز مذاکرات داخلی در یمن تأکید کرد و گفت قدرت‌های خارجی نباید در این مذاکرات دخالت کنند.

خارجی ها نباید برای آینده یمن شرط بگذارند

محمد جواد ظریف تأکید کرد که راه‌حل مسئله یمن آغاز مذاکرات داخلی در این کشور است و دولت‌های خارجی نباید برای آینده این کشور شرط تعیین کنند.

ظریف در این رابطه گفت: «ما باید شاهد مذاکرات درون یمن، مذاکره یمنی-یمنی، مذاکره بین خود یمنی‌ها باشیم.»

وزیر امور خارجه با منع کشورها از مشارکت در عملیات نظامی عربستان در یمن، گفت: «دیگران نباید در گفت‌وگوهای یمن مشارکت کنند. این مذاکره‌ای بین یمنی‌ها و کشورهای خارجی یا مذاکره بین قدرت‌های خارجی نیست.»

وی ادامه داد: «قدرت‌ها خارجی نباید برای آینده یمن شرط بگذارد یا درگیر مذاکره شوند. آنچه که آن‌ها باید انجام دهند، تسهیل گفت‌وگو میان جناح‌های مختلف یمنی است. و این چیزی است که ما آماده انجام آن‌ هستیم.»

از زمان آغاز عملیات ائتلاف خلیجی-مصری علیه یمن، تاکنون بیش از 2000 نفر که اغلب آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند، کشته شده‌اند. سعودی‌ها این حملات را به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی که به ریاض فرار کرده بود، آغاز کردند.

ایران برای توقف درگیری‌ها در یمن طرحی چهار بندی پیشنهاد کرده، که شامل آتش‌بس فوری، انتقال کمک‌های بشر دوستانه به یمن، آغاز مذاکرات سیاسی و نهایتا تشکیل دولتی فراگیر با حضور همه طرف‌های سیاسی در این کشور است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر