jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۸۳۵۸۸   ۱۳ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۴:۰۰

محققان در آلمان جلیقه هوشمندی ساخته‌اند که به فرد استفاده کننده در جابجایی آسان اجسام سنگین کمک زیادی می‌کند.

جلیقه هوشمند به کمک انسانها می‌آید

مشاغلی همچون پرستاری، انجام کارهای ساخت و ساز و عمرانی و یا انبارداری که معمولا با جابجایی کالاها و وسایل حجیم و سنگین همراه است می‌تواند خطرات جدی برای سلامت فرد به همراه داشته باشد.‌

گروهی از محققان انستیتو فرانهوفر آلمان با آگاهی از این موضوع که ۱۰ درصد از زمان مفید انجام کارهایی از این دست صرفا به دلیل ناراحتی‌های مربوط به ناحیه ستون فقرات از دست می‌رود محصول خلاقانه‌ای موسوم به «CareJack» ارایه کرده‌اند تا حمل وسایل سنگین را به کاری ساده تبدیل شود.

این فناوری نوین درحقیقت نوعی جلیقه است که به واسطه تعبیه تجهیزات الکترونیکی و قابل انعطاف در بخشهای مختلف آن نوعی تن پوش هوشمند به شمار می‌آید.

مهندسان آلمانی از مواد مستحکم و درعین حال سبک در ساخت این جلیقه بهره برده‌اند. این وسیله به گونه‌ای ساخته شده که انرژی جنبشی فرد استفاده کننده را ذخیره و در زمان مورد نیاز نظیر جابجایی وسایل سنگین و از زمین برداشتن آنها به کار می‌گیرد.

همچنین حسگرهای ویژه نصب شده در این جلیقه بر اساس الگوهای حرکتی از پیش تعریف شده، حرکات فرد را زیر نظر قرار داده و به محض انجام حرکتی برخلاف الگوهای مناسب حرکتی هشدار لازم را از طریق چراغی کوچک به اطلاع فرد می‌رساند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها