jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۲۰۲۳   ۲۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

شوالیه پیر آماده رزم می‌شود. سانچو مردد است. پیش‌رویش آسیاب‌های بادی را می‌بیند، پره‌هایشان در باد ملایم نیمروز آرام و موقر به رقص درآمد‌ه‌اند. شوالیه بر اسب پیرش نهیب می‌زند تا به تاخت به سمت آسیب‌هایی که در هیبت غول می‌بیند، هجوم برد.

همه انگشت بر دهان، نظاره‌گر این صحنه بودند. نمی‌دانستند پیرمرد نیزه کهنه‌اش را برای پاسداری از ارزش‌هایی بالا برده بود که سیل تجدد در حال در هم کوبیدنشان بود. پیرمرد یک‌تنه به میدان رفت و تار و مار شد. نویسنده‌ای داستانش را جاودان کرد تا آوازه‌اش در تاریخ بپیچد. جالب این‌که اثر نویسنده که زندگی شوالیه پیر را روایت می‌کرد، آغازگر عصر جدیدی در ادبیات داستانی خوانده شد. او را پدر رمان مدرن نامیدند. شهرتش عالمگیر شد. شاید زمانی که میگوئل دو سروانتس، «دن کیشوت» را در سال‌های 1605 و 1615 به نگارش درمی‌آورد، هرگز تصور نمی‌کرد که خود و قهرمان داستانش چنین شهرتی دست و پا کنند، تا جایی که یونسکو به احترام درگذشت همزمان او و شکسپیر، روز بیست و سوم آوریل را «روز جهانی کتاب» نام نهاده است؛ تا جایی که باستان‌شناسان برای یافتن جسدش زیرزمین یک صومعه را کاوش کنند و پس از گذشت چهار قرن ادعا کنند بقایای این نویسنده سرشناس اسپانیایی را یافته‌اند. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، «فرناندو دو پرادو» باستان‌شناس، با گروهی 30 نفره پس از بررسی‌های طولانی‌مدت در میان قبرهای طبقه‌ زیرین صومعه‌ای در مادرید، معتقد است برخی از استخوان‌های یافت ‌شده به سروانتس تعلق دارد. اما باستان‌شناسان از کجا می‌دانند این استخوان‌ها متعلق به سروانتس است؟

پروژه پیدا کردن جسد سروانتس از ده ماه پیش آغاز شد، آن هم با استفاده از ابزارهای فناوری روز همچون دوربین‌های مادون‌ قرمز‌، اسکنرهای سه‌بعدی و رادارهای نفوذ زیرزمینی پیشرفته. باستان‌شناسان تاکنون 33 قبر در این محل پیدا کرده‌اند و اوایل سال جاری میلادی بود که تابوتی در این مکان با حروف اول اسم و فامیل این نویسنده بزرگ اسپانیایی روی آن کشف شد. با توجه به نتایج آزمایش‌هایی که تاکنون روی سن استخوان‌های این مرده و باقی‌مانده لباس‌های او انجام شده به احتمال زیاد این جسد متعلق به خود سروانتس است. در این جعبه تکه‌های چوب‌، سنگ و خرده‌استخوان‌هایی یافت شده که شاید از راز سروانتس پرده بردارند. جراحاتی که این نویسنده در جنگ برداشته، ممکن است کمک شایانی برای شناسایی باقی‌مانده جسدش باشد. ظاهرا در نبردی دریایی، یک گلوله در سینه و یکی در دست سروانتس نشسته است.

کمیل انتظاری ‌/‌ گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر