بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه شنبه در سخنانی در کنگره آمریکا که از نظر بسیاری از کارشناسان، حرف تازه ای نداشت، از واشنگتن خواست از امضای توافق هسته ای با ایران خودداری کند.
کد خبر: ۷۷۶۶۳۷
نتانیاهو در کنگره امریکا: با ایران توافق نکنید

به گزارش واحد مرکزی خبر، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت:تلاش ایران برای رسیدن انرژی هسته ای، آینده اسرائیل را تهدید می کند.

وی با بیان اینکه حمایت آمریکا از تل آویو فراتر از بازیهای سیاسی است ، افزود:همه روسای جمهور آمریکا از هری ترومن گرفته تا باراک اوباما طرفدار اسرائیل بوده اند.

وی با بیان اینکه اسراییل دیگر در زمینه دفاع از خود کوتاهی نخواهد کرد، ادامه داد: اگر اسراییل مجبور شود تنها مقابله کند، این کار را خواهد کرد. اما می‌دانم اسراییل تنها نخواهد بود و «آمریکا» همراه او است.

وی با اذعان به اینکه می دانم سخنرانی من باعث جنجال زیادی شده است، افزود: اما هرگز نمی خواستم چنین اتفاقی بیفتد.

نتانیاهو بدون اشاره به زرادخانه هسته ای اسرائیل ، مدعی شد: توافق نامه هسته ای با ایران مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه به راه خواهد انداخت.

نخست وزیر اسرائیل گفت: امضای توافق بین قدرتهای بزرگ و ایران از دستیابی تهران به بمب اتمی جلوگیری نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه دو مسیر وجود دارد؛ توافق بد و توانایی تولید بمب توسط ایران ، افزود: جایگزین این توافق بد، جنگ نیست، بلکه یک توافق بهتر است.

امتیازات توافق برای ایران از نظر نتانیاهو

به گزارش تسنیم، نتانیاهو در توجیه مخالفتش با توافق قریب الوقوع هسته ای با ایران مدعی شد: درست است که محدودیت‌های به خصوصی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد و پایبندی ایران به محدودیت‌ها توسط بازرسان انرژی اتمی نیز بررسی خواهد شد اما باید دانست بازرسان قادر به جلوگیری از توقف نقض‌ تعهدات از سوی ایران نخواهند بود و در صورتی که ایران روی سانتریفیوژهای پیشرفته و سریعتر کار کند، زمان گریز هسته‌ای بسیار کوتاه تر خواهد شد و چون برنامه هسته‌ای ایران به صورت گسترده‌ای دست نخورده باقی خواهد ماند زمان گریز هسته‌ای بسیار کوتاه خواهد شد که بر اساس برآورد آمریکا یک سال خوادهد بود اما بر اساس برآورد اسرائیل کوتاهتر است.

وی افزود: در غیاب یک تغییر دراماتیک، ما قاطعانه می‌دانیم که هر توافق با ایران به این کشور دو امتیاز بزرگ می‌دهد. اولین امتیاز بزرگی که به ایران داده خواهد شد این است که زیرساخت‌های وسیع هسته‌ای این کشور همچنان باقی خواهد ماند و زمان گریز هسته‌ای کوتاهی برای ساخت بمب به این کشور می‌دهد و بر اساس این توافق، حتی یک تاسیسات نظامی ایران نیز از بین نخواهد رفت و هزاران سانتریفیوژ که برای غنی سازی اورانیوم به کار گرفته می‌شد همچنان دست نخورده باقی خواهند ماند و هزاران سانتریفیوژ به صورت موقت غیر فعال می‌شوند اما نابود نخواهند شد.

وی در ادامه سخنانش با متهم کردن ایران به مخفی کاری در زمینه تاسیسات هسته‌ای خود گفت: امتیاز دوم بزرگی که به ایران داده می شود بسیار خطرناک تر بوده چون ایران با پایبند بودن به توافق می‌تواند بمب بسازد و از نظر تئوری، تمامی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران پس از ده سال برداشته می‌شود.

نتانیاهو افزود: امروز شاید 10 سال زمان زیادی به نظر می‌رسد اما برای زندگی یک ملت یک چشم زدن به شمار می‌آید. این یک چشم به هم زدن برای زندگی کودکان ما است. ما همگی این مسئولیت را داریم که ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد زمانی که توانایی هسته‌ای ایران به صورت مجازی بدون محدودیت باشد و تمامی تحریم‌ها برداشته شود. در آن صورت، ایران برای ساخت توانایی هسته‌ای گسترده که بر اساس آن بتواند بمب‌های هسته‌ای فراوانی تولید کند آزاد خواهد بود.

وی ادامه داد: دوست قدیمی من، "جان کری" هفته پیش تایید کرد که ایران مشروعیت داشتن سانتریفیوژهای گسترده پس از پایان توافق را خواهد داشت. من الان می‌خواهم که شما درباره آن فکر کنید. حامی پیشروی تروریسم در جهان تنها چند هفته برای غنی سازی اورانیوم برای یک زرادخانه سلاح هسته‌ای زمان نیاز دارد و این با مشروعیت کامل بین المللی خواهد بود. در ضمن، در صورتی که برنامه موشک‌های بالستیک ایران بخشی از این توافق نباشد و تا کنون نیز ایران از قرار داده شدن این موضوع روی میز مذاکرات نیز امتناع کرده، ایران می‌تواند این زرادخانه هسته‌ای را به گوشه‌های دور دست زمین از جمله تمام بخش‌های آمریکا برساند.

این سومین سخنرانی نتانیاهو در برابر کنگره آمریکا در دوره زمامداری وی به شمار می رود که با تحریم 50 نماینده دمکرات کنگره روبرو شده است.

بسیاری از تحلیل گران غربی و حتی اسراییلی مهمترین هدف نتانیاهو از ایراد سخنانی تند علیه جمهوری اسلامی در کنگره را جلب نظر تندروها برای کسب پیروزی در انتخابات پیش روی این رژیم عنوان کرده اند.

به باور آنها نتانیاهو در تلاش است ضمن ادامه جنجال برای خطر جهانی توصیف کردن ایران، به روند مذاکرات هسته ای ایران و غرب لطمه بزند و از آن به عنوان یک برگه برنده در انتخابات 17 مارس (26 اسفند) جاری استفاده کند.

یک مقام کاخ سفید در واکنش به سخنرانی نتانیاهو به سی‌ان‌ان گفت: حتی یک ایده و جایگزین جدید در سخنرانی نخست وزیر اسرائیل نبود، همه اش شعار بود.

با این حال، بی بی سی گزارش داد: قیمت نفت بلافاصله پس از سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا بالا رفت و نرخ هر بشکه نفت خام برنت با ۲ دلار و ۲۷ سنت افزایش به ۶۱ دلار و ۸۱ سنت رسید.

به توافق هسته ای با ایران نزدیکیم

از سوی دیگر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: ما در پرونده هسته ای ایران به توافق نزدیک می شویم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،‌فدریکا موگرینی افزود:گسترش نگرانی درباره توافق هسته ای، کمکی به گفتگوها نمی کند.

وی ضمن هشدار به کسانی که تلاش می کنند در رابطه با انعقاد توافق نامه هسته ای با ایران نگرانی ایجاد کنند، تاکید کرد: ما به نتیجه نزدیک می شویم.

موگرینی با اشاره به انتقادهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اما بدون ذکر نام وی، تصریح کرد: ترویج نگرانی درباره توافق نامه هسته ای با ایران در این مرحله و به ویژه در شرایطی که ما به نتیجه نزدیک می شویم، هیچ کمکی نخواهد کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۸ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۳
۰
۰
اسراییل هیچ غلطی نمیتواند بكند -نتانیاهو نمیخواهد از قدرتش در منطقه بكاهد بخاطر همین است كه سر لج افتاده است -ایران اگر بخواهد اسراییل را نابود كند احتیاج به سلاح اتمی ندارد كافیه یه فشنگ شلیك كنه طرف ایران هزاران موشك در جوابش پس میگیره

نیازمندی ها