jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۴۴۲۵   ۰۶ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۱

سخنگوی کاخ سفید گزارش های منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر توافق ۱۰ ساله میان ایران و گروه ۱+۵ را رد کرد.

کاخ سفید توافق ۱۰ ساله با ایران را تکذیب کرد

آسوشیتدپرس گزارش داد، «جاش ارنست» اعلام کرد که گزارش رسانه‌ ها در این زمینه که ایالات متحده و ایران طرح توافق ۱۰ ساله اتمی را بررسی می‌کنند، صحت ندارد.

روزنامه وال استریت جورنال و خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داده بودند که بر اساس توافق احتمالی میان ایران و قدرت‌های جهانی، تهران فعالیت‌ های هسته‌ای خود را حداقل به مدت ۱۰ سال متوقف خواهد کرد.

به گزارش این رسانه‌‌ها، تعداد سانتریفیوژهای فعال در ایران در ‌‌‌طول این توافق بیشتر از رقم مورد نظر آمریکا خواهد بود، اما ظرفیت غنی‌سازی آنها کمتر از سطح فعلی می‌شود و اگر ایران به تعهدات خود در پنج سال نخست پایبند بماند، آن وقت محدودیت‌ها به تدریج برداشته خواهد شد.

نیویورک تایمز هم نوشت که پیشنهاد مذکور - که کاخ سفید آن را تکذیب می کند - شامل اعمال محدودیت های جدی بر برنامه اتمی ایران برای ده سال است اما در سال های پایانی توافق این محدودیت ها به تدریج کاهش خواهد یافت.

این گزارش حاکی است که آمریکا ابتدا خواستار اعمال محدودیت هایی برای ۲۰ سال بر برنامه اتمی ایران بود اما ایران بر یک دوره زمانی کوتاهتر از یک دهه تاکید می کرد. گزارش هایی که از روز دوشنبه منتشر شد حاکیست که دو طرف ممکن است جایی بین این دو به توافق برسند.

آخرین دور مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا روز دوشنبه در ژنو به پایان رسید که طرفین ارزیابی مثبتی از آن داشتند و جان کری، وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که پیشرفتی در کار حاصل شده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم گفت که درباره کلیات توافق حاصل شده و تنها جزییات باقی مانده است.

کری همچنین دیروز سه‌شنبه در کنگره آمریکا تاکید کرد که هنوز توافقی به دست نیامده و آمریکا به زودی می‌ فهمد که ایران اساسا تمایلی برای توافق دارد یا نه.

کری همچنین استدلال کرد که سیاست برچیدن کل سانتریفیوژهای ایران - که مورد حمایت اسرائیل است - موفق نبوده است. او گفت که این سیاست در دوران ریاست جمهوری جورج بوش دنبال می شد اما شمار سانتریفیوژهای نصب شده و فعال ایران اکنون شاید به ۱۹ هزار رسیده باشد.

این اظهارات به فاصله یک روز پس از مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو بیان شده است، مذاکراتی که جمعه گذشته در سطح معاونان وزرای خارجه دو کشور آغاز شد و در ادامه با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا و نیز علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی ایالات متحده وارد سطحی عالی‌تر شد.

پس از این دور مذاکرات، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که «درباره کلیات توافق وجود دارد و باید درباره جزئیات به توافق برسیم»، همچنان که جان کری نیز تاکید داشت که «پیشرفت» حاصل شده است.

کری اما در اظهارات روز سه‌شنبه خود انتقاداتی را هم متوجه مخالفان توافق هسته‌ ای احتمالی کرد و گفت، آنها که می‌ گویند تمایلی به این توافق ندارند، اساسا نمی‌دانند که توافق یعنی چه.

وی در ادامه افزود: هنوز توافقی انجام نشده است و من هشدار می‌دهم که صبر کنید و ببینید که نتیجه این مذاکرات چه خواهد بود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر