دکتر مهدی تقوی در گفت و گو با جام جم آنلاین :

قیمت حامل‌های انرژی در برنامه ششم توسعه نباید افزایش یابد

معاون اول رئیس جمهور:

پرداخت یارانه نقدی اشتباه است

معاون اول رئیس جمهور تقسیم قیمت انرژی به عنوان یارانه نقدی را تصمیمی اشتباه دانست و گفت: در حالی 42 هزار میلیارد تومان بعنوان یارانه نقدی توزیع می کنیم که کل درآمد حاصل از افزایش نرخ حاملهای انرژی به سختی به 32 هزار میلیارد تومان می رسد .
کد خبر: ۷۷۴۲۴۱
پرداخت یارانه نقدی  اشتباه است

به گزارش واحد مرکزی خبر، اسحاق جهانگیری در مراسم روز مهندسی ، که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به چالشهای جدی پیش روی نظام گفت: در یکسال و نیم سپری شده از عمر دولت ، موفق شدیم در بسیاری از این مشکلات از جمله تحریمها و تورم اقتصادی فائق بیاییم.

وی تصریح کرد: دولت در چارچوب سیاستهای مقام معظم رهبری در این مدت گفتگوهای فشرده و پیچیده ای با قدرتهای بزرگ جهانی داشت.

این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: موضوع در باره مسائل اقتصادی پیچیده تر بود . ما در همین هیجده ماه با سیاست دقیق که عمده ترین آن حاکمیت انضباط پولی و بانکی در تصمیم گیریهای دولت بود توانستیم تورم بالای چهل درصد مهر 92 را به تورم 15 و 4 دهم درصد در بهمن 93 برسانیم .

رشد اقتصادی 4 درصدی

جهانگیری در توضیح سخنانش ،گفت: با رونق اقتصادی که در همه بخشها رخ داده است رشد اقتصادی کشور امسال به 4 درصد رسید که این رشد در بخشهای مختلف کشاورزی، صنعتی، نفت و گاز و خدمات پررنگ است.

وی میزان افزایش استحصال گاز تولیدی را امسال صد میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: این میزان نیز در سال آینده تکرار می شود که اهمیت آن برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی است که همواره قطر بیش از ما برداشت کرده است.

وی به اقدامات خوب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در 18 ماه گذشته 1500 میلیارد تومان برای تهیه ماشین آلات کشاورزی تأمین منابع شد که این موضوع علاوه بر کمک به مکانیزاسیون کشاورزی مانع از توقف فعالیت کارخانه تراکتورسازی تبریز که به سمت رکود جدی حرکت می کرد شد.

وی تصریح کرد: درحوزه صادرات نفت ، دولت بگونه ای سیاستش را تنظیم کرده که کشور با نفت 40 دلار اداره شود و در حالی که عراقیها در سفر اخیر اعلام می کردند میزان وابستگی بودجه شان به نفت 95 درصد است.

تسهیلات به سمت سرمایه در گردش

معاون اول رئیس جمهور میزان تسهیلات ارائه شده در ده ماهه گذشته را 270 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: عمده منابع بانکی به سمت سرمایه در گردش سوق یافته که 60 درصد آن از این بخش بوده است و 80 درصد تسهیلات بخش صنعت نیز به همین نحو تأمین شده است.

وی مبنای دولت را میدانداری بخش خصوصی دانست و گفت: شش ماهه اول امسال رشد سرمایه گذاری کشور به 15 و 8 دهم درصد رسید که نشان از اعتماد مناسب بخش خصوصی به دولت است.

دغدغه آب شرب

وی کاهش میزان بارندگیهای کشور را یادآورشد و گفت: در حالیکه در گذشته نگران کمبود آب بخش کشاورزی بودیم در حال حاضر دغدغه آب شرب هم از نظر کیفیت و هم به لحاظ کمیت داریم و اگر بتوانیم تنها 10 تا 15 درصد صرفه جویی کنیم بخصوص در بخش کشاورزی، بسیاری از مشکلات حل می شود.

وی ارزش افزوده بخش کشاورزی را این گونه تشریح کرد که ما سالانه تنها 120 میلیون دلار ماست به یکی از کشورها صادر کردیم که این نشان از ظرفیت بالای بخش دامی و صنعت کشاورزی ما دارد.

وی به دغدغه تحصیلکردگان بخش کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: در همین دوره زمانی هشت هزار مهندس کشاورزی به استخدام درآمده اند چرا که معقتدیم هیچ مزرعه ای نباید بدون مهندس کشاورزی باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
karim
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۶ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۳
۰
۰
یارانه نقدی باید باشد و بودنش صحیح است
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۳
۰
۰
چونكه دولت قبلی این را اتخاذ فرمودند بهر قیمتی میخواهید به خاك بمالونیدش . مردم زیاد رو یارانتون حساب نمی كنند .

نیازمندی ها