jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۷۳۳۳۱   ۰۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۵:۰۱

گروه تروریستی داعش با آتش زدن کتابخانه مرکزی شهر موصل بیش از هشت هزار جلد کتاب و نسخه خطی کمیاب را سوزاند.

داعش 8هزار جلد کتاب کمیاب را سوزاند

یک مقام محلی در استان نینوا با اعلام این مطلب افزود: شماری از عناصر مسلح داعش عصر شنبه، کتابخانه موصل در منطقه «الفیصله» در مرکز شهر را به آتش کشیدند.

وی، نسخه های خطی را مربوط به دوره های مختلف تاریخ دانست و گفت: کتابخانه موصل از قدیمی ترین کتابخانه های تاریخی در استان نینوا بود.

این مقام محلی افزود: شماری از مردم تلاش کردند مانع از آتش زدن کتابخانه موصل به دست داعش شوند اما موفق نشدند.

شهر موصل از 10 ژوئن 2014 (20 خرداد) در کنترل داعش است این شهر به دلیل دیدگاه های افراطی این گروه، از بحران امنیتی و انسانی رنج می برد.

تروریست های داعش پیش از این، در حمله به کتابخانه مرکزی موصل، حدود 2 هزار جلد کتاب از جمله کتاب های داستان کودکان، شعر، فلسفه و ورزشی را در کیسه های آرد ریخته و خطاب به مردم گفتند: این کتاب ها مروج کفر و سرپیچی از خداوند هستند و باید سوزانده شوند.

درعین حال، تروریست های داعش در حمله به کتابخانه مرکزی موصل، مجموعه ارزشمندی از روزنامه های عراق که قدمت برخی از آنها به اوایل قرن بیستم میلادی می رسید را به همراه کتابها و نقشه های باقیمانده از امپراتوری عثمانی نابود کردند.

همچنین تکفیری های داعش به کتابخانه دانشگاه موصل حمله کرده و صدها جلد کتاب با موضوع های علوم و فرهنگ را در مقابل چشمان دانشجویان دانشگاه در آتش سوزانده و به تلی از خاکستر تبدیل کردند.

قرن ها پیش نیز مغول ها بعد از حمله و تصرف بغداد، کتاب های کتابخانه این شهر را به رودخانه دجله ریختند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها