عناوین برگزیده روزنامه های صبح شنبه

قیمت مسکن رو به افزایش است

برخی از روزنامه‌های صبح امروز کشور مهم‌ترین عناوین خبری خود را به مطالبی همچون واردان خودروهای خارجی جدید، درخواست اوباما برای حمله به عراق و سوریه ، تحریم های جدید، مسایلی درباره بریز و بپاش های بازار ولنتاین در ایران ،‌ افزایش احتمالی قیمت مسکن ، تشییع پیکر مادر احمدی نژاد و شرایط جدید خرید و فروش ارز اختصاص دادند که به این شرح است.
کد خبر: ۷۷۰۲۲۵
قیمت مسکن رو به افزایش است

قیمت مسکن رو به افزایش است

شرق: مرکز آمار ایران در گزارشی اطلاعات فروش و اجاره مسکن تهران در پاییز امسال را اعلام کرد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار، متوسط قیمت فروش هرمترمربع مسکن در تهران چهارمیلیون‌تومان، متوسط قیمت اجاره هرمترمربع ١٩هزارتومان و متوسط قیمت فروش هرمترمربع مسکن کلنگی چهارمیلیون‌و٤٠٠هزارتومان است.
افزایش قیمت فروش واحد مسکونی در تهران
متوسط قیمت فروش هرمترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران حدودا چهارمیلیون‌تومان بوده است که نسبت به فصل قبل ٩/٥درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢/٦درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ٣/١٣درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٤/٣٨درصد افزایش داشته است. در میان مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده حدود هشت‌میلیون‌و٣٣١هزارتومان در منطقه یک و کمترین آن حدود یک‌میلیون‌و٩٠٠هزارتومان در منطقه ١٨ بوده است. همچنین از کل معاملات انجام‌شده برای فروش زیربنای مسکونی در مناطق ٢٢‎گانه شهرداری تهران، منطقه پنج با ١٢درصد، بیشترین سهم و منطقه ٢٢ با ٩درصد کمترین سهم را دارند. در شرایطی که بازار مسکن تهران طی ماه‌های اخیر به ثبات نسبی رسیده و نرخ رشد قیمت آپارتمان‌های پایتخت عملا متوقف و به «صفر» نزدیک شده است، در کل‌ کشور این «شتاب قیمت مسکن» بوده که ثابت شده و تغییرات نرخ رشد را در مرز صفر مهار کرده است. به بیان دیگر، برخلاف ثبات قیمت مسکن در تهران، در کل کشور، سطح قیمت‌ها هنوز رو به افزایش است، اما شتاب افزایش در ماه‌های اخیر ثابت شده است. بررسی‌ها در این‌باره حاکی است در شهر تهران، رکود مسکن طی ماه‌های اخیر به اوج رسیده. هم‌اکنون ثبات قیمت مسکن در تهران و همچنین نرخ رشد ناچیز آن، عمق رکود را نشان می‌دهد. اما در سایر شهرها، بازار ملک هنوز شدت رکود تهران را به خود ندیده است.
افزایش قیمت فروش زمین
متوسط قیمت فروش هرمترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران، چهارمیلیون‌و٤١٠هزارتومان بوده است که نسبت به فصل قبل ٩/٤درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١/١درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین‌ساختمان‌های مسکونی کلنگی انجام‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ٧/٢٢درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٥/٣درصد، افزایش داشته است. در میان مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت فروش یک‌مترمربع زمین یا زمین‌ساختمان‎های مسکونی کلنگی معامله‌شده حدود هشت‌میلیون‌و٩٥٠هزارتومان در منطقه سه و کمترین آن حدود یک‌میلیون‌و٤٣٠هزارتومان در منطقه ٢٠ بوده است. رکود بازار مسکن که موجب کاهش ساخت‌وساز و تولید مسکن در کشور شد، تاثیر زیادی را بر خریدوفروش خانه‌های کلنگی گذاشت و متقاضیان این املاک را کاهش داد. درواقع املاک کلنگی که در سال ۹۱ با حجم زیادی از تقاضا برای خریدوفروش مواجه بود و سود زیادی را نصیب مالکان می‌کرد، از اوایل سال ۹۲ از سکه افتاد.
افزایش ۹برابری قیمت زمین که با تراکم‌فروشی به‌خصوص در شهر تهران اتفاق افتاد، قیمت ملک کلنگی را به‌شدت افزایش داد و به همین نسبت تقاضاها هم برای خرید و فروش این املاک زیاد شد؛ زیرا سازنده‌ها می‌توانستند چندین طبقه را جایگزین یک ملک کنند و سود زیادی را به دست بیاورند. البته هنوز هم خرید و فروش املاک کلنگی انجام می‌گیرد اما نسبت به سال ۹۱ رونق کمتری دارد. ولی رونق نسبی‌ای که در بازار معاملات در فصل زمستان ایجاد شد به خرید و فروش املاک کلنگی هم رسید.
کاهش ٢٩درصدی معاملات اجاره در تهران
متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه‌درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ١٩٠هزارو٤٦٦ریال بود که نسبت به فصل قبل ٨/٣درصد و نسبت به پاییز سال قبل ٢/١٠درصد افزایش داشته است. تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ٤/٢٩ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٤/٥درصد، افزایش داشته است. در میان مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه‌درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله‌شده ٣١٨هزارو٥١٥ریال در منطقه یک و کمترین آن در منطقه ١٩ با ٩٩هزارو٥٣٨ریال بوده است. تغییرات مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه‌درصد ودیعه پرداخت‌شده برای هر مترمربع زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده بین حداقل ٢٢هزارو٤٦١ریال در منطقه ٢٠ و حداکثر ٩٢٥هزارو٩٢٦ریال در منطقه سه بوده است. همچنین از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران، منطقه پنج با ١٤درصد، بیش‌ترین سهم و منطقه ٢٢ با ٣/١درصد، دارای کمترین سهم است.
تهران رکورد‌دار رکود
بر اساس این گزارش کمترین افزایش قیمت در سال ٩٣ نسبت به سال ٩٢ را شهرهای تهران با ٣/٤درصد، زاهدان با ٢/٦درصد و بیرجند با ٢/٨درصد تجربه کرده‌اند. بیشترین افزایش قیمت در سال ٩٣ نسبت به سال ٩٢ را نیز شهرهای شهرکرد با ٩/٣٣درصد، بندرعباس با ٦/٣٢درصد و مشهد با ١/٣١درصد داشته‌اند. طی پنج‌سال اخیر میانگین هر متر مربع در تهران از یک‌میلیون‌و٧٣٥هزارتومان در سال ٨٩ به چهارمیلیون‌و١٣٢هزارتومان رسیده که حدود چهارمیلیون‌تومان افزایش قیمت داشته که در کشور بی‌سابقه است اما میانگین هر متر مربع آپارتمان در شهر ایلام از ٤٥٤هزارتومان در سال٨٩ به ٩٢٧هزارتومان در سال ٩٣ رسید که کمترین افزایش قیمت را از نظر میزان پول نقد تجربه کرده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز در صدر‌گران قیمت‌ترین و شهرهای بیرجند، بجنورد، شهرکرد، ایلام و یاسوج در صدر ارزان‌قیمت‌ترین شهر‌های ایران از نظر قیمت آپارتمان هستند. بهای هر مترمربع آپارتمان طی پنج سال اخیر در کل کشور نوسانات زیادی داشته است، به‌گونه‌ای که کمترین رشد بهای آپارتمان را سال٩٠ نسبت به سال٨٩ با میزان ٦/٢درصد و بیشترین رشد بهای آپارتمان را سال‌های ٩٢ و ٩١ نسبت به ٩١ و ٩٠ به میزان ٧/٣١درصد داشته‌اند. همچنین، در ٩ ماه اول امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در کل کشور با ٨/١٢درصد افزایش –نسبت به سال٩٢- به سطح دومیلیون‌و٨٢٠هزارتومان رسید. به این ترتیب ارزش املاک مسکونی در بازار کشور حدود ١٣درصد نسبت به سال‌گذشته رشد کرده است اما از آنجا که در شش‌ماه اول امسال نیز نرخ رشد قیمت کشوری، در همین سطح یعنی معادل ٤/١٢درصد بود، مشخص است که «شتاب رشد قیمت مسکن» در کل کشور «صفر» شده و تغییرات نرخ رشد متوقف شده است، با این حال «سطح قیمت» با شیب ثابت (١٢درصد) در مسیر «افزایش» قرار دارد.

کیهان

- واردات 79 هزار خودروی خارجی طی سال جاری

- نخست‌وزیر رژیم کودک‌کش صهیونیستی: ایران، اسرائیل را محاصره کرده می‌خواهد خفه کند

- با نقض مجدد توافق ژنو؛ اتحادیه اروپا شرکت ملی نفت‌کش ایران را تحریم کرد

- انصارالله: سفارت آمریکا در یمن لانه جاسوسی بود

جمهوری اسلامی

- وال استریت ژورنال اعلام کرد؛ اروپایی‌ها در شوق بازگشت به بازار ایران ائتلاف تشکیل داده‌اند

- درخواست اوباما از کنگره برای تهاجم زمینی به عراق و سوریه به بهانه مبارزه با داعش

- مدیر عامل سازمان بیمه سلامت خبر داد: بیش از 50 قلم دارو گرانقیمت درمان ناباروری تحت پوشش بیمه سلامت

- ده‌ها کشته و زخمی در حمله تروریستی به مسجد شیعیان پیشاور

همشهری

- توسل دوباره غرب به حربه تحریم

- رمزگشایی از معمای رشد 18 ماهه نقدینگی

- فیلم محمد (ص) اعتبار سینمای جهان اسلام

- قربانیان بی‌گناه «تک تیرانداز آمریکایی»

آرمان امروز

- محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با آرمان: اصلاح‌طلبان، اصولگرایان را متهم می‌کنند؛ کم آوردیم! اصلاح‌طلبان مقصرند

- حجت‌الاسلام مهدی طائب: مهدی هاشمی ردی از خود نگذاشته است

- تشییع پیکر مادر احمدی‌نژاد در بهشت زهرا؛ غایبان بالاخره آفتابی شدند

- گزارش آرمان از بازار ولنتاین در پایتخت؛ ولنتاین با شکلات 4 میلیون تومانی و دیگر هیچ

آفتاب

- مجمع تشخیص بر عملکرد قوای سه گانه نظارت می‌کند

- وزیر دادگستری: دراجرای حکم رحیمی مانعی وجود نخواهد داشت

- ادامه اقدامات دولت روحانی در مورد اهواز؛ سفر دو مقام ارشد دولت به عراق برای ریزگردها

- گزارشی از یک دروغ‌پردازی!

روزنامه شرق

- گزارش «شرق» در مورد هشدار وزیر اطلاعات؛ بولتن‌سازان علیه دولت روحانی

- خاطره‌گویی ظریف در جمع دانش‌آموزان «نیکان»؛ حمایت رهبری از دیپلماسی لبخند

- مرکز آمار ایران: قیمت مسکن رو به افزایش است

- برای حل مشکل ریزگردهای خوزستان؛ وزیر بهداشت عازم عراق می‌شود

مردم‌سالاری

- معاون رئیس‌جمهور ایران با رهبر کاتولیک‌ها دیدار کرد؛ تاکید پاپ بر رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای

- بازتاب راهپیمایی 22 بهمن ایران در رسانه‌های جهان

- محمد جواد ظریف: رهنمودهای رهبری روش کار ما را تعیین می‌کند

- نظر سازمان هدفمندی درباره حذف یارانه خانوارهای با درآمد بالای 2.5 میلیون اعلام شد؛ غیبت 7 تا 15 میلیون نفر در بانک‌های اطلاعاتی

اعتماد

- محسن رضایی از عزم جدی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای نظارت بر عملکرد قوای سه گانه خبر داد؛ نظارت مجمع بر سه قوه

- هزاران نفر در مراسم تشییع سه دانشجوی مسلمان آمریکایی شرکت کردند؛ واکنش‌ها به جنایت چیل هیل

- سیدرضا صالحی امیری؛ روحانی و بازگشت به قدرت نرم انقلاب

- صادق زیباکلام؛ میان «وفاق ملی» و «امنیت ملی» رابطه مستقیمی وجود دارد

وطن امروز

- با رونمایی از فیلم محمد (ص) سینما رنگ خدا گرفت؛ نور تویی روح تویی

- شرکت ملی نفتکش ایران بار دیگر در لیست تحریم اتحادیه قرار گرفت؛ عنایت آمریکایی اروپا!

- تظاهرات در آمریکا و انگلیس علیه جنایت چیل هیل؛ سکوت غرب در قتل 3 دانشجوی مسلمان

- درخواست برای استعفای ابتکار

هفت صبح

- اهواز نفس کشید ایلام به کما رفت

- امتناع دانشگاه آمریکایی از پذیرش دانشجویان ایرانی

- حیرت جهان از ثروت بانک‌های ایرانی

- پیروزی پرسپولیس در نبرد دوگانه با پدیده و سوشا

جام جم

- توافق 2 مرحله‌ای اسلو درسی برای مذاکرات هسته‌ای

- مردم برای مسکن مهر پول اضافه نخواهند پرداخت

- دردسر سندهای اجاره‌ای

- شرایط جدید خرید و فروش ارز

9 دی

- اکبر ترکان: تا بقیه اعلام نکنند ما نمی‌گوییم از کجا کمک گرفتیم؛ کمک کلیدی بابک زنجانی به ستاد بنفش

- پرونده ویژه 9 دی برابر سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر؛ سایه سیمرغ!

- جوابیه سازمان فضایی به همراه توضیحات 9 دی درباره «انحلال سازمان فضایی»؛ سازمان فضایی منحل نشده فقط تعطیل شده است!

- دکتر علی اصغر زارعی؛ 2 مرحله‌ای کردن توافق هسته‌ای حیله سیاسی است

سیاست روز

- نگاهی بر آنچه آمریکا در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کند؛ تکرار تاریخ

- گلوله‌های جنگی هم قیام علیه آل خلیفه را متوقف نکرد؛ ترسیم نقشه راه انقلاب مردم بحرین

- قتل سه مسلمان و تکرار دوگانگی رسانه‌ها و سیاستمداران غربی؛ هیاهو برای شارلی، حمایت از چیل هیل

- وزیر خارجه چین امروز به تهران می‌آید؛ نقش کمرنگ چین در توافق هسته‌ای با ایران

رسالت

- آیت الله سید احمد خاتمی در نماز جمعه تهران: راهپیمایی 22 بهمن یک رفراندوم بزرگ بود

- الیاس نادران: آیا اقتصاد ایران معطل پول های توافق ژنو بود؟

- اشتون کارتر: توان موشکی ایران تهدیدآمیز است

- پارلمان شیشه‌ای بروکسل می‌شکند ...

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها