ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز

اهواز در تاریکی فرو رفت + عکس

گرد و غباری که از امروز اهواز را در بر گرفت آنقدر شدید است که به نظر می رسد شدت آن در سال های اخیر بی سابقه بوده و هم اکنون مردم برای تردد در این فضا با مشکل دید مواجه شده اند.
کد خبر: ۷۶۸۵۶۶
اهواز در تاریکی فرو رفت + عکس

وضع هوای اهواز به گونه ای است که خودروها حتی روبروی خود را مشاهده نمی کنند و مجبور به روشن کردن چراغ شده اند.

خیابان های اهواز تقریبا خالی از مردم است و به خانه های خود پناه آورده اند هر چند شدت گرد و غبار باعث نفوذ گرد و غبار به داخل خانه ها هم شده است. همچنین پل های رودخانه کارون در اهواز از فاصله ۱۰۰ متری هم دیده نمی شوند.

ادارات استان خوزستان هم تا لحظه تنظیم خبر تعطیل نشده اند و کارمندان و ارباب رجوع در وضع بدی قرار گرفته اند.

هر چند در برخی مناطق برخی ادارات در حال توزیع ماسک هستند ولی بی شک شدت گرد و غبار امروز اهواز که منشا داخلی دارد به گونه ای است که ماسک مشکل را حل نمی کند.

مدیرکل سابق محیط زیست استان خوزستان چندی قبل گفته بود: استاندارد جهانی برای رسیدن گرد و غبار در هوا، ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است ولی ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهای جدیدی تعریف کردیم که بر اساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدایی، اگر به سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و اگر به بالای سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و دستگاه های دولتی تعطیل می شود.

ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز

مدیرکل محیط زیست خوزستان با تشریح میزان غلظت گرد و غبار شهرهای این استان گفت: میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز هشت هزار و ۱۰۰ میکروگرم در مترمربع، آبادان ۴۸۶ میکروگرم در متر مربع، اندیمشک ۱۱۴، بهبهان ۲۸۶ و دزفول نیز ۱۳۷ است.

احمد لاهیجان زاده افزود: میزان غلظت گرد و غبار در هوای گتوند ۵۱، شوش و شوشتر ۲۶۰ میکروگرم در متر مربع و سوسنگرد دو هزار و ۳۸۱ است.

وی گفت: میزان غلظت گرد و غبار در هوای ماهشهر بیشتر از سایر شهرها بوده و به ۱۰ هزار میکروگرم رسیده است. غلظت گرد و غبار در هوای شهر امیدیه ۱۴۱ و در شادگان نیز ۲۷۶ میکروگرم است.

اگر حد مجاز آلودگی هوای را ۱۵۰ میکروگروم در نظر بگیرم؛ آلودگی هوای اهواز به ۵۴ برابر حد مجاز و ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز رسیده است که نشان دهنده یک شرایط اورژانسی برای مردم این دو شهرستان است.

هاشم بالدی، مدیرکل بحران استانداری خوزستان نیز گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی، پدیده گرد و غبار از امروز در برخی مناطق استان آغاز و تا روز چهارشنبه ادامه دارد که میزان این پدیده در برخی از شهرها بیشتر خواهد بود. به دنبال کاهش بارندگی های سال جاری، پدیده گرد و غبار تا اواخر هفته مهمان مردم استان است.

وی با بیان اینکه منشا این گرد و غبار درون استانی است، افزود: از بعد از ظهر امروز هم در برخی از شهرهای استان شاهد بارش باران خواهیم بود که این بارش ها نیز تا اواخر هفته ادامه دارد و در نقاط شمالی و شرقی استان بیشتر است.

بالدی هشدار داد: احتمال طغیان رودخانه در این مناطق وجود دارد به همین دلیل از هم استانی ها تقاضا داریم در این خصوص نکات ایمنی را رعایت کنند و صیادان، لنج داران و صاحبان قایق ها به دلیل احتمال طوفانی شدن هوا از حضور در رودخانه ها خودداری کنند.

وی اظهارداشت: در راستای پیشگیری و کاهش حوادث احتمالی به علت احتمال وقوع صاعقه به کشاورزان و دامداران و دیگر افراد توصیه می کنیم از قرار گرفتن در فضای آزاد خودداری کرده و همچنین به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار و آلودگی هوا افراد دارای مشکل تنفسی، ساکنان مراکز و کودکان از حضور در فضای باز بپرهیزند.

پیش بینی باران و گرد و غبار تا پایان هفته در خوزستان

معاون هواشناسی خوزستان نیز گفت: همانطور که پیش بینی شده بود امروز شاهد ابرناکی و بادهای قابل ملاحظه در اغلب ایستگاه های استان بوده ایم.

علیرضا غلامپور افزود: شدت بارش ها برای مناطق شمال و شرق استان قابل ملاحظه خواهد بود. بر همین اساس برای ۲۴ ساعت آینده هوای استان نیمه ابری تا ابری همراه با بارش های خفیف و احتمال رعد و برق در بعضی ساعات توام با وزش باد قابل ملاحظه و در نتیجه برخواستن گرد و غبار و خاک به ویژه در نوار جنوبی و مرکز استان پیش بینی می شود.

معاون هواشناسی خوزستان اظهارداشت: طی همین مدت (تا پایان هفته) خلیج فارس نیز مواج خواهد بود.

توصیه محیط ریست به مردم

سازمان محیط زیست به مردم خوزستان توصیه کرده برای کاهش میزان آلودگی هوا از برخی گیاهان طبیعی در منازل خود استفاده کنند زیرا آنها می توانند تا حدودی هوای داخل منازل را پاک کنند.

از سوی دیگر استنشاق هوای آلوده به ذرات گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ریز به کیسه های هوایی ریه ها می شود و این عمل باعث اختلال در عملکرد اکسیژن رسانی ریه به بافتها به خصوص قلب می شود و این امر بی نظمی در ضربان قلب و حملات قلبی در افراد دارای بیماری​های قلبی را درپی دارد.

همچنین در دراز مدت ذارت بسیار ریز گرد و غبار وارد دستگاه خون شده و در جدار عروق رسوب کرده و شرایط را برای تصلب شرایین و تنگی عروق فراهم می کند. از دیگر عوارض گرد و غبار تشدید موارد آلرژی تنفسی در بیماران دارای زمینه است.

در همین خصوص به سالمندان توصیه می شود تا حد امکان از منزل خارج نشوید و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند همچنین اگر بیماری های زمینه ای قلبی دارید به هیچ وجه خود را در معرض آلودگی قرار ندهید در صورت علائم تنگی نفس و احساس خفگی و تهوع و سر درد شدید فورا به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

سالمندان در فضاهای آلوده از تنفس عمیق خودداری کنند به سالمندان، کودکان زیر هشت سال، بیماران تنفسی و زنان بار دار اکیدا توصیه می شود در موقع آلودگی از منزل خارج نشوند.

همچنین افراد باید به صورت جدی از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنند چون فعالیت ورزشی باعث افزایش ضربان قلب و تنگی نفس و متعاقب آن افزایش ورود هوای آلوده به ریه ها می شود ضمن اینکه در صورت ضرورت هنگام خروج از منزل از ماسک مناسبی که دهان و بینی را کامل بپوشاند، استفاده شود.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها