jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۶۶۶۹۰   ۱۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۶

پایگاه خبری مصری الیوم السابع امروز سه شنبه گزارش داد، نیجریه اعلام کرد: پنج شهر را از شورشیان بوکوحرام پس گرفته است.

5 شهر نیجریه از بوکوحرام پاکسازی شد

برپایه این گزارش، شهر «گامبورو» و چهار شهر دیگر که در کنترل شورشیان بوکوحرام قرار داشت در پی عملیات گروه های غیرنظامی مسلح و نیروهایی از کشورهای چاد و کامرون پس گرفته شد.

مایک اومری، سخنگوی امنیت ملی نیجریه در این خصوص گفت: نیروهای نیجریه بعد از اجرای عملیات نظامی با حمایت داوطلبان و گروه های غیر نظامی مسلح و همسایگان بر 4 شهر مسلط شدند.

وی افزود: شهرهای ایالت «بورنو» در شمال شرق نیجریه شامل «مافا»، «مالام»، «فاتوری»، «ابادام»، مارتی» و «گامبورو» از کنترل شورشیان بوکوحرام خارج شده است.

در زبان محلی نیجریه بوکو حرام به معنای «حرام بودن تحصیل به روش غربی» است. الگوی آنها شباهت بسیاری با طالبان در افغانستان دارد .

بوکو حرام فعالیت خود را از سال 2003 آغاز کرد و اولین حمله را در سال 2004 در نیجریه انجام داد. مقر اصلی آنها در شمال شرقی نیجریه در اطراف شهر «میادوگوری» است.

حملات گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه که از پنج سال پیش تاکنون حدود 10 هزار قربانی گرفته است، در حالی افزایش و به کشورهای همسایه سرایت کرده که این کشور برای برگزاری انتخابات در 14 فوریه (25 بهمن) آماده می شود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر