jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۲۰۷۹   ۰۳ دی ۱۳۹۳  |  ۱۱:۴۹

یک دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر موفق به ساخت پای مصنوعی شد که معلولان می توانند با استفاده از آن در المپیک معلولین شرکت کنند.

پای مخصوص دویدن در ایران ساخته شد

هادی نوروزیان - مجری طرح پروتز پای مصنوعی کربنی گفت: پروتز پای مصنوعی ساخته شده از جنس کربن است و ما توانستیم برای اولین بار این پروتز را برای دویدن معلولان در ایران بسازیم.

وی با اشاره به اینکه این پروتز 20 سال پیش در دیگر کشورها ساخته شده است، افزود: پروتز پای مصنوعی برای راه رفتن از کشورهای دیگر با قیمتی بالغ بر 20 میلیون تومان وارد کشور می شده که با تولید این پروتز در کشور می توان از صرفه جویی ارزی بالایی بهره برد.

نوروزیان با بیان اینکه این پاها برای اولین بار در ایران ساخته شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه نماینده ای در رشته المپیک معلولین در ایران نداریم، به همین دلیل به فکر ساخت این پروتز شدیم.

وی افزود: در سال گذشته موفق به ساخت این پروتز برای راه رفتن شدیم که اکنون با اضافه کردن قابلیت هایی می توان از این پروتز برای دویدن استفاده کرد.

نوروزیان گفت: نمونه آزمایشی این دستگاه بالغ بر دو میلیون تومان ساخته شده که برآورد شده، با تولید انبوه، این قیمت حداقل 6برابر کمتر از ساخت آزمایشگاهی آن شود.

وی با اشاره به اینکه برای تولید این پروتز در کشور نیاز به حمایت هایی داریم، افزود: تست های این پروتز مطابق مقالات خارجی و اصولی پیش رفته است که می توان گفت عملکرد این پروتز 90 درصد همانند نمونه های خارجی است.

نوروزیان گفت: این پروژه در قالب پروژه کارشناسی ارشد در دانشگاه خواجه نصیر با همکاری پروفسور محمدرضا خلیلی طی سه سال صورت گرفته است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها