jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۲۰۲۲ ۰۳ دی ۱۳۹۳  |  ۰۸:۴۲

محققان آمریکایی طی مطالعاتی دریافتند قد انسان با خطر ابتلا به سرطان مری در ارتباط است. مری لوله عضلانی است که غذا را از دهان به معده می‌برد.

ارتباط بین قد و خطر ابتلا به سرطان مری

جام جم سرا: اگر ارتباط بین قد و خطر ابتلا به سرطان مری را بدانیم شاید بتوانیم در مقابل این بیماری بهتر از خودمان محافظت کنیم.
این یک ارتباط آماری است که ارائه شده است. مری لوله عضلانی است که غذا را از دهان به معده می‌برد و مری بارت یک بیماری است. معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض اسید معده، سلول‌ها در لایه خارجی مری آسیب می‌بینند و این می‌تواند در اثر عارضه قبلی ریفلاکس معده به مری اتفاق افتد و سلول‌های غیر طبیعی ناشی از مری بارت می‌تواند در برخی از موارد سرطانی شود.

محققان مرکز تحقیقات سرطان «فِرِد هاچینسون» در آمریکا مجموعه‌ای از داده‌ها در ارتباط با ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان مری، ۲۰۰۰ مبتلا به بیماری مری بارت (عوارض ریفلاکس معده و عامل اصلی خطر ابتلا به سرطان) و ۲۰۰۰ فرد سالم را مورد بررسی قرار دادند و نتایجی نتایجی به دست آوردند که نشان می‌داد خطر ابتلا به سرطان مری یا مری بارت در مردانی با قد کمتر از یک متر و ۷۰ و در زنانی با قد کمتر از یک متر و ۵۷ در مقایسه با مردانی که قد آنان بیش از یک متر و ۸۳ و زنانی که قد آنان بیش از یک متر و ۶۷ است، بیشتر است.

البته این آمار با توجه به پارامترهایی مانند سن، شاخص توده بدن، دور کمر (چاقی شکمی)، سیگار کشیدن یا وضعیت اجتماعی و اقتصادی است و به گفته محققان در ارتباط تعجب آوری که بین قد و بیماری وجود دارد باید مطالعات بیشتری انجام شود تا بتوانند برخی توضیحات را پاسخگو باشند؛ اما باید بدانید به غیر از این عوامل، عوامل دیگری مانند چاقی، تنباکو (از هر نوع)، جنسیت (احتمال ابتلای مردان به این سرطان ۳ برابر زنان است)، مواد شیمیایی شوینده، الکل، رژیم غذایی (مصرف کم میوه و سبزیجات) و مایعات بسیار داغ باعث مبتلا شدن به سرطان مری می‌شوند. (فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر