jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۵۱۳۱۱   ۳۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۴۳

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش با شرح ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز افغان گفت:‌در این ماجرا دانش‌آموزان مجبور شدند حیاط مدرسه را تمیز کنند و معلم آنها را به صورت لفظی تهدید به تمیز کردن سرویس بهداشتی مدرسه کرده بود.

روایت مسئولان آموزش‌ و پرورش از تنبیه دانش‌آموز افغان

جام جم سرا: محمد فاضل درباره نتایج بررسی و گزارش تیم ارزیابی وزارت آموزش و پرورش درخصوص تنبیه بدنی دانش‌آموز افغان در یکی از مدارس پاکدشت اظهار داشت:‌ آموزش و پرورش به هیچ وجه خشونت و تنبیه را در مدارس مجاز ندانسته و آن را تخلف می‌داند. در رابطه با تخلفاتی که از سوی دانش‌آموزان در مدرسه صورت می‌گیرد، آئین نامه انضباطی وجود دارد که این آئین نامه به تمام مدارس کشور ارسال شده است و مسئولان مدرسه باید بر اساس مقررات این آئین نامه در برخورد با دانش‌آموز خاطی اقدام کنند و هر برخوردی با دانش‌آموز که خارج از آئین نامه انضباطی باشد، مورد تایید آموزش و پرورش نیست.

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش اضافه کرد: بیش از 500 هزار کلاس درس و حدود 13 میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور داریم، بنابراین در مجموعه‌ای به این بزرگی اگر شاهد تنبیه بدنی البته به تعداد اندک باشیم، عجیب نیست؛ البته تاکید می‌کنم که هیچ یک از این موارد مورد تایید آموزش و پرورش نیست و این وزارتخانه در بحث برخورد با تنبیه بدنی اغماض نخواهد کرد.

فاضل ادامه داد: در جلسه با مدیران و معلمان ضرورت حذف تنبیه بدنی و کنترل خشم را تبیین و تشریح می‌کنیم. البته نباید از این موضوع غافل بود که معلم هم مانند تمام انسان‌ها ممکن است دست به رفتاری بزند که مورد رضایت نیست و این رفتارها را در میان بسیاری از کارمندان سایر ادارات و نهادها نیز مشاهده می‌کنیم اما به دلیل اینکه فلسفه کار در آموزش و پرورش تربیت است، کوچکترین خطایی از نظر ما بزرگترین خطاست.

وی با اشاره به اینکه آئین نامه انضباطی مدارس به هیچ عنوان تنبیه بدنی را مجاز ندانسته و هیچ یک از کارکنان مدرسه اجازه ندارند دانش‌آموز را تنبیه کنند، افزود: در نشست‌هایی که برای اولیای دانش‌آموزان در قالب جلسات انجمن اولیا و مربیان و آموزش خانواده برگزار می‌کنیم به والدین نیز آموزش می‌دهیم تا از خشونت با فرزندان پرهیز کنند و روش‌های کنترل خشم و تربیت صحیح را به اولیاء منتقل می‌کنیم. آموزش و پرورش هم بشدت با موارد مختلف تنبیه بدنی در سطح مدارس برخورد خواهد کرد.


ماجرای تنبیه دانش‌آموز افغان به روایت مدیر کل

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش درخصوص حادثه تنبیه دانش‌آموز افغان در یکی از مدارس پاکدشت بیان کرد:‌ این ماجرا به این صورت که در رسانه‌ها منتشر شده، رخ نداده است و متاسفانه ماجرا بدجلوه داده شد. در پایه سوم دبستان مدرسه حکمت که ویژه اتباع افغان است، معلم مدرسه 4 دانش‌آموز پسر را که تکالیف خود را برای چندمین بار انجام نداده‌ و بارها نیز از سوی معلم تذکر گرفته‌ بودند، به حیاط مدرسه فرستاده و مجبور می‌کند حیاط مدرسه را تمیز کنند. معلم این 4 دانش‌آموز را تهدید می‌کند که اگر بار دیگر نیز تکالیف خود را انجام ندهند، آنها را وادار خواهد کرد تا سرویس بهداشتی مدرسه را با دست تمیز کنند.

فاضل با اشاره به اینکه این ماجرا 5 آذر رخ می‌دهد، اظهار داشت: در این ماجرا معلم در لفظ دانش آموزان را تهدید می‌کند که اگر یک بار دیگر تکالیفشان را انجام ندهند باید سرویس بهداشتی مدرسه را تمیز کنند اما تنبیهی که اعمال شد، تمیز کردن حیاط مدرسه بود.

وی افزود: بعد از این ماجرا اولیای دانش آموزان به مدیر مدرسه مراجعه کرده و ماجرا را گزارش می‌کنند، مدیر مدرسه نیز طی نامه‌ای در تاریخ 8 آذر معلم را به اداره آموزش و پرورش پاکدشت معرفی می‌کند و اداره آموزش و پرورش نیز در تاریخ 9 آذر به معلم توبیخ کتبی می‌‌دهد که این توبیخ کتبی عواقب حقوقی برای معلم همچون تاثیر در وضعیت ارتقاء و اختصاص پاداش به وی را به همراه دارد. در این ماجرا محل کار معلم نیز تغییر یافته و وی به دورترین نقطه منطقه یعنی مدرسه‌ای در روستای علی آباد منتقل می‌شود.

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش بیان کرد:‌ خانمی که از اتباع افغان بوده و فرزندش نیز دانش آموز این کلاس نیست در تاریخ 25 آذر و بعد از این که چندین روز از ماجرا گذشته و معلم نیز تبعید شده است ماجرا را به یکی از رسانه‌ها اطلاع می‌دهد اما ماجرا را به نقل از فرزند خود شرح می‌دهد در حالی که فرزند وی اصلا دانش آموز این کلاس نیست.

وی افزود:‌نامه‌هایی از سوی چهار اولیاء دانش آموزی که تنبیه شده‌اند، داریم که اعلام کرده‌اند معلم مدرسه، فرزندشان را مجبور کرده تا زباله‌های حیاط مدرسه را جمع آوری کنند. (تسنیم)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
همایون
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
قابل توجه رسانه هایی مثل جام جم كه بدون اینكه از موضوعی اطلاع كامل داشته باشند و صحت خبر براشون احراز شده باشه همینجوری مطلبی رو منتشر می كنند یا مستقیم یا به نقل از خبرگزاری های دیگه و حیثیت یك قشری رو به بازی می گیرند.
معلم بدبخت كاری نكرده تنبهش این بوده كه اونها حیاط رو تمیز كنند.وظیفه ی مدرسه هستش كه مسئولیت پذیری رو به بچه ها یاد بده .شاید به ذهن مخاطبان ننوشتن چندباره تكالیف موضوع حاد و مهمی نباشه.این ریشه در عدم مسئولیت پذیری كودك داره الان وظیفه اش تكلیف است فردا همسرداری و تامین فرزندان و كار میشود تكلیف .مرد بی مسئولیت ما كه قید خانواده را زده كودك بی مسئولیت دیروز است.
متوسط هزینه تحصیلی یك دانش آموز 1میلیون و 200 هزار تومان هستش و عمر خود دانش آموز كه از همه مهمتره.
ما باید روی تندی در برابر عدم مسئولیت پذیری كودكان نشان دهیم البته مراحل اول باید تذكر دهیم به كودك و خانواده ( روی تند منظور تنبیه بدنی و تخریب روحی نیست ).
بچه ها باید بیاموزند كه فردا وقتی بزرگ شدند جامعه آنها را توبیخ خواهد كرد اگر كوتاهی كنند ( منظور از جامعه خانواده و نیروهای انتظامی و ... )
۰
۰
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
سلام داداش گلم به یه خبر یا یه سایت اكتفا نكن !! یكم بگرد تو اینترنت ببین اصل قضیه چی بوده
پدر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
جناب همایون. شما كه خدای نكرده نمی خواهید خودتون رو به خواب بزنید؟ مردم بچه هاشون رو می فرستن به مدرسه برای درس خوندن برای آموزش همون طور كه روی اسمش هست. نه برای سپوری و تمیز كردن حیاط. وظیفه معلم و آموزش و پرورش آموزش علمه در در جه اول. اگر هم قراره مسئولیت پذیری اموزش داده بشه هر كاری راهی داره. ضمنا لازم می دونم به سعه صدر و ظرفیت بالای مسئولان این سایت تبریك بگم كه حتی چنین نظراتی رو كه انگار عمدا برای نادیده گرفتن مسئله نوشته شده منتشر می كنن!
بهرام
United States
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
واقعا جای بسی تاسفه.......دلم به حال اون معلمه میسوزه
۰
۰
شقایق
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
بیچاره بچه های مدرسه علی آباد گیر این آدم می افتن كه می ره اونجا!!!!!!!!!!!!!
واقعا كمبود نیروی كار داریم كه همچین آدمهایی رو نگه میدارن؟
من باور نكردم !!!!!!!!!!
۰
۰
حمید كلباسی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
بچه ها روحیه حساسی دارند و تنبیه بدنی و توهین به آنان نشان دهنده مشكلات روحی و عدم ظرفیت روانی فرد خاطی است .
۰
۰
هاشم
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
اولا خیلی برای وزارت اموزش و پرورش متاسفم ك یك نیروری كاری خودش رو برای یك همچی تنبه بخواد توبیخ یا منتقل كنه دوما چه اشكال داره دانش اموز در نظافت مدرسه كمك كنه سوما اموزش و پرورش بدون تنبه كارایی نداره تنبه باید دركنار درس باشه
۰
۰
یه مادر
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
خیلی متاسفم چون باید همچین معلم هایی هم باشه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر