چنارهای ولیعصر ساماندهی می‌شوند

رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران از ساماندهی چنارهای خیابان ولیعصر براساس دستور شهردار تهران ظرف چند روز آینده خبر داد و گفت: از ابتدای زمستان 500 تا هزار اصله نهال در ولیعصر واکاری می‌شود.
کد خبر: ۷۵۰۴۹۸
چنارهای ولیعصر ساماندهی می‌شوند

علی‌محمد مختاری در گفت‌وگو با مهر افزود: چنارهای ولیعصر سرمایه‌های ملی و طبیعی شهر تهران است، بنابراین امسال با دستور شهردار تهران طرح ساماندهی چنارهای ولیعصر و واکاری درختانی با قدمت و محیط بن بالا قرار است ظرف چند روز آینده اجرا شود.

به گفته وی در این طرح در مکان‌هایی که چنارهای قبلی آسیب دیده و یا قطع شده‌اند درختانی با سن بالای 15 سال واکاری و استفاده می‌شوند که این درختان از نهالستان‌ها به خیابان ولیعصر منتقل می‌شوند.

رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به این‌که فصل واکاری درختان زمستان است اظهار کرد: بنابراین ظرف چند روز آینده این دستور‌العمل اجرایی می‌شود.

مختاری تصریح کرد: همچنین با توجه به این‌که محصور بودن درختان بویژه اطراف ریشه آنها با آسفالت و بتون موجب آسیب جدی به بسیاری از چنارهای ولیعصر شده است، از این رو به هیچ عنوان اجازه استفاده از این مصالح در اطراف درختان چنار داده نمی‌شود و طوقه درختانی که پیش از این با آسفالت، بتون و یا سیمان محصور شده بودند، براساس دستورالعمل شهرداری باید تا شعاعی که درخت بتواند کاملا آب و مواد مورد نیاز خود را براحتی جذب کند از بین برود و آزاد شود.

وی افزود: همچنین برای حفاظت از چنارهای خیابان ولیعصر معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران بخشنامه‌ای به مناطق یک، 3، 6 و 11 تهران که در محدوده خیابان ولیعصر است ابلاغ کرده که طی این بخشنامه در این مناطق ساخت و سازها باید عقب‌نشینی داشته باشند تا بتوان چنارهای ولیعصر را حفاظت کرده و از آسیب به آنها جلوگیری شود.

مختاری با بیان این‌که امسال با وجود افزایش دما خزان زودرس در چنارهای ولیعصر دیده نشد تصریح کرد: این مساله به دلیل تنظیم زمان آبیاری و کاهش فواصل آبیاری درختان از سوی شهرداری بوده، چراکه با تغییر آب و هوا و افزایش دما به درختان شوک وارد شده که موجب خزان زودرس می‌شود، اما امسال با اقدامات شهرداری از این اتفاق جلوگیری شد.

رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران تاکید کرد: همچنین با برنامه‌ریزی‌های شهرداری و استفاده از مبارزه مکانیکی آفت مگس سفید که در تابستان و اوایل پاییز امسال در مناطقی از شهر تهران دیده می‌شد کاملا از بین رفت که البته سرد شدن هوا به از بین رفتن مگس سفید کمک شایانی کرد.

به گفته وی، شهرداری برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به محیط‌زیست در مبارزه با این آفت که یک آفت درجه 2 و جالیزی بود از سموم شیمیایی استفاده نکرد و با استفاده از روش مکانیکی با کمک صابون حشره‌کش پالیزین این آفت را از بین برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها