jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۵۰۴۷۰   ۲۷ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

آلودگی‌ هوا باز هم مانند فصل‌های سرد سال‌های گذشته گریبان اصفهان را گرفته است. در دو روز گذشته، شاخص آلودگی هوای کلانشهر اصفهان به عددAQI 169 رسید. شاخص آلودگی هوا (AQI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند منواکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن، ازن و ذرات معلق را تبدیل به یک عدد بدون واحد می‌کند و وضع آلودگی هوا را به ‌صورت کیفی در شش سطح پاک، سالم، ناسالم، بسیار ناسالم، خطرناک و بحرانی نمایش می‌دهد.

این عدد در هفته گذشته به 230 هم رسید و آلودگی را در مرز هشدار قرار داد. در این میان، دیروز میدان امام حسین(ع) به‌عنوان یکی از نقاط پرتردد هسته مرکزی شهر، شاخص 195 را تجربه کرد و عنوان آلوده‌ترین منطقه شهر را به خود اختصاص داد.

بر همین اساس، اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان از پلیس راهور خواسته تا نسبت به اجرای طرح تردد زوج و فرد خودروها با جدیت بیشتری عمل کند. این اداره‌ کل از شهروندان نیز خواسته که از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند. مرکز بهداشت هم موظف شده تا از طریق رسانه‌ها، توصیه‌های بهداشتی را به مردم اطلاع‌رسانی کند. پایگاه‌های سیار اورژانس و هلال ‌احمر نیز در روزهای اخیر در مناطق آلوده و پرتردد شهری مستقر شده‌اند. در همین حال شرکت‌ها و سازمان‌های حمل و نقل شهری نیز موظف شده‌اند حداکثر توان ناوگان حمل و نقل همگانی را برای جابه‌جایی مسافران به کار گیرند.

در همین حال حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان در نشست بررسی مشکلات زیست‌ محیطی شهرستان مبارکه با بیان این‌که بیش از 30 درصد صنایع آلاینده کشور در این استان مستقر است می‌گوید: از مجموع 3200 صنعت آلاینده موجود در فهرست سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، 948 واحد در استان اصفهان مستقر شده‌است. این در شرایطی است که وسایل نقلیه سهم 70 درصدی در آلودگی هوای اصفهان دارند.البته پیش از این هم اعلام شده بود که در کنار واحدهای صنعتی آلاینده و همچنین خودروها، مصرف سوخت مازوت در دو نیروگاه اصفهان نیز از عوامل اصلی آلودگی هوای این کلانشهر است.

استاندار اصفهان نیز در این‌باره به ایرنا گفت: در سال‌های گذشته و به دلیل مصرف سوخت مازوت، روزانه 500 کیلوگرم گوگرد وارد هوای اصفهان می‌شده است. لذا، امسال این مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه‌های اصفهان پلمب شده است.

رسول زرگرپور با اعلام این‌که گاز برخی صنایع اصفهان نیز برای کاهش آلودگی هوا قطع شده است دلیل این اقدام را افزایش گازرسانی به دو نیروگاه اصفهان برای جایگزینی گاز با سوخت مازوت عنوان کرد.وی در عین حال به این موضوع اشاره کرد که حل مشکل آلودگی هوای کلانشهر اصفهان زمانبر است و نباید انتظار داشت امسال همه روزها، سالم باشد.

وی به برنامه دو ساله برای رفع آلودگی هوای اصفهان اشاره کرده و می‌گوید: اجرای این برنامه از امسال آغاز شده و در هشت ماه اجرای آن به 30 درصد اهداف مورد نظر دست یافته‌ایم.

زرگرپور با بیان این‌که امسال 30 روز به تعداد روزهای هوای پاک اصفهان اضافه شده، تاکید کرد که تا سال آینده آلودگی‌ها در سطح اصفهان مشهود خواهد بود، اما بتدریج تعداد روزهای هوای پاک و سالم افزایش خواهد یافت.وی ابراز امیدواری کرد تعداد روزهای سالم اضافه شده در سال آینده به 60 روز برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر