jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۴۸۹۳۲   ۲۳ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

«چهار میلیون دستگاه وسیله نقلیه با تولید روزانه 1192 تن آلاینده، مسبب 88 درصد آلودگی هوای تهران است. مردم تهران چاره‌ای ندارند، جز آن‌ که آلاینده‌ها را استشمام و ذرات آن را وارد ریه‌های خود کنند و حتی مجبورند آثار این آلودگی‌ها را در سبزیجات مصرفی و آب‌های زیرزمینی نیز بخورند و بیاشامند.»

اینها فقط بخشی از هشدارهای معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است که درباره مذمت حضور انبوه خودروها در پایتخت به ایسنا متذکر شده است.

نکته مهمی که در بین حرف‌های جعفر تشکر هاشمی وجود دارد این است که وسایل نقلیه، مقصر 88 درصد آلودگی پایتخت است. این حرف به این معنی است که در وهله اول، شهر ما و سلامت شهرنشینان، تسلیم خودروها شده است و در وهله دوم این پیام را می‌دهد که اگر راهکاری وجود داشته باشد تا از تعداد خودروهای پایتخت کاسته شود، در آن صورت می‌توان به داشتن شهری سالم و دوستدار محیط زیست امیدوار بود. در همین شرایط، این مقام مسئول عنوان کرده که محدوده‌های عاری از خودرو در تهران توسعه پیدا می‌کند. در این محدوده ها، حضور خودروها ممنوع خواهد بود و فقط عابران پیاده یا دوچرخه‌سواران حق دارند در این مسیرها حرکت کنند. در صورتی که این حرف به واقعیت بپیوندد، در آن شرایط پایتخت از تصرف خودروها درمی‌آید و سلامت انسان، معیار رفت و آمدهای شهری خواهد شد. البته این راهکارها سال‌هاست در کشورهای توسعه یافته به اجرا درآمده است و اتفاق عجیبی نیست، اما در صورتی که همین اتفاق مثبت در شهرداری تهران هم جدی‌تر گرفته شود؛ یعنی این طرح حداقل در مناطقی از پایتخت، اجرایی شود و ردپای لاستیک خودروها در آن مناطق وجود نداشته باشد، آن وقت می‌شود راحت‌تر در تهران نفس کشید و به طول عمر بیشتر در این کلانشهر، امید بیشتری داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

خطر بازگشت سرخک

اگر خانواده‌ای واکسیناسیون کودک خود را به‌تعویق انداخته بلافاصله برای تزریق واکسن فرزند خود اقدام کند

خطر بازگشت سرخک

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر