jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۴۸۰۹۴   ۱۹ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۸

بر اساس گزارشی درباره شکنجه‌های سیا

جزئیات جدید از چگونگی کشته شدن بن‌لادن فاش شد

پس از آنکه بن لادن در می ۲۰۱۱ (بهار سال 1390)در عملیات نیروهای ویژه دریایی آمریکا کشته شد مقام‌های ارشد سیا به طور مخفیانه به نمایندگان اعلام کردند که اطلاعات کسب شده از طریق بازجویی‌های وحشیانه نقش کلیدی در یکی از موفقیت‌های بزرگ سیا داشته است.

جزئیات جدید از چگونگی کشته شدن بن‌لادن فاش شد

به گزارش آسوشیتدپرس، لئون پانتا مدیر سابق سیا نیز بارها این ادعا را به صورت علنی مطرح کرده بود که اطلاعات کسب شده از طریق ابو احمد الکویتی پیک و قاصد ویژه بن لادن نقش کلیدی در پیدا کردن محل اسکان بن لادن و کشتن وی داشته است، البته پس از آنکه الکویتی توسط ماموران سیا در مراکز بازجویی شکنجه شده است.

بر اساس این گزارش، چیزی که روشن است آن است که بن لادن در محلی که متعلق به خانواده الکویتی بوده زندگی می کرده بنابر این تعقیب الکویتی یک نقش کلیدی و مهم برای پیدا کردن رهبر القاعده داشته است.

ولی داستان مطرح شده از سوی سیا شبیه فیلم های هالیوودی است که واقعیت نداشته است. گزارش اخیر کمیته اطلاعاتی سنا در خصوص روش های پیشرفته بازجویی سیا عدم صحت این ادعا را ثابت کرده است.

سنا در این گزارش آورده است که "برخلاف ادعاهای مطرح شده از سوی سیا، روش‌های وحشیگرانه مقام‌های رسمی آمریکا را به شناسایی ابو احمد الکویتی پیک و قاصد اسامه بن لادن رهنمون نکرده است، مساله‌ای که کمک زیادی به افشای مکان اختفای رهبر القاعده کرده است."

البته مقام‌های سیا با این گزارش مخالف هستند و بر این باورند که بازداشت شدگان تحت تاثیر تاکتیک‌های اجباری جزییات بسیار مهمی را ارائه کرده اند.

این گزارش همچنین به این مساله اشاره می کند که سیا تا سال 2003 میلادی هیچ اطلاعاتی از بازداشت شدگان در خصوص الکویتی دریافت نکرده است. تا پایان سال 2002 میلادی سازمان سیا اطلاعات مهمی را درباره الکویتی و ارتباطات نزدیکش با بن لادن جمع آوری کرده است که این اطلاعات شامل شماره تلفن وی بوده است. در مارس 2002 میلادی شماره تلفن الکویتی در دفتر تلفن ابو زبیده از بازداشت شدگان القاعده بوده است. در ژوئن 2002 میلادی شخصی که اعتقاد بر این بوده الکویتی باشد تماسی را با شماره تلفنی که مربوط به خالد شیخ محمد که مسئولیت حمله 11 سپتامبر را بر عهده گرفته داشته است.

ماموران سیا تا اواخر سال 2002 میلادی همچنین به آدرس ایمیل، سن و نوع روابط الکویتی با بن لادن دست یافته بودند.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها