jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۷۴۶۳۹۶   ۱۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۷

جام جم نوا: سرپرست گروه موسیقی سارنگ گفت: دست‌کاری در موسیقی محلی بندرعباس به بهانه‌ی تلفیق، ریشه را خراب و بافت اصیل را از بین برده است؛ همه‌ی حمایت‌ها و توجه‌ها فقط مخصوص یکسری گروه‌های شناخته‌شده است.

وقتی گروه‌های موسیقی دلسرد می‌شوند

فراهیم سجادی - آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی سارنگ - اظهار کرد: از سال 87 تا کنون که این گروه تأسیس شده، فقط امکان برگزاری سه کنسرت در بندرعباس فراهم شده که به حمایت از سازمان «محک» اجرا شده‌اند.
وی ادامه داد: امیدوارم وعده‌های اخیر اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از گروه‌های موسیقی این استان و برگزاری کنسرت در بندرعباس محقق شود. در تمام مدتی که ما فعالیت موسیقی کرده‌ایم، نه‌تنها هرگز از طرف این اداره حمایت نشدیم، بلکه برای گرفتن مجوز و سالن هم مشکل داشتیم. در آخرین کنسرت که با همکاری گروه بانگ اجرا شد، سالن فرهنگسرای طوبی در یک زمان در اختیار ما و یک گروه تئاتری قرار گرفت که به همین دلیل، به مشکل برخوردیم و کلی ضرر کردیم.
او اظهار کرد: ما فقط از سوی هنرجوها حمایت می‌شویم. این در حالی است که به کنسرت گروه‌های شناخته‌شده در تهران، توجه بیشتری می‌شود و این موضوع، گروه‌های بومی را دلسرد می‌کند.
سرپرست گروه موسیقی سارنگ دلیل کشیده شدن مردم به سمت موسیقی بی‌محتوا را راحت‌طلبی دانست و بیان کرد: بسیاری از مردم، خود را به راحت فکر کردن عادت داده‌اند و از موسیقی که نیاز به تفکر بیشتری دارد، دوری می‌کنند و ترجیح‌شان داشتن شادی بی‌محتوا در لحظه است.
وی بعضی خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی را نیز در این زمینه مقصر دانست و گفت: رگ خواب مردم در دست آن‌ها است و می‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. به علاوه، در جامعه‌ی موسیقی ما باندبازی به‌شدت دیده و برخی کارها «سفارشی» ساخته می‌شود.
این مدرس سازهای سنتی ادامه داد: یکی از عواملی که سبب شده مردم به شنیدن موسیقی فاخر علاقه‌مند نباشند، صداوسیما است. موسیقی ما به زیرساخت و بستر نیاز دارد، متأسفانه بزرگان موسیقی ما به بهانه‌ی تلفیق، دست به کارهایی می‌زنند که ریشه را خراب می‌کند. همچنین دست‌کاری موسیقی محلی بندرعباس باعث شده که بافت اصیل آن از بین برود و با هر چیزی تلفیق شود.
او اضافه کرد: مسوولان بیشتر به موسیقی توجه نشان دهند و همچنین از گروه‌های مختلف برای برگزاری برنامه‌ها و کنسرت‌ها در بندرعباس و دیگر شهرها حمایت و دعوت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر