jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۴۲۷۶۶   ۰۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۹:۰۸

دو مرد که با جعل برگه‌های ترخیص خودروهای مردم در پارکینگ‌هایی در غرب تهران، صاحبان این مراکز را فریب داده و دست به سرقت خودروها می‌زدند، تحت تعقیب پلیس قرار گرفتند.

سرقت خودروهای مردم از پارکینگ‌های عمومی

به گزارش جام‌جم، روز‌های پایانی هفته گذشته مردی با حضور در شعبه ششم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 5 تهران از سرقت خودروی پژواش خبرداد.

شاکی به بازپرس پرونده گفت: به دلیل تخلف رانندگی مجبور شدم خودرویم را به پارکینگ منتقل کنم. پس از چند روز، زمانی که برای ترخیص خودرویم به آنجا رفتم و برگه ترخیص را به متصدی نشان دادم، وی مدعی شد این خودرو روز قبل از پارکینگ خارج شده است.

وی اضافه کرد: به صاحب پارکینگ اعتراض کردم و سند خودرویم را به وی نشان دادم که او پس از بررسی دفترچه مربوط به ورود و خروج خودروها متوجه شد مردی نمونه‌ای از همین قبض را که من در اختیار داشتم به یکی از کارکنان وی نشان داده و خودرو را تحویل گرفته است. از مرد سارق و مسئولان پارکینگ شکایت دارم، آنها حقی نداشتند خودرویم را به فرد دیگری تحویل دهند.

با تشکیل پرونده قضایی، تحقیقات پلیس برای دستگیری سارق خودرو آغاز شد. همزمان با شروع تحقیقات کارگر پارکینگ که خودرو را به سارق تحویل داده بود، به پلیس آگاهی فراخوانده شد و در اظهاراتش به افسر بازجو گفت: من و همکارانم زمانی که صاحبان خودرو قبض پارکینگ را به ما تحویل می‌دادند، اجازه خروج خودرویشان را از پارکینگ می‌دادیم. روز حادثه نیز مردی قبضی را آورد و با معرفی خود به‌عنوان مالک، خودرو را تحویل گرفت و برد و از این که او سارق باشد، خبر نداشتیم.

با اطلاعات به دست آمده از این مرد و به دست آمدن چهره‌نگاری رایانه‌ای از متهم فراری، جستجو برای دستگیری وی آغاز شد تا این که افراد دیگری نیز با حضور در پلیس آگاهی و ارائه شکایت‌هایی عنوان کردند خودروشان در حالی که سند و کارت متعلق به آن درون خودرو بوده را در چند محل نگهداری خودرو پارک کرده بودند که متوجه سرقت خودروها شده‌اند.

با تحقیق از این افراد مشخص شد خودروهای پژو، سمند و پراید برخی از آنها به‌دلیل تخلفات رانندگی و برخی دیگر به دلیل این که جایی در ساختمانشان برای پارک آن نداشته‌اند، خودروها را به این مراکز آورده‌اند و پس از چند روز که برای تحویل گرفتن خودروها به آنجا رفته‌اند، متوجه شدند افرادی با جعل برگه‌های ترخیص خودروها به پارکینگ‌های مورد نظر رفته و با تحویل گرفتن خودروها متواری شده‌اند.

بررسی‌های پلیس نشان ‌داد، شیوه سرقت‌ یکسان و سارقان دو مرد هستند.

با به‌دست آوردن تصاویر رایانه‌ای از متهمان فراری، مشخص شد یکی از آنها همان فردی است که پیش از این پلیس در تعقیبش بوده است.

تحقیقات برای دستگیری سارقان فراری ادامه داشت تا این که ماموران سرنخ‌هایی به دست آوردند که نشان می‌داد تعدادی از خودروها به فروش رسیده‌اند. با شناسایی خریداران خودروها، آنها به پلیس آگاهی فراخوانده شدند و در بازجویی به پلیس گفتند از مسروقه بودن خودروهایی که خریده‌اند خبری نداشتند و فقط قولنامه‌ای در این زمینه نوشته‌اند. نیمی از پول آن را پرداخت کرده‌اند و قرار بوده پول باقی مانده را چند هفته دیگر و پس از انتقال سند به نامشان به حساب دو مرد فروشنده واریز کنند که دیگر از آنها خبری نشده و در گفت‌وگو با پلیس متوجه شدند آن دو نفر کلاهبردار و خودروها سرقتی بوده است.

با جمع‌بندی اطلاعات، مشخص شد دو مرد کلاهبردارهمان دو سارقی هستند که پلیس در تعقیبشان است. در مرحله بعدی تحقیقات ماموران پی بردند خودروهای برخی از مالباختگان نیز اوراق شده و بخشی از وسایل آن به سرقت رفته و بدون سرنشین در محله‌های جنوبی و اطراف شهر تهران رها شده‌ است.

بازپرس شعبه ششم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 5 تهران در این باره به جام‌جم گفت: تحقیقات گسترده پلیس برای دستگیری دو سارق فراری و کشف خودروهای مسروقه ادامه دارد. نجف جابری با هشدار به مردم از آنها خواست اگر قصد انتقال خودروهایشان را به پارکینگ‌های عمومی در شهر دارند حتما به مراکز معتبر انتقال دهند و اسناد مالکیت وکارت را در خودروهایشان جا نگذارند. همچنین از مسئولان پارکینگ‌ها نیز می‌خواهیم حتما هنگام دریافت و بویژه تحویل خودروها به مالکانشان حتما مدارک هویتی آنها را بررسی کنند و بعد خودروها را به آنها تحویل دهند و فقط به دریافت برگه ترخیص خودروها اکتفا نکنند و از واقعی بودن برگه‌های مورد نظر مطمئن شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها