jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۴۲۱۸۶   ۰۴ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

هر نوزادی که به دنیا می‌آید ممکن است مبتلا به مشکلاتی باشد که در صورت کنترل، از عوارض و پیامدهای غیرقابل جبران آن جلوگیری خواهد شد. از سال 1384 برنامه غربالگری برای سه مشکل مادرزادی قابل کنترل و شایع در ایران به نام‌های کم‌کاری تیروئید، فنیل کتونوری و فاویسم شروع شده است.

کم‌کاری مادرزادی تیروئید یکی از علل مهم قابل پیشگیری عقب‌افتادگی ذهنی در نوزادان است. تشخیص زودهنگام بیماری به دلیل کم و غیر اختصاصی بودن علائم و نشانه‌ها در روزهای اول زندگی معمولا امکان‌پذیر نیست. به تعویق افتادن درمان جایگزین با هورمون تیروئید باعث اختلالات مهمی در سیستم عصبی مرکزی و اسکلتی می‌شود که شامل عقب‌ماندگی ذهنی و اختلال در رشد است.

با توجه به تولد حدود دو میلیون نوزاد زنده در سال در کشور و بروز بالای بیماری (یک مورد ابتلا از هر 1111 نوزاد)، پرداختن به امر غربالگری نوزادان از نظر کم‌کاری تیروئید و درمان بموقع آنان، یکی از اولویت‌های نظام سلامت شناخته می‌شود که خوشبختانه با توجه به وجود شبکه بهداشتی درمانی در کل کشور، حتی در نقاط روستایی و شهری امکان انجام غربالگری نوزادان فراهم شده است.

در برنامه غربالگری نوزادان در کشورمان نمونه‌گیری از پاشنه پا نیز با هدف غربالگری از نظر ابتلا به بیماری فنیل کتونوری از روز سوم تا پنجم تولد انجام می‌شود و در صورت مشکوک بودن نوزاد بسرعت فراخوان صورت می‌گیرد و نوزاد برای انجام آزمایش تائید تشخیص به آزمایشگاه‌های منتخب راهنمایی می‌شود.

در صورت تشخیص بیماری، درمان در اسرع وقت شروع می‌شود. در بیماری فنیل کتونوری کودک مبتلا در ابتدای تولد طبیعی است و عقب ماندگی ذهنی بتدریج پیشرفت می‌کند و طی چند ماه آشکار می‌شود که شامل پرفعالیتی همراه با حرکات بی‌هدف و تشنج است‌. در صورت تشخیص در زمان تولد که هنوز عوارض بیماری ظاهر نشده است و درمان مناسب بیماران می‌توان از پیامدهای غیرقابل جبران این نقص آنزیمی مادرزادی جلوگیری کرد.

در مورد غربالگری از نظر بیماری فاویسم نیز باید گفت که کمبود آنزیمی در بدن که موجب استحکام گلبول قرمز در مقابل مواد اکسیدان می‌شود، موجب می‌شود که گلبول‌های قرمز فرد هنگام مواجهه با مواد دارویی و غذایی خاص مانند باقلا و داروهای مالاریا از بین بروند. این امر باعث بروز زردی، مشاهده خون در ادرار و در موارد شدید مرگ می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری از نظر ظاهری علامت خاصی ندارند و به درمان خاصی نیز نیاز ندارند، ولی باید از مصرف داروها و مواد غذایی خاص اجتناب کنند. انجام آزمایش غربالگری برای شناسایی این بیماران و اطلاع خانواده از بیماری نوزادشان به دلیل رعایت رژیم غذایی و دارویی در این نوزادان است پس انجام غربالگری برای هر نوزادی که متولد می‌شود از نظر ابتلا به فاویسم ضروری است.

دکتر فریبا شیروانی / متخصص اطفال و فوق‌تخصص عفونی اطفال

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر