jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۷۹۶۰   ۲۲ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

محققان اتریشی در تحقیقات خود موفق به یافتن ارتباط بین سپری کردن زمان در دماهای بالاتر و بروز پیری، همچنین قدرت خواب زمستانی برای مقابله با اثرات انباشت کم انرژی شدند.

اسرار خواب زمستانی کشف شد

برای پستانداران با خواب زمستانی، ماه‌های پیش از زمستان زمان رقابت برای ذخیره‌سازی میزان انرژی کافی تا فصل بهار است؛ فرزندانی که اواخر سال بدنیا می آیند، زمان کمتری برای انباشت انرژی دارند.

محققان موسسه تحقیقاتی محیط زیست حیات‌ وحش در وین در تحقیقات خود دریافتند، قدرت خواب زمستانی به موش زمستان‌ خواب باغ (garden dormice) که در اواخر سال متولد می‌شوند، برای غلبه بر شرایط نامطلوب انباشت کم انرژی کمک می‌کند.

در طول خواب زمستانی، موش زمستان‌ خواب وارد مرگ کاذب برای ذخیره‌سازی انرژی و آب می‌شود؛ در این حالت حیوان غیرفعال شده و با کاهش قابل توجه سوخت و ساز مواجه می‌شود که منجر به کاهش دمای بدن می‌گردد. مرگ کاذب یک استراتژی مفید در زمان دسترسی محدود به موادغذایی است.

محققان در این تحقیق دو گروه از موش زمستان‌خواب نوجوان را که در اواخر فصل بدنیا آمده بودند، مورد مقایسه قرار دادند؛ یگ گروه امکان تغذیه آزادانه را داشته و گروه دیگر در روزهای متناوب مجبور به تحمل گرسنگی بودند؛ در میان موش‌های زمستان‌خواب با دوره‌های تحمل گرسنگی، میزان استفاده از مرگ کاذب بیشتر بود که حیوان را قادر به حفظ نرخ رشد بالا و انباشت ذخایر چربی می‌کرد.

استفاده از مرگ کاذب از طریق دستگاه حرارت‌ سنجی که در لانه حیوانات قرار داده شده بود، اندازه‌گیری شد که امکان تشخیص افت شدید دمای بدن در این شرایط را فراهم کرد.

سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت: هرچه مدت زمان ماندن حیوان در شرایط مرگ کاذب طولانی‌تر باشد، انرژی بیشتری ذخیره می‌شود.

سیلویان ژیرود افزود: مرگ کاذب تنها بعنوان وسیله‌ای برای صرفه‌جویی در انرژی و آب در نظر گرفته می‌شود، اما عملکردهای دیگری مانند افزایش رشد در طول زندگی، چاق‌کننده قبل از خواب زمستانی و کند کننده فرآیند پیری نیز دارد؛ در واقع مرگ کاذب و خواب زمستانی با کند کردن فرآیند پیری و افزایش طول عمر در ارتباط هستند.

در این تحقیق، نخستین شواهد در خصوص یک ارتباط کاربردی بین زمان صرف شده در درجه حرارت بالا و فرآیندهای پیری در طول زمستان بدست آمد.

به گفته محققان، تأثیرات اصلی خواب زمستانی بر فرآیند پیری مرتبط با کوتاه شدن تلومرها بعنوان شاخص پیری در ارتباط است.

نتایج این تحقیق در مجموعه مقالات آکادمی سلطنتی منتشر شد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها