jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۷۷۰۰   ۲۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۰

دانشمندان دانشگاه «سوینبرن» استرالیا نسل جدیدی از دی‌وی‌دی را تولید کرده‌اند که می‌تواند هزار ترابایت داده را در خود ذخیره کند.

دی وی دی هزار ترابایتی ساخته شد

این میزان، 212 هزار برابر ظرفیت معمول ذخیره دی‌وی‌دی‌های معمولی است و این بدین معناست که می‌توان 40 هزار فیلم HD را روی فرمت فوق‌دی‌وی‌دی جدید ذخیره کرد.

سیستم جدید از دو پرتو نور لیزری برای رایت‌کردن داده‌ها استفاده می‌کند و این در حالی است که دی‌وی‌دی‌های قبلی به ذخیره 4.7 گیگابایت با استفاده از رایت لیزر محدود شده‌اند.

سامانه مزبور نویدی برای بازگشت دوباره دیسک‌ها به بازار به شمار می‌آید.

هنوز مشخص نیست این دی‌وی‌دی چه زمانی از لحاظ تجاری قابل‌دسترس خواهد بود اما گفته می‌شود نخست باید بر مشکلات بهای آن فائق آمد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو