jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۶۵۰۴   ۱۹ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

دولت جدید یمن روز گذشته در حالی سوگند یاد کرد که پیش از آن اعضای جنبش انصارالله وابسته به شیعیان حوثی، ترکیب این کابینه جدید را رد کرده بودند. به گزارش ایسنا، خالد بحاح، نخست‌وزیر یمن و 33 وزیر دیگر در مقابل عبدربه منصور هادی،‌ رئیس‌جمهور یمن سوگند یاد کردند.

پیشتر رئیس‌جمهور یمن دستور تشکیل دولت جدید به ریاست خالد بحاح را برای برون‌رفت از بحران سیاسی در یمن صادر کرد. چهار وزیر برق، دارایی، کشاورزی و امور حقوقی پست‌های خود را حفظ کرده‌اند و وزیر ورزش و جوانان سکاندار وزارت گردشگری و وزیر برنامه‌ریزی و همکاری بین‌المللی نیز عهده‌دار وزارتخانه صنعت و تجارت شده است. سرلشکر محمد الصبیحی نیز که از فرماندهان نظامی برجسته یمن است، به عنوان وزیر دفاع تعیین شده است.

احمد محمد لقمان،‌ مدیر سازمان عربی کار که از تصدی پست وزارت خدمات مدنی اجتناب کرد و همچنینن احمد الکحلانی که تصدی پست وزیر مشاور در امور پارلمان و مجلس شورا را رد کرد،‌ در این مراسم حضور نیافتند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که حزب «کنگره ملی یمن» وابسته به علی عبدالله صالح روز شنبه با اعلام این‌که درباره تشکیل کابینه جدید یمن با این حزب مشورت نشده، از وزرای معرفی شده عضو حزب کنگره ملی خواست از کابینه کناره‌گیری کنند. این حزب همچنین اعلام کرد که اکثریت حزبش در پارلمان یمن از رای اعتماد به کابینه جدید حمایت نخواهد کرد.

از سوی دیگر، حوثی‌های یمن با محکوم کردن ساختار دولت جدید این کشور، خواستار ایجاد تغییراتی در کابینه و برکناری برخی وزرا شدند. درهمین راستا، محمد القبلی، عضو دفتر سیاسی حوثی‌های یمن با اعلام این موضع حوثی‌ها گفت: ساختار کابینه جدید واقعا مایوس‌کننده است و برخی که صلاحیت‌های لازم را نداشته و براساس توافق‌ میان گروه‌های یمنی باید کنار گذاشته می‌شدند، اکنون به پست‌های وزارتی رسیده‌اند. وی افزود: برخی از وزرای کابینه جدید در پرونده‌های فساد دست دارند و این بر خلاف توافق‌های ما با دولت یمن است. ما موضع خود را به دولت اعلام کرده‌ایم و این وزیران باید برکنار شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر