jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۳۴۵۹۳ ۱۳ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۷:۴۴

یک متخصص ارتوپد با اشاره به اینکه انحراف انگشتان پا در زنان شایع‌تر است، گفت: پوشیدن کفش‌های نامناسب مثل انواع پنجه باریک و پاشنه بلند، به مرور زمان سبب بروز انحراف در شست پا می‌شود.

انحراف انگشت پا، عارضه‌ای شایع در زنان

جام جم سرا به نقل از ایسنا: دکتر التفات جمالی گفت: گاهی بر اثر فشار کفش برجستگی‌هایی بر روی شست و دیگر انگشتان پا ایجاد می‌شود که این برجستگی‌ها اغلب قرمز و دردناک می‌شوند.

وی افزود: هرچه این برجستگی بزرگ‌تر شود، راه رفتن هم برای بیمار مشکل‌تر می‌شود و در مدت زمان طولانی انگشت شست به طرف انگشت دوم منحرف شده و حتی ممکن است به زیر یا روی انگشت برود.

جمالی گفت: این بیماری ممکن است زمینه ارثی و ژنتیک داشته باشد و بیمار همین مشکل را در انگشتان اعضای خانواده خود مشاهده کند. به طور کلی افرادی که پنجه پا بزرگ‌تر است، بیشتر از دیگران با این مشکل مواجه می‌شوند.

این متخصص ارتوپد با بیان این مطلب که انحراف انگشتان پا در سنین نوجوانی شایع‌تر است، افزود: با شدید شدن انحراف شست و توجه نکردن به آن، درد در ناحیه انگشتان پا بیشتر و بیمار به دلیل سائیدگی مفاصل در راه رفتن دچار مشکل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر بیمار در قسمت شست پا درد نداشته باشد با پوشیدن کفش مناسب و استاندارد می‌تواند بدون انجام عمل جراحی جلوی پیشرفت انحراف را بگیرد و به نوعی انحراف انگشت پای خود را درمان کند.

جمالی با تاکید بر این مطلب که باید در انتخاب و خرید کفش دقت زیادی شود، ادامه داد: همه افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، باید کفشی را انتخاب کنند که پنجه آن به اندازه پنجه پایشان باشد. باید کفشی انتخاب شود که تا حد امکان به شکل و اندازه پا باشد تا به مرور زمان باعث آسیب دیدن انگشتان پا در فرد نشود.

وی عمل جراحی را برای درمان انحراف انگشت پا مناسب دانست و بیان کرد: در صورتی که درد شدید در پنجه پا مانع از انجام فعالیت‌های روزمره زندگی فرد شود و در مواقعی که شست پا به طور کامل به طرف دیگر انگشتان پا منحرف شده باشد، عمل جراحی انجام می‌شود.

این متخصص ارتوپد با تاکید بر اینکه انحراف انگشتان پا درمان خانگی ندارد و با انواع محصولات ارائه شده به بازار مانند آتل نمی‌توان جلوی پیشرفت آن را گرفت اظهار کرد: بهترین راه درمان و جلوگیری از بروز و پیشرفت این بیماری انتخاب کفش مناسب در سنین پایین است، زیرا با بالا رفتن سن افراد تغییرات زیادی در انگشتان ایجاد می‌شود و بروز این بیماری ممکن است ظاهر نامناسبی را ایجاد کند که نیاز به درمان جراحی داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر