jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۲۱۷۰۷   ۰۵ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۴۷

رضا کیانیان بازیگر فیلم کیمیا با بیان «قرار بود نقش من را در فیلم کیمیا عزت‌الله انتظامی بازی کند» گفت: سینمای ایران امروز یگانه سینمایی است که درمقابل هالیوود ایستاده است.

کیانیان: بودجه سینمای ایران یک‌بیستم گردش مالی میوه‌فروشان است

پنجمین شب از هفته فیلم دفاع مقدس برج میلاد که به‌همت باشگاه هواداران بود، شب گذشته با اکران فیلم کیمیا ساخته احمدرضا درویش با حضور رضا کیانیان بازیگر این فیلم برگزار شد و پس از اکران فیلم برای مخاطبان جلسه نقد و بررسی آن با حضور امیرپوریا منتقد سینما و رضا کیانیان آغاز شد.

کیانیان طی سخنانی با اشاره به اینکه از تئاتر به سینما وارد شده است، گفت: در تئاتر یک روز نقش پادشاه را بازی می‌کنیم و یک روز نقش گدا را و تنوع نقش زیاد است، در سینما هم تلاش کردم تا این تنوع نقشها و متفاوت بودن را بازی کنم و حفظ کنم.

وی ادامه داد: لذت من زمانی است که در حال بازیگری هستم و نقشی که بازی می‌کنم برای لذت شخصی است و هیچ منتی سر تماشاگر ندارم.

کیانیان افزود: کسانی که می‌گویند ما برای مردم کار می‌کنیم در ظاهر این حرف را می‌زنند اما در باطن از مردم طلبکار هستند.

کیانیان با اشاره به همبازی بودن خود در فیلم کیمیا با خسرو شکیبایی گفت: خسرو شکیبایی را قبل از انقلاب می‌شناختم و خیلی او را دوست داشتم. شکیبایی در زمانی که من از مشهد به تهران آمدم ستاره تئاتر بود و حضور او در تئاتر همزمان شده بود با حضور بازیگرانی همچون پرویز پورحسینی، مهدی هاشمی، امروز نبود شکیبایی ضایعه بزرگی برای بازیگری و سینمای ایران است.

وی ادامه داد: قرار بود نقش من را ابتدا عزت‌الله انتظامی بازی کند اما به‌دلیل اینکه انتظامی سر صحنه فیلم جنگ نفتکش‌ها بود نقش به من پیشنهاد شد و من هم نظرات خودم را گفتم و درویش پذیرفت و بعد فیلم را بازی کردم.

بازیگر فیلم روبان قرمز ادامه داد: شکیبایی سابقه و تجربه زیادی در بازیگری داشت و لذا در هنگام بازی در این فیلم من را بسیار کمک کرد هرچند خصلت شکیبایی این بود که در همه فیلم‌ها به بازیگر نقش مقابلش کمک کرد.

وی ادامه داد: اگر بازیگر روبه‌رو و مقابل من خوب بازی کند قطعاً بازی من هم بهتر دیده می‌شود و این تفکر که باید در فیلم به‌گونه‌ای بازی کنیم که بازی بازیگر نقش روبه‌رو دیده نشود غلط است هرچند بیش از 85 درصد بازیگران ایرانی این تفکر را دارند.

کیانیان با اشاره به اینکه فیلم‌بردار و تدوینگر هم در بهتر شدن بازی بازیگران نقش دارد افزود: اولین کسی که بازی بازیگر را می‌بیند فیلم‌بردار است لذا عکس العمل فیلم‌بردار بعداز آنکه کارگردان کات می‌دهد بسیار مهم است.

این بازیگر صحبت‌های خود را این‌گونه تکمیل کرد: در دوره‌ای با فیلم‌بردارهای مختلف و تدوینگران مختلف درباره بازیگری در سینما گفتگو کردم و مجموعه آن گفت‌گوها تبدیل به کتابی شد به‌نام بازیگری در قاب. سینمای ایران امروز یگانه سینمایی است که درمقابل هالیوود ایستاده است،امروز گروهی یقه سینمای ایران را گرفته‌اند و از آن طلبکار هستند در حالی که آنها و خیلی از ما نیز به سینمای ایران بدهکار هستیم.

وی ادامه داد : تا 30 سال پیش سینمای ایتالیا، ژاپن، فرانسه و آلمان هرکدام برای خود دوره‌ای داشتند و سینمای خاصی داشتند اما سینمای آمریکا همه آنها را نابود کرد و تنها سینمایی که نتوانست در برابر سینمای هالیود و آمریکا و به‌گفته خود اروپاییان دوام بیاورد سینمای ایران است.

کیانیان گفت: بازیگر فیلم کیمیا، سینمای ایران از روابط انسان‌ها صحبت می‌کند، به همین دلیل عمق دارد در حالی که سینمای آمریکا از عرض بزرگ است و فقط به‌نوعی شعبده بازی است، البته فیلم‌های خوبی هم ساخته شده که دارای مفاهیم عمیقی است.

کیانیان با تأکید بر فرمولی که باعث شد سینمای اروپا و شرق دور از بین برود، افزود: اروپایی‌ها با فرمول‌های غلط در دام سینمای هالیوود افتادند و در زمین آمریکا بازی کردند لذا بازنده شدند. سینمای ایران نیز اگر به‌دنبال فرمول‌هایی همچون ساخت فیلم‌های فاخر حرکت کند قطعاً بازنده می‌شود.

وی ادامه داد: امروز حتی در خود آمریکا نیز سینمای مکتب نیویورک با کمک سینمای ایران جلوی هالیوود قد علم می‌کند.

وی با اشاره به سینمای بعد از انقلاب افزود: سینمای ایران بعد از انقلاب یک شانس بزرگ آورد و آن این بود که سید محمد بهشتی در بنیاد سینمایی فارابی مسئول امور سینما شد و نگذاشت سینما نابود شود والّا سینما هم مانند تئاتر بلاتکلیف و نابود می‌شد.

وی با اشاره به وضعیت مالی سینمای ایران گفت: بودجه فیلم‌هایی که در سینمای ایران ساخته می‌شود برابر با میزان بودجه‌ای است که در فیلم‌های آمریکایی صرف هزینه استراحت و پذیرایی یک فیلم سینمایی می‌شد.

کیانیان خاطرنشان کرد: بودجه کل سینمای ایران و گردش مالی آن در سال برابر با یک‌بیستم گردش مالی کل میوه‌فروشان ایران است. لذا نباید از سینمایی که از لحاظ بودجه بسیار ضعیف است طلبکار بود بلکه باید برای موفقیت این سینما و جوایزی که در جشنواره‌های خارجی می‌گیرد و باعث سربلندی ایران در جهان شده است قدردان این سینما نیز بود.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد تهران، هفته فیلم دفاع مقدس برج میلاد تهران تا ششم مهر ماه ادامه دارد و امشب (شنبه 5 مهر) قرار است فیلم ملکه با حضور محمدعلی باشه‌آهنگر کارگردان و میلاد کی‌مرام بازیگر فیلم برای مخاطبان و علاقه مندان به سینما اکران شود. (تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها