پرسه در تجریش

میدان خاطره‌ها

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد از مصوبه برج باغ و تخریب باغات تهران تاکید کرد: من هم قصد دارم مثل آقای مسجدجامعی که تهران‌گردی می‌کند، باغ‌گردی را شروع کنم تا این تخریب‌ها را رصد کنم.
کد خبر: ۷۲۰۶۰۷

به گزارش فارس، محمد حقانی در جلسه علنی روز گذشته شورای شهر افزود: اخیرا تعدادی از پارک‌هایی که قبلا در تملک شهرداری نبوده، مورد تجاوز قرار گرفته و بهترین نمونه آن اتفاقی است که هفته گذشته توسط اوقاف و با کمک دادیاری شعبه هفتم صورت گرفت و درختانی با ریشه بیش از 40 سانتی‌متر و عمر بیش از 20 سال قطع شد.

وی عنوان کرد: این پرونده‌ها و مشابه آن، سال‌ها در شهرداری بوده و نهایتا شهرداری نتوانسته از آنها دفاع کند. خواهشم از شهردار این است که دست‌کم این پارک‌ها را بخرند، زیرا این فضاها بیش از 20 سال در اختیار مردم بوده و نباید جلوی چشم مردم و با کمک ناجا درختان آن را قطع کنند.

حقانی در ادامه با انتقاد از مصوبه برج باغ، یادآور شد: این مصوبه نیز لطمه بزرگی به باغات تهران زده است.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: درختان در تهران مظلوم واقع شده و در حال از بین رفتن هستند. به عنوان برج باغ، مجوز ساخت با سطح اشغال 30 درصد می‌گیرند، بعد آن را به 40 و 50 درصد افزایش می‌دهند و در پارکینگ هم 100 درصد خاکبرداری می‌کنند و درختان را از بین می‌برند.

همچنین مهدی چمران، رئیس شورای شهر نیز در پاسخ به تذکر حقانی، یادآور شد: ما نباید به مصوبه برج باغ حمله کنیم، زیرا مجوز ساخت با سطح اشغال 30 درصد، تدبیری برای حفظ باغات بود. علت هم این بود که شهرداری نمی‌تواند همه باغات شهر را بخرد و صاحبان آنها درختان را خشک می‌کردند تا بتوانند ساخت و ساز کنند. برای همین فکر کردیم به جای 60 درصد، با سطح اشغال 30 درصد اجازه ساخت و ساز در باغات را بدهیم، اما به جای سه طبقه، مجوز ساخت شش طبقه بدهیم.

وی تصریح کرد: البته سطح اشغال در زیرزمین هم نباید از 30درصد تجاوز کند. بعد متوجه شدیم درختان در 70 درصد باقیمانده ممکن است حین ساخت و ساز خشک شوند که برای جلوگیری از این موضوع، طرحی در حال تهیه است که بر مبنای آن، پایان کار به شرطی داده شود که در 70 درصد باقیمانده درختان هم وجود داشته باشد و هم به قدر کافی کاشته شود.

5000 کلاس غیرمقاوم در تهران

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران از وجود بیش از 5000کلاس غیرمقاوم در تهران خبر داد و گفت: از 4200 مدرسه در تهران بیش از 5000 کلاس غیرمقاوم وجود دارد که معادل 2000 مدرسه است که هزینه هر متر مقاوم‌سازی آنها بیش از 150 هزار تومان است.مرتضی طلایی افزود: 20 مدرسه بالای 40 سال قدمت در مناطق جنوبی تهران (شهرری) وجود دارد که 36 مدرسه نیازمند حمایت جدی برای تخریب و نوسازی است.به گفته این مقام مسئول، امسال بیش از یک میلیون و 84 هزار دانش‌آموز و حدود 710 هزار دانشجو در تهران درس می‌خوانند، اما بودجه دولت برای سرانه همه مدارس در سال 93 تنها 120میلیارد تومان بوده است.

تاسیس موزه شهدای محلات

همچنین نایب رئیس شورای شهر تهران، پیشنهاد تاسیس موزه شهدای محلات با مشارکت‌های مادی و غیرمادی مردم را ارائه کرد.

طلایی افزود: تصویب لایحه دو فوریتی کمک پنج میلیارد تومانی مدیریت شهری تهران در بازسازی خرمشهر، اقدامی خداپسندانه و زیبا بود تا گرد ویرانی جنگ به چشم مردم این دیار نرود.همچنین احمد مسجدجامعی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه با قرائت نامه‌ای از سوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطاب به شهردار منطقه یک، نسبت به ساخت و سازهای غیرمجاز در خیابان ولنجک تهران هشدار داد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها