jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۲۰۳۲۹   ۰۱ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۲:۴۴

طرح آموزش قبل از اشتغال قطعی شد

جزئیات بسته جدید اشتغال آزمایشی بیکاران

ثبت نام در کاریابی های غیردولتی، سپری شدن حداقل 6 ماه از زمان تحصیل و عدم شرکت در طرح های دیگر کارورزی؛ 3 شرط اساسی پذیرش درخواست فارغ التحصیلان دانشگاهی برای شرکت در دوره های 6 تا 12 ماهه کارورزی است. قرار است با تصویب شورای عالی اشتغال، کمک هزینه دانش آموختگان بیکار مشارکت کننده در طرح کارورزی، تعیین و توسط کارفرما و دستگاه مجری پرداخت شود.

جزئیات بسته جدید اشتغال آزمایشی بیکاران

معضل ناآشنایی کارجویان تحصیل کرده دانشگاهی با نیازهای روز بنگاه ها و بازار کار ایران، موضوعی است که در دهه های اخیر به عنوان یک مسئله جدی در اشتغال به کار جویندگان شغل، خودنمایی می کند.

اینکه افراد پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در مقاطع مختلف، توان در اختیار گرفتن تصدی های بازار کار را ندارند؛ مسئله ای بسیار مهم است که باعث شده تا نرخ بیکاری کارجویان تحصیل کرده دانشگاهی کشور دستکم دو برابر نرخ بیکاری عمومی کشور باشد و در این بخش نرخ بیکاری زنان نزدیک به 50 درصد باشد.

در شرایط فعلی، کارجویان دارای تحصیلات متوسطه و در بخش نیروی کار ساده کشور، به مراتب دسترسی های بهتری نسبت به کارجویان تحصیل کرده به فرصت های شغلی دارند، در صورتی که تصور بر این است که تحصیلات دانشگاهی می تواند زمینه های بهتری برای اشتغال افراد به وجود آورد.

اینکه چرا یک فرد فارغ التحصیل دانشگاهی به عنوان نمونه در رشته های مختلف مهندسی و مانند آن، نمی تواند نظر کارفرمایان را به خود جلب کند باعث شده تا کشور با پدیده انباشت تقاضا برای کار از سوی کارجویان جوان مواجه باشد.

نگاهی به جذب نیروی کار از سوی کارفرمایان بخش های مختلف به خوبی نشان از ضعف بزرگ و نبود ارتباط واقعی بین دانشگاه و بازار کار است.

به بیان ساده تر تمایل کارفرمایان به جذب نیروهای دارای تجربه کاری و بی میلی نسبت به اعتماد کردن به کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی فاقد تجربه؛ می گوید کارجویان دانشگاه رفته اساسا از مهارت کافی انجام کار برخوردار نیستند.

در حال حاضر، از مجموع 2 میلیون و 500 هزار نفر بیکار مطلق در کشور، حدود یک میلیون و 200 هزارنفر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. این مسئله نشان می دهد برای حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و ایجاد تمایل در کارفرمایان برای جذب نیروهای جوان فاقد تجربه مستقیم کاری، باید فکری کرد.

در سال های گذشته طرح کارورزی به صورت محدود و در سطح پایین برای بخشی از نیروی کار اعم از دانشگاه رفته و غیره در کشور توسط بخش های مختلف انجام شده است.

هدف این دوره ها این بوده که خلاء نبود تجربه انجام کار پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی قبل از ورود به دنیای واقعی کار و پذیرش مسئولیت از سوی افراد، از بین برود تا بتوان امیدوار بود کارفرمایان با نیروهای تازه کار قرارداد منعقد کنند البته در این بخش مزایایی نیز در نظر گرفته می شد که شامل پرداخت حداقل دستمزد مصوب قانون کار به کارورزان بود.

در این بخش دولت با اختصاص اعتبار، 50 درصد دستمزد را تقبل می کرد و مابقی ان نیز باید از سوی کارفرمای پذیرنده کارجویان جوان تامین می شد اما چندسالی بود که با وجود نیاز مبرم بازار کار کشور به آموزش و همچنین وجود مشکل بی تجربگی نیروهای جویای کار، اجرای اینگونه برنامه ها در کشور متوقف شده بود.

کارشناسان بازار کار می گویند دلیل این توقف می تواند عدم اختصاص منابع لازم از سوی دولت باشد چرا که در بخش کارفرمایی می توان انتظار داشت کارفرمایانی تمایل به جذب این نیروها داشته باشند.

حال چند وقتی است طرحی از سوی وزارت کار مطرح و دنبال می شود که قرار است انحصارا آموزش هایی را برای کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور ارائه دهد.

از مجموع 2 میلیون و 500 هزار نفر بیکار مطلق در کشور، حدود یک میلیون و 200 هزارنفر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

این طرح می خواهد زمینه های آشنایی کارجویان دانشگاه رفته با محیط های واقعی کار را فراهم کند.

با جدی شدن اجرای این طرح، جلسه ای در این باره در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور بررسی آئین نامه نظام هماهنگ اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی برگزار شد که طی آن این آئین نامه با حضور کارشناسان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کارگر، مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: این طرح جزء مصوبات شورای عالی اشتغال است که در دولت تدبیر و امید ملزم هستیم آئین نامه و دستورالعمل اجرایی طرح را مورد بازنگری قرار دهیم.

وی افزود: شرایط بازار کار و حجم فارغ التحصیلان اهمیت این موضوع را دو چندان کرده است.

این مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به اهداف این طرح، گفت: افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت، تجربه و دانش موجود در بنگاه های اقتصادی، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی و ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در افراد تحصیل کرده از اهداف این طرح است.

کارگر با بیان اینکه دانش آموختگان بیکار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت پوشش این طرح هستند، افزود: در این طرح طول دوره کارورزی حداقل 6 ماه و حداکثر 12 ماه برای هر کارورز و به پیشنهاد واحد پذیرنده تعیین می شود.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار گفت: در صورت تصویب این آئین نامه، کمک هزینه کارورزی ماهانه توسط واحد پذیرنده و دستگاه مجری به کارورز پرداخت می شود.

کارجویان دارای تحصیلات متوسطه و در بخش نیروی کار ساده کشور، به مراتب دسترسی های بهتری نسبت به کارجویان تحصیل کرده به فرصت های شغلی دارند

وی افزود: میزان کمک هزینه کارورزی همه ساله توسط دستگاه ناظر پیشنهاد و پس از تصویب در شورای عالی اشتغال، جهت اجرا ابلاغ می شود.

این مقام مسئول در وزارت کار درباره تفاوت های طرح قبلی با این طرح، گفت: در طرح تفصیلی قبلی در تعریف کارورز بیشتر به شرایط احراز اشاره شده بود، این در حالی است که در آئین نامه جدید مفاهیم مربوطه پس از استانداردسازی ارائه شده است.

وی افزود: در آئین نامه جدید شرایط احراز دانش آموخته بیکار برای برخورداری از مزایای این طرح سپری شدن حداقل 6 ماه از تاریخ مدرک تحصیلی و ثبت نام در دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی و عدم سابقه شرکت در دوره کارورزی پیش بینی شده است.

کارگر گفت: در طرح جدید بیمه عمر و حوادث به بیمه حوادث تغییر و همچنین انعقاد قرارداد 4 ساله به یکساله تغییر یافته است. با توجه به اینکه در طرح جدید روش های تامین منابع مالی مورد نیاز از محل های مختلف پیش بینی شده است، بنابراین اجرای طرح افزایش می یابد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر