jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۱۷۲۷۵   ۲۴ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۴۹

دبیر شورای سیاستگذاری سلامت نسبت به مصرف بالای نمک و نیز توزیع نمکهای تصفیه نشده در بازار هشدار داد و گفت: بررسی وضعیت نمک مصرفی مردم هم از نظر نوع نمک و هم میزان آن و اجرای راههای اصلاح آن در دستور کار قرار گرفت.

این همه نمک، کار دست ایرانی ها می دهد

علیرضا دلاوری اظهار کرد: بسته جدیدی که در شورای سلامت و امنیت غذا مطرح شده سلامت نمک مصرفی است. در بسته جدیدی نمک در مقوله میزان مصرف خانوارها و کیفیت آن بررسی می‌شود تا از این نظر که نمک موجود تصفیه شده است یا خیر و همچنین چه میزان ید در آن استفاده شده ارزیابی شود.

وی ادامه داد: از آنجا که مصرف نمک در کشور 2 برابر استاندارد جهانی است و به صورت یک رویه و عادت،نمک بر سفره مردم آورده می شود تصمیم گرفته شده تا میزان مصرف نمک بررسی و راهکارهایی که برای کاهش مصرف آن در سطح خانوارها وجود دارد ارائه شود.

رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت گفت: روزانه باید 5 گرم نمک مصرف شود در حالی که هم اکنون هر ایرانی 10 گرم در طول یک روز مصرف می کند و این میزان باید به شدت کاهش یابد.

دلاوری ادامه داد: موضوع دیگر در رابطه با نمک که در این بسته دیده شده بحث سالم بودن نمک است.اینکه چه مقدار از نمک موجود در سطح بازار تصفیه شده است باید بررسی شود چرا که نمک های غیرمجاز و تصفیه نشده نیز در بازار وجود دارد.

وی تصریح کرد: همچنین قرار است میزان ید موجود در نمک نیز ارزیابی شود این موضوع با توجه به شیوع بالای گواتر در برخی استانهادر دستور کار قرار گرفته است.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دلخون
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
چیه باز قراره نمك را هم گران كنید ؟!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها