در راه اعتلای سینمای ایران حرص زیادی خوردم

فرج الله سلحشور: سرطان ریه دارم؛ برایم دعا کنید

دیده‌ها و شنیده‌های داریوش ارجمند و ابوالقاسم طالبی از یک دیدار صمیمانه

روایت خواندنی هنرمندان از عیادت رهبر انقلاب

متن و حاشیه‌های دیدار هنرمندان و ورزشکاران به روایت: امیری اسفندقه، ناصر فیض، داریوش ارجمند، مهران رجبی، جعفر دهقان، فرج‌الله سلحشور، افشین علا و ابوالقاسم طالبی و جمع دیگری از عیادت‌کنندگان از رهبر انقلاب منتشر شد.
کد خبر: ۷۱۶۵۳۳
روایت خواندنی هنرمندان از عیادت رهبر انقلاب

جمعی از هنرمندان و ورزشکاران عصر روز گذشته با حضور در بیمارستان از رهبر معظم انقلاب عیادت کردند.

در این عیادت که در فضای صمیمانه صورت گرفت، بسیاری از چهر‌ه‌های فرهنگی و ورزشی حضور داشتند و از نزدیک به احوال‌پرسی از رهبر انقلاب پرداختند. رضا امیرخانی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مجید مجیدی و کمال تبریزی ایشان نیز در این دیدار ضمن پاسخ به احوال‌پرسی‌های متعدد افراد در جواب به مجید مجیدی که گفت: «بلا دور است» این شعر را خواندند:

«هر بلائی کز تو آید رحمتی است

هر که را رنجی دهی آن راحتی است

زان به تاریکی گذاری بنده را

تا ببیند آن رخ تابنده را

تیشه زان بر هر رگ و بندم زنند

تا که با مهر تو پیوندم زنند...»

(شعر از پروین اعتصامی)

رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از این هم یک بار در دیدار با جمعی از جانبازان قطع نخاعی این شعر را قرائت کرده و بار دوم در جلسه پایانی بازدید از مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی همین ابیات را خواندند.

مقام معظم رهبری پس از قرائت این شعر خطاب به حاضران پرسیدند؟ « این شعر برای چه کسی باشد خوب است؟» و خود در ادامه فرمودند: «پروین اعتصامی».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در ادامه سخنان خود و در توضیح بیشتر عنوان کردند: «پروین اعتصامی که سعی می‌شود چهره پوشانده شود!»

در ادامه باز هم رهبر انقلاب با چهره‌های دیگر حاضر در جمع احوالپرسی نموده و ضمن ادامه بیانات خود پیرامون این شاعره می‌فرمایند: «برخی عنوان »شاعر نخود و لوبیا» را برای او مطرح می‌کنند، برای اینکه فروغ فرخزاد را در برابر پروین بالا ببرند، می‌خواستند او را خرد کنند، حالا من نظر نامناسبی درباره فروغ ندارم، بنظرم می‌آید این آخری‌ها وضعش بد نبوده ان‌شاء‌الله، اما او را سر پروین اعتصامی می‌زدند، در حالیکه رتبه شعری پروین بالاست.

همچنین در این دیدار صمیمانه برخی شاعران ضمن احوالپرسی از رهبر انقلاب فضای این جلسه را با قرائت ابیاتی تغییر دادند که از آن جمله می‌توان به »مرتضی امیری اسفندقه» اشاره کرد. وی با قرار گرفتن در کنار تخت رهبر انقلاب ضمن جویا شدن از بیماری ایشان چند رباعی خودش را از حفظ چنین خواند:

ای عشق بیا و بازم از راه ببر

از راه به سرمنزل دلخواه ببر

بی‌تاب به دیدن امین می‌رفتم

گل گفت مرا نیز به همراه ببر

پاییز رسید و شهر خوش‌رنگ شده ست

دور از تو ولی کمی بدآهنگ شده ست

با گل به ملاقات تو آمد دل من

گل نیز دلش برای تو تنگ شده ست

ای غیرت آبدیده! برخواهی خواست

محکم عین عقیده برخواهی خواست

چشمان تو آیینه صبح و سحرند

بیدارتر از سپیده برخواهی خواست

او در یادداشت کوتاهی در صدر کاغذ خود نوشته بود: «این 5 رباعی به نام نورانی 5 تن آل عبا که سلام همه پاکان به ایشان باد به تبرک دیدار سرشار از مهر و عطوفت رهبر عزیز انقلاب، امین فکر و فرهنگ ایران اسلامی، حضرت آیت‌الله حاج سید علی خامنه‌ای دامت توفیقه بر بدیهه و به ارتجال و با تمام دل سروده آمد. در مسیر عیادت و ملاقات تن و جان شریف این مهربان‌یار این کهن دیار با درود و دعا. خاک راه مرتضی امیری اسفندقه

رهبر انقلاب نیز پس از این ابیات اسفندقه را مورد تفقد قرار دادند.

در این جلسه عیادت که در فضایی متفاوت‌تر از عیادت‌های انجام شده برگزار شد ابراهیم حاتمی‌کیا هم در کنار رهبر انقلاب قرار گرفت و ضمن عیادت با ایشان به گفتگو پرداخت.

ناصر فیض از جمله شاعران طنزپرداز کشومان که اکنون مدیرت دفتر طنز حوزه هنری را بر عهده‌ دارد ضمن سلام و احوالپرسی با رهبر معظم انقلاب، برخی از تک بیت‌هایی که نقیضه‌ای بر اشعار حافظ بود را به رهبر انقلاب داد که معظم له ضمن تشویق ناصر فیض فرمودند: من کتاب «فیض بوک» شما را خواندم، خیلی خوب بود.

طی هفته گذشته بسیاری از چهره‌های فرهنگی و سیاسی از داخل و خارج از کشور به دیدار رهبر انقلاب رفتند اما در دیدار روز گذشته هنرمندانی حاضر بودند که پس از این دیدار به نکات جالبی اشاره کردند، برخی از سخنان هنرمندان و فعالان عرصه ادبیات در این ذیل این مطلب می‌آید:

* روایت داریوش ارجمند از عیادت هنرمندان

داریوش ارجمند بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درباره دیدار روز گذشته اهالی هنر با مقام معظم رهبری که در بیمارستان انجام شده بود و وی نیز در جمع این هنرمندان حضور داشت، گفت: ایشان در دوره نقاهت بودند و در اتاقی که آقا بستری بودند خیلی از هنرمندان و ورزشکاران حضور داشتند به همین دلیل زمان زیادی برای ایستادن و گفت‌وگو کردن نداشتیم چون موجب خستگی ایشان می‌شد.

وی افزود: به هر حال همه یک به یک به حضور ایشان می‌رفتند و به احوال‌پرسی و روبوسی می‌پرداختند و ایشان خیلی کوتاه از ما می‌پرسیدند که سلامت هستید؟ چه کار می‌کنید؟ اما از آقای جعفر دهقان پرسیدند یک مدتی کار نمی‌کردید؛ کجا بودید که دهقان خیلی تعجب کرد و پس از خروج از اتاق گفت: عجب هوشی دارند آقا.

* زمانی: دعای رهبر انقلاب برای شاعران/ آقا با لهجه ترکی از «ناصر فیض» تقدیر کردند

حجت الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی درباره دیدار روز گذشته شاعران و هنرمندان با رهبر انقلاب گفت: همیشه در ملاقات با بیماران، این ملاقات کننده‌ها هستند که به بیمار روحیه می‌دهند، اما تفاوتی که عیادت ما از آقا با دیگران داشت این بود که ایشان به ملاقات کنندگان خود امید و روحیه می‌دادند.

وی افزود: ایشان با همه احوال پرسی می‌کردند و من هم سلام همه شعرا و همه طلاب قم را به ایشان رساندم و ایشان هم در جواب فرمودند: که خدا شعرا حفظ کند و دعا کردند.

محمد زمانی درباره دیگر افراد حاضر در این ملاقات هم اظهار داشت: ناصر فیض، مرتضی امیری اسفندقه و فاضل نظری هم در این دیدار حضور داشتند. آقا درباره کتاب فیض بوک به آقای فیض گفتند این کتاب را خواندم و خوب بود و با لهجه ترکی تقدیر کردند. آقای اسفندقه هم درباره خودش صحبت کرد و رباعی خواند.

* رهبر انقلاب گفتند: آقای دهقان چرا کم کار شده‌اید؟

جعفر دهقان بازیگر سینما و تلویزیون درباره عیادت روز گذشته برخی از هنرمندان و شاعران از رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: شاید این دهمین باری است که خدمت مقام معظم رهبری می‌رسیدم.

وی با اشاره به عمل جراحی که هفته گذشته روی رهبر معظم انقلاب صورت گرفت، خاطرنشان کرد: به هر حال هر فردی در ابتدا با شنیدن خبر عمل جراحی بسیار نگران می‌شود، اگر چه جراحی نیز کوچک باشد، اما وقتی خدمت ایشان رسیدیم و حضرت آقا را سرزنده دیدیم بسیار بسیار خوشحال شدیم.

دهقان تصریح کرد: من فکرش را هم نمی‌کردم که حضرت آقا مرا بشناسند، اما به محض اینکه با ایشان سلام و علیک کردم، در جمله‌ای کوتاه به من گفتند:» چرا اینقدر کم‌کار شده‌ای؟» و این نشانگر آن است که ایشان سینما و تلویزیون را پیگیری می‌کنند.

بازیگر پیشکسوت سینما در ادامه گفت: به حمدالله روز گذشته ایشان خیلی سرحال بودند به طوری که با 70 یا 80 نفر از ورزشکاران، هنرمندان و چهره‌های فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند که جای شکرش باقی است.

* طالبی: حضرت آقا یعنی حال و هوا و همه چیز

ابوالقاسم طالبی درباره عبادت هنرمندان از مقام معظم رهبری که روز گذشته صورت گرفت گفت: حضرت آقا چون خورشید می‌درخشید و تلائلو‌شان مست کرده بود عیادت کنندگانش را که عاشقانه برای دیدارش شتافته بودند.

کارگردان قلاده‌های طلا ادامه داد: رهبری یعنی حال و هوا و همه‌چیز و همه شتافته بودند و عاشقانه گرد یار جمع شده بودند.

طالبی گفت: حضرت آقا مثل شیر نشسته بودند، می‌خندیدند، سلامت بودند و هنرمندان عین یاران عاشق گرد ایشان می‌چرخیدند و کیف می‌کردند از این صلابت و نورانیت و عشق.

* علا: برخورد رهبر انقلاب با هنرمندان همواره متواضعانه است

افشین علا از شاعران برجسته کشورمان پیرامون عیادت روز گذشته جمعی از هنرمندان و ورزشکاران از رهبر انقلاب اظهار داشت: مسلم است که وظیفه‌ام بود که در این عیادت حاضر شوم چرا که پیرامون عیادت خصوصا از علما و بزرگان تاکید شده است.

این شاعر عنوان کرد: الحمدالله حال رهبر انقلاب خوب بود، البته من هم بیش از چند ثانیه مزاحم ایشان نشدم. چرا که تعداد زیادی از دوستان در بیمارستان حضور داشتند.

به گفته علا، برخورد ایشان با حاضران اعم از هنرمندان و ورزشکاران فوق‌العاده بود ضمن اینکه رهبر انقلاب همواره برخوردی متواضعانه با هنرمندان دارند.

این هنرمند با بیان اینکه رهبر انقلاب به حوزه فرهنگ اشراف دارند، افزود: ایشان هنرمندان و اشخاص را می‌شناسند و پیگیر آثارشان هستند، حتی در طی درمان بیماری هم با شادابی با هنرمندان برخورد کردند. من هم ترجیح دادم سلامی عرض کنم و جویای احوالشان باشم.

* سلحشور: رهبری پیگیر روند ساخت سریال موسی(ع) بودند

«فرج الله سلحشور» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره عیادت روز گذشته هنرمندان و ورزشکاران از مقام معظم رهبری گفت: توفیقی نصیبمان شد که بتوانیم به عیادت رهبری برویم. ما که وارد اتاق شدیم، حضرت اقا استراحت می‌کردند و یکسری هنرمند هم آنجا بودند. وقتی خدمتشان رسیدیم، برایشان دعا کردیم که هرچه زودتر خداوند به ایشان شفای عاجل بدهد.

وی ادامه داد: در صحبتی که با رهبری داشتم، ایشان از کسالت من با خبر هستند و به من گفتند که چندین بار سر نماز و همچنین در حرم امام رضا(ع) برایم دعا کرده‌اند که برای من دلگرمی بزرگی بود.

سلحشور تصریح کرد: همچنین ایشان از من پیگیری کردند که ساخت سریال حضرت موسی(ع) به کجا رسید و من هم اعلام کردم که متن به طور کامل به پایان رسیده و فیلمنامه خوبی از آب درآمده است. ایشان هم ابراز امیدواری کردند که انشاءالله در ساخت هم خوب باشد.

وی گفت: الحمدلله رهبری سرحال و قبراق بودند و با دوستان شوخی می‌کردند و نکات طنزی را هم گاهی بیان می کردند. مثلا ایشان به جعفر دهقان گفتند که چرا انقدر کم کار می‌کنید و همچنین بیشتر دوستان را به اسم کوچک می‌شناختند. این عیادت توفیقی بود که نصیب ما شد و امیدوارم همه کسانی که دوست دارند ایشان را از نزدیک ببینند، به زودی رهبری را در لباس عافیت ملاقات کنند.

از جمله هنرمندان و ورزشکارانی که در این دیدار حضور داشتند می‌توان به نام‌هایی چون؛ ناصر فیض، مهدی قزلی، فاضل نظری، رضا امیرخانی، بهداد سلیمی، مسعود ده نمکی، مجید مجیدی، کمال تبریزی، ابراهیم حاتمی کیا، فرج الله سلحشور، جمال شورجه، عباس جدیدی، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، حجت الاسلام محمد زمانی، حسین رضازاده، علی پروین، نرگس آبیار، حجت الاسلام زائری، افشین علا، سیروس مقدم، جواد عزتی، هرمز شجاعی مهر، محمدحسین قاسمی، داریوش ارجمند، جعفر دهقان، ابوالقاسم طالبی، میثم مطیعی، حمید داودآبادی، شهریار بحرانی، محمدرضا ورزی، مرتضی امیری اسفندقه، فرهاد قائمیان، مهران رجبی، محمدحسین لطیفی و الهام چرخنده اشاره کرد.

در پایان طیف‌های متفاوت و متنوع از ورزشکاران و هنرمندان برای سلامتی برای رهبر انقلاب دعا کردند. (خبرگزاری فارس)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
پوریا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۳
۰
۲
سلام خدارو شكر كه حضرت آقا حالشان خوب است .ایكاش من هم كسی بودم تا برای عیادت به نزد ایشان می رفتم و عرض احترام می كردم امیدوارم یك روز این توفیق دیدار از ایشون قسمتم شود . انشاا...

نیازمندی ها