jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۰۸۶۹۴   ۰۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۷:۴۱

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اختصاص ارز مرجع در مقطعی از زمان میلیاردها تومان رانت را در کشور ایجاد کرده است، گفت: به زودی گزارش مفصلی از رانت های اختصاص ارز مرجع اعلام خواهیم کرد.

رانت های میلیاردی ارز مرجع را اعلام می کنیم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز به کار بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف با اشاره به تلاش دولت برای ساماندهی بازار ارز و کنترل نرخ تورم گفت: در گذشته که سه نرخ برای ارز در کشور وجود داشت رانت های میلیاردی در رابطه با اختصاص ارز مرجع به برخی افراد شکل گرفته بود که دولت این فضای رانت خواری را در هم شکست و این در شرایطی است که در آینده نزدیک گزارش مفصلی از رانت های میلیاردی ارز مرجع اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: بر اساس تصمیمات دولت، نوسانات لحظه ای نرخ ارز از بین رفته و هم اکنون ارز به نرخ 2 هزار و 477 تومان عرضه می شود ضمن اینکه بساط اختصاص مرجع نیز برچیده شده است.

جهانگیری تصریح کرد: نرخ تورم طی ماههای گذشته باز هم کاهش داشته و به زودی نیز پیش بینی نهایی دولت برای نرخ تورم در پایان سال 93 را اعلام خواهیم کرد.

به گفته معاون اول رئیس جمهور، دولت بنا دارد فضای سرمایه گذاری را برای متقاضیان داخلی و خارجی فراهم آورد چرا که برای مقابله با بیکاری راهی جز رونق سرمایه گذاری وجود ندارد و بر این اساس لازم است اصلاحات جدی در بحث های مختلف اقتصادی صورت گیرد.

جهانگیری با اشاره به بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود خاطرنشان کرد: لایحه 30 ماده ای دولت به مجلس ارسال شده و این ماده نیز در دولت بررسی و مورد تصمیم گیری واقع شده است که امیدوارم بتواند خروج از رکود را رقم بزند.

وی در ادامه سیاست جدی دولت را برداشتن موانع پیش روی صادرات دانست و خاطرنشان کرد: صادرات راهکار عمده دولت برای خروج از رکود است و بر این اساس موانع پیش روی صادرات را بر می داریم.

جهانگیری فرش را از جمله کالاهایی دانست که به صورت سنتی توانسته نجات بخش کشور در زمان کاهش درآمدهای نفتی و ارزی باشد و خاطرنشان کرد: فرش، بار فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران را به دوش دارد و بنابراین باید موانع پیش روی تولید و تجارت آن را برداریم.

وی با اشاره به تحریم فرش دستباف ایران از سوی آمریکا خاطرنشان کرد: سابقه بداخلاقی آمریکایی ها در اقتصاد ایران کم نیست و هم اکنون نیز فرش دستبافت به عنوان یکی از همین بداخلاقی ها تحریم شده است.

این عضو کابینه یازدهم در ادامه با اشاره به اختلافات جدی روسیه با اوکراین و اروپا تصریح کرد: با توجه به اینکه روسیه خرید میوه، سبزیجات و صیفی را از اروپایی ها تحریم کرده ایرانی ها می توانند به سرعت جایگزین اروپا شوند که بر این اساس دولت برنامه جدی برای حمایت از صادرات میوه و سبزی به اروپا دارد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر