jamejamonline
گوناگون خبر کد خبر: ۷۰۸۳۴۱   ۳۱ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۲

ماموران اطلاعاتی بریتانیا، آمریکا و متحدانشان همه در تعقیب رد جان جلاد داعش هستند که سر جیمز فولی خبرنگار آمریکایی را برید. این مرد اهل لندن و رهبر یک گروهک افراطی موسوم به « بیتل ها» است.

همه در تعقیب جان، جلاد داعش + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، جلاد داعش می گوید که نامش جان است. یک نام عمومی و معمولی برای مردی که چهره اش را با نقاب می پوشاند . از روز چهارشنبه 20 اوت (29 مرداد) سرویس های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا با توجه به ردپاهایی که دارند در جستجوی کشف هویت اصلی مردی هستند که به گفته رسانه های بریتانیایی اکنون لقب دشمن شماره یک را دارد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا عقیده دارد که این مرد یک بریتانیایی است. از روز چهارشنبه که فیلم سر بریدن جیمز فولی در سایت داعش منتشر شد نظریه ها در مورد هویت بریتانیایی این جلاد قوت گرفته است. ابتدا به دلیل لهجه اش. قبل از بریدن سر فولی ، جلاد او برای به چالش کشیدن باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا چند جمله حرف زد. اغلب کارشناسان در مورد لهجه بریتانیایی این جلاد تاکید کرده اند.

به گفته کارشناسان سازمان MI6 ، سرویس اطلاعاتی خارجی بریتانیا لهجه این مرد به طور وضوح لندنی است.

پل کرسویل استاد زبان شناسی دانشگاه یورک در گفت و گو با روزنامه گاردین تایید کرد که این مرد با لهجه انگلیسی چند فرهنگی لندن ویژه محله پرجمعیت ایست اند در حومه پایتخت صحبت می کند. این کارشناس افزوده است که او احتمالا به یک زبان خارجی نیز حرف می زند.

روزنامه گاردین تایید کرد که یک گروگان سابق در سوریه جلاد داعش را به عنوان رئیس یک گروهک سه نفری از افراطگرایان بریتانیایی که در شهر رقه سوریه مقر خلافت داعش مستقر هستند شناسایی کرده است. گروگان ها به دلیل ملیت اعضای این گروهک آنها را « بیتل ها » لقب داده اند به رغم اینکه تعدادشان سه نفر است.

یک گروگان که هر روز این جلاد را می دیده است ، او را مردی باهوش، تحصیل کرده و یک معتقد سفت و سخت به عقاید افراطی سلفی توصیف کرده است.

گاردین افزوده است، این مرد در تشکیلات خلافت داعش در شهر رقه سوریه مسئول گروگان های خارجی است. منابع سوری تایید کرده اند که او شخصیت اصلی در مذاکرات و مبادلات گروگان ها در رقه است.

او یکی از طرف های اصلی در مذاکرات با سرویس های مخفی اسپانیا و ترکیه بوده است که در ماه مارس سال جاری منجر به آزادی 11 گروگان از جمله خاویر اسپینوزا و ریکاردو گارسیا ویلانووا دو خبرنگار اسپانیایی از سوی داعش شد.

سازمان های FBI ، MI6 و اسکاتلندیارد از روز چهارشنبه در تلاش برای کشف هویت اصلی جان هستند. ریچارد بارت رئیس سابق بخش ضدتروریستی در MI6 اطمینان داد که ماموران اطلاعاتی سرانجام هویت او را کشف می کنند و در این راه می توانند روی کمک آشنایان او حساب کنند. بارت که با شبکه رادیو 4 BBC صحبت می کرد، افزود: دستگیری او در عراق و سوریه که درگیر جنگ بوده و هدایتش در برابر دادگاه می تواند بسیار دشوار و مساله برانگیز باشد. با این حال ، اگر او در جنگ کشته نشود در نهایت یک روز دستگیر خواهد شد.

به گفته مقامات امنیتی، پلیس و سرویس های اطلاعاتی از ابزارهای پیشرفته برای شناسایی چهره و صدا برخوردار هستند که می تواند خیلی زود اسمی را روی تصویر نقابدار جلاد بگذارند. در ضمن، آنها دارای فهرستی هستند که نام اغلب 500 بریتانیایی که در عراق و سوریه می جنگند در آن مشاهده می شود. از جمله در این فهرست نام مردان جوانی وجود دارد که بدون پوشاندن صورت در فیلم های ویدئویی تبلیغاتی و استخدامی اخیر داعش ظاهر شده اند.

مترجم: بهرام افتخاری / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
United States
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۳۱
خدا وكیلی اگر از ایران كمك بخواهند سه سوت پیداش می كنند
۰
۰
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
خدایا بخداوندیت قسم میدم این مو جودات كه دارند بانام اسلام وحشیگری میكنند نابود كن
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
بالاخره آمریكا با این همه جنایات باید یك جوری تقاص پس بدهد دیگه، خدایا چقدر صبر داری تو!
آمریكا خواست اسلام رو نابود كنه ولی خودش داره نابود میشه!
۰
۰
سیما
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
این بنده خدا خبرنگاره دارن این جوری سرشو می برن چی كار به نابودی آمریكا داره ؟ آمریكا كی با این كارا نابود می شه ؟ فقط بهانه ای پیدا می كنه برای حمله به مسلمانان
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
ببینید به بوی اسلام چه كارهایی نمیكنند این انسان هست هر كسی باشد كشتن به این صورت كار اسلام نیست. اینها تفرقه افكنان هستند هر طور این فرد را كشته باشی كشته خواهی شد. مرگ و لعنت خدا بر داعش
۰
۰

نیازمندی ها