jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۰۵۹۱۰   ۲۵ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۲۶

شاید برای شما هم پرسش‌هایی درباره اسپرم مطرح شده باشد که به دلیل شرم و حیا یا عدم دسترسی به منابعی در این زمینه از پیدا کردن پاسخ درست ناامید شده باشید: اگر در ‌‌نهایت فقط یک اسپرم و یک تخمک جنین را تشکیل می‌دهند، چرا بدن مردان این همه اسپرم تولید می‌کند؟ تعداد طبیعی اسپرم‌ها چقدر است؟ اسپرم چه مدت زنده می‌ماند؟ آیا اسپرم‌ها بیرون از بدن هم می‌توانند زنده بمانند؟

حرفهای مردانه: ۳ پرسش و ۳ پاسخ درباره اسپرم

جام جم سرا: این مطلب، شما را با پاسخ پرسش‌هایی از این دست آشنا می‌کند.

۱. اسپرم تا چه مدتی زنده می‌ماند؟
این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد و مهم‌ترین آن‌ها محل قرار‌گیری اسپرم است. هنگامی که منی خشک می‌شود، اسپرم روی یک سطح خشک، مانند لباس یا تختخواب می‌میرد ولی در آب، مثلا در آب گرم وان، احتمالا برای مدت طولانی‌تری زنده خواهد ماند، زیرا در محیط‌های مرطوب و گرم بیشتر زنده می‌ماند ولی احتمال اینکه اسپرم موجود در آب وان به دستگاه تناسلی زنانه راه یابد و او را باردار کند، بسیار اندک است. اسپرم در بدن زن با توجه به شرایط، تا حداکثر ۵ روز زنده می‌ماند، بنابراین در پاسخ به سوال برخی که می‌گویند آیا ممکن است روابط زناشویی بدون حفاظ، حتی چند روز پیش از تخمک‌گذاری زن به بارداری بینجامد، باید جواب مثبت داد و گفت: بله.

۲. چه تعداد اسپرم برای باردارشدن زن لازم است؟
فقط یک اسپرم برای لقاح تخمک کافی است اما به ازای یک اسپرمی که به تخمک‌ می‌رسد و باعث لقاح آن می‌شود، چند میلیون اسپرم از دست می‌رود. مایع منی مرد، تقریبا ۱۰۰ میلیون اسپرم دارد. مردانی که شمار اسپرم‌هایشان در هر میلی‌لیتر منی کمتر از ۲۰ میلیون اسپرم باشد، با اشکال در باروری مواجه می‌شوند. چرا این همه اسپرم برای تشکیل یک جنین لازم است؟ زیرا در سفر اسپرم‌ها از واژن به لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) برای رسیدن به تخمک‌ فقط تعداد محدودی زنده می‌مانند. برای اسپرم‌هایی هم که این سفر را به پایان می‌رسانند، نفوذ به درون تخمک به این سادگی‌ها نیست. تخمک با لایه ضخیمی پوشیده شده است که لقاح را مشکل می‌کند. کار‌شناسان معتقدند این فرآیند، شیوه طبیعت برای رسیدن سالم‌ترین اسپرم به تخمک است تا در ‌‌نهایت نوزادی سالم متولد شود.

۳. آیا می‌توان کاری کرد کیفیت اسپرم بهبود پیدا کند؟
بسیاری از مواردی که به سلامت کلی بدن کمک می‌کنند، باعث سلامت اسپرم‌ها هم می‌شوند؛ مانند اجتناب از سیگار و داروهای غیرمجاز، بخصوص داروهای استروییدی آنابولیکی، پرهیز از قرار گرفتن در معرض سمومی مانند آفت‌کش‌ها و فلزات سنگین، پرهیز از الکل، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی بدن، خنک‌بودن دمای اسکروتوم (کیسه بیضه) زیرا گرما، تولید اسپرم را کند می‌کند، پرهیز از حمام‌های داغ و وان آب داغ، پوشیدن لباس‌زیر گشاد و پادار به جای لباس زیر تنگ و همچنین نپوشیدن شلوارهای تنگ. (سیمرغ)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یعقوب
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
باسلام-خوشحالم كه جامعه ایرانی دارد به یك سطحی از معرفت وعلم وآگاهی میرسد كه هرچند به آهستگی وبسیار بطیی وبااحتیاط فراوان یكی ازاساسی ترین موضوعاتی راكه اساسا موجودات زنده وبه معنای اعم حیات بخاطرآن آن افریده شده اندیعنی تنازع بقا مطرح میشودتاهرچند اندك ولی كورسویی باشد برای روشن تر كردن راهی كه هم اكنون بسیاری از زندگی هابخاطر عدم آگاهی از آن از هم میباشد.
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
كسی كه عمل واریكوسل انجام داده اگر اسپرمش صفرباشد آیا در محیط آزمایشگاه بارور میشود
۱
۰
مریم
Belgium
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
باسلام ایا اسپرم در كاندوم زنده می ماند؟ اگر اره تا چه مدتی؟
۲۳
۲
حمیده
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
دستم به مایع منی و پیشاب برخورد كرد بعد با دستمال مرطوب پاك كردم.بعده 3 4 دقیقه خودمو با آب شستنی با همون دست شستم یهو متوجه شدم سریع دستمو با آبو صابون شستم بعد دوباره واژن و اطرافشو شستم.امكان داره اسپرم وارد واژن بسه و باردار شم.باكره هستم
۳
۰

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها