jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۰۳۹۱۰   ۱۹ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۲:۴۸

با اجرای فاز اول طرح ساماندهی کارت‌های سوخت سهمیه بنزین 700 تومانی برخی از خودروها کاهش یافته که مسئولان ستاد سوخت یکی از دلایل جهش فروش بنزین 1000 تومانی در جایگاه‌ها را رشد واردات خودروهای خارجی و لوکس اعلام می‌کنند.

جزئیات کاهش سهمیه‌ بنزین اعلام شد

با آغاز دور جدید سفرهای تابستانی متوسط مصرف بنزین در ایران پس از کاهش در روزهای ماه مبارک رمضان در روزهای اخیر به یک باره با افزایش روبرو شد.

از این رو پس از ثبت رکورد جدید مصرف بنزین پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، در طول سه ماهه گذشته تاکنون میزان فروش بنزین آزاد با قیمت 1000 تومان هم با افزایش قابل توجه ای همراه شده است.

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نشان می دهد که از ابتدای خرداد ماه تا نیمه اول مرداد ماه سال جاری به طور متوسط روزانه حدود 20 میلیون لیتر بنزین با قیمت یک هزار تومان در جایگاه های سوخت به فروش رسیده است.

بر این اساس در خرداد ماه به طور متوسط روزانه 21 میلیون لیتر، تیر ماه 16.1 میلیون لیتر و در طول این سه ماه سال جاری 19 میلیون لیتر بنزین 1000 تومانی در جایگاه ها عرضه شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 25 درصد افزایش یافته است.

در این مدت متوسط فروش روزانه بنزین کشور با سه نرخ 400، 700 و 1000 تومانی حدود 60 میلیون لیتر در روز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 1.1 درصد افزایش یافته است.

حسین هاشمی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور یکی از دلایل رشد مصرف و فروش بنزین 1000 تومانی در جایگاه ها را افزایش واردات خودروهای نوشماره خارجی به ناوگان حمل و نقل کشور عنوان کرد و افزود: در طول این مدت با وجود اجرای طرح سامان دهی کارت های بنزین اما حدود 850 هزار کارت جدید هوشمند سوخت هم صادر شده است.

جزئیات کاهش سهمیه‌های بنزین 700 تومانی

از دی ماه سال گذشته تاکنون با مصوبات دولت تدبیر و امید حدود شش میلیون کارت هوشمند بنزین خودروهای شخصی، عمومی و موتورسیکلت‌ها ابطال یا سهمیه های ویژه به سهمیه های عادی کاهش یافته است.

در این مدت علاوه بر ابطال کارت های بنزین، ذخیره بنزین کارت هوشمند سوخت موتورسیکلت ها و خودروها هم ابطال شده است که اجرای این طرح در مجموع منجر به کاهش 7.4 میلیون لیتر تخصیص سهمیه بنزین نیمه یارانه ای با قیمت 7000 تومان به کارت های سوخت شده است.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه اجرای این طرح منجر به کاهش تخصیص سهمیه بنزین 700 تومانی به کارت های هوشمند سوخت موتورسیکلت ها و خودروهای شخصی و عمومی شده است، افزود: در مجموع کل سهمیه تخصیصی 700 تومانی از 51 میلیون لیتر به 43 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

ذخیره بنزین 400 تومانی کی تمام می‌شود؟

همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود 2.3 میلیارد لیتر بنزین با قیمت 400 تومانی در کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی، عمومی و موتورسیکلت‌ها ذخیره سازی شده بود.

با گذشت سه ماه از اجرای تغییرات جدید قیمتی بنزین و افزایش بهای این فرآورده پرطرفدار نفتی به هزار تومان، آخرین گزارش رسمی شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از سقوط ذخیره بنزین 400 تومانی کارت ها حکایت دارد.

گزارش های رسمی نشان می دهد که هم اکنون ذخیره بنزین 400 تومانی کارت های سوخت به کمتر از 900 میلیون لیتر کاهش یافته است که با افزایش سفرهای تابستانی پیش بینی می شود تا اواسط مهر ماه سال جاری ذخیره بنزین 400 تومانی کارت ها به حداقل کاهش یابد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکنون هیچ گونه زمان بندی برای مصرف بنزین 400 توماین کارت ها تعریف نکرده اما پیش بینی می شود با توجه به روند مصرف، ذخیره بنزین 400 تومانی کارت‌ها تا پایان سال جاری به اتمام برسد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر