jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۶۹۹۱۵۹   ۰۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۶

مستندی که بی طرف نیست؛ اما منصفانه است

تجلیل از عوامل «فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه»

مراسم تجلیل از سازندگان مستند «فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه» شب گذشته -چهارشنبه 1 مرداد- به همت مرکز سیمافیلم برگزار شد.

تجلیل از عوامل «فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه»

از نکات قابل توجه در این مراسم حضور جواد شمقدری رئیس سابق سازمان سینمایی در کنار دیگر حاضران در مراسم نظیر محمدرضا معصوم زادگان مدیر مرکز سیمافیلم، حجت الاسلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، احمد میرعلایی رئیس بنیاد فارابی، مرتضی پایه شناس و محمد شکیبانیا (کارگردان و تهیه کننده مستند)، مرتضی رزاق کریمی، بهروز خوش رزم و ... بود.

/Media/Image/1393/04/14/635402008219355522.jpg

**معصوم زادگان: مستند «فیلم ناتمامی برای...» رسالت فرهنگی خود را انجام داد

در ابتدای این مراسم معصوم زادگان در سخنانی گفت: مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» تاثیرات بسیاری گذاشته و با توجه به این عمق تاثیر باید گفت توانسته رسالت فرهنگی خود را به خوبی انجام دهد.

وی ادامه داد: این مستند تلویزیونی از 3 شبکه سراسری پخش شد و همچنین به طور گسترده در فضای مجازی منتشر شد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

**شکیبانیا:«فیلم ناتمامی برای...» بی طرفانه نیست، منصفانه است

شکیبانیا نیز به عنوان سخنران بعدی در سخنانی به سختی شرایط تولید این مستند اشاره کرد و گفت: اگر این مستند با استقبال مواجه شده به این دلیل است که روایت بی طرفانه که نه ولی روایت منصفانه ای است. همه می دانند که ما بی طرف نیستیم و تکلیفمان روشن است اما زمانی که خواستیم این مستند را بسازیم تمام تلاشمان را کردیم تا جانب انصاف را نگاه داریم که برایمان خیلی سخت بود.

وی ادامه داد: برایمان ثقیل بود که مثلا در این فیلم جایی نام کشته شدگان مجاهدین خلق را با نام شهید ببرند. اما ما این کار را کردیم و نتیجه اش این شد که مخاطب متوجه شد و با کار ارتباط برقرار کرد. ما در «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» از ادبیاتی که مخاطب را از ما دور کند، فاصله گرفتیم.

شکیبانیا جسارت رسانه ملی در پخش کامل «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» را دلیل دیگر موفقیت این مستند دانست و تصریح کرد: البته این پخش بی کم و کاست حلقه آخر زنجیره بود و می توانست اتفاقات بدی بیافتد اما رسانه جواب اعتماد خود را گرفت.

وی با بیان اینکه تکلیف «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» مشخص است، عنوان داشت: تشکیل گروه های مجازی خودجوش یکی دیگر از عوامل موفقیت و تاثیرگذار این مستند بود و در این گروه ها که تعداد زیادی هم داشتند اعلام میشد که این فیلم را حتما ببینید چون ممکن است دیگر پخش نشود.

تهیه کننده مستند «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» در ادامه صخبت های خود به شرایط سخت تولید این مستند نیز اشاره کرد و گفت: همه وقتی به اروپا سفر می کنند تجربه خوبی کسب می کنند اما ما در طول 12 روز به 6 کشور رفتیم و حتی احوال پرسی هایمان را تلفنی انجام می دادیم و وقتی به محل ملاقات می رسیدیم به سرعت کار را شروع می کردیم. زمان بسیار کمی هم داشتیم به عنوان مثال کشور سوئد ساعت 10 صبح تازه آفتاب طلوع می کرد و 2 بعد از ظهر نیز غروب و ما ساعت بسیار کمی برای کار کردن در اختیار داشتیم.

وی افزود: شرایط تولید «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» بسیار سخت و غیر استاندارد بود. ما 4 سفر هم به عراق داشتیم که یکی از آنها 35 روز طول کشید. در نهایت هم کارگردان 90 دقیقه فیلم را از دل 600 فیلم بیرون کشید. زنجیره طولانی از آدمها در تولید «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» ما را همراهی کردند که به نظرم تشکر از آنها کم است و امیدوارم این نگاه در رسانه تقویت شود که وقتی به فیلمساز اعتماد داریم، مطمئن باشیم که شاید لبه خط قرمزهای نانوشته باشد اما حتما نتیجه کار مثبت خواهد بود.

**پایه شناس: جسارت مصطفی محمدی در بیان اعترافاتش شایسته تقدیر است

کارگردان «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» نیز در آیین تجلیل از این مستند در سخنان کوتاهی گفت: فکر می کنم که مهمترین کسی که باید قدردانی شود، «مصطفی محمدی» و خانواده اش است که شجاعت داشتند تا در چنین ابعادی اعتراف کنند.

وی تصریح کرد: ماجرای سازمان محاهدین خلق هنوز خیلی جای کار دارد و یکی از نقاط مبهمی که گروهک تروریستی مجاهدین خلق از آن استفاده می کنند، اعدام های اوایل دهه 60 است. این بخش از تاریخ خیلی گمنام مانده و جا و فضا برای پرداختن به این موضوعات وجود دارد.

پایه شناس اظهارداشت: دیدن چنین فیلمی توسط نسل جوان و خانواده هایی که خون داده اند و سالیان سال است که مجبورند طرفداری سازمان خلق را بکنند، نظرشان را عوض می کند. نسل من و نسل های بعدی شاهد عینی فتنه هستند و روشنگری های ما می تواند حقایق را برای نسل آینده روشن کند.

**سالک: فتنه بزرگتر با چهره منافقین کلید خورده است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این مراسم به بروز و ظهور فنته های جدید اشاره کرد و اظهارداشت: پس از اینکه فتنه های سال های 78 و 88 را در قالب جنگ های روانی و نرم گذراندیم، امروز فقته ای بزرگتر و با چهره منافقین کلید خورده است.

وی ادامه داد: منافقین در سالهای فعالیت خود، نیروهای خود را برای ترور شخصیت های انقلاب اسلامی به این شیوه متقاعد می کرد که این ها حضورشان مانع پیشرفت اسلام است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: بخشی از این فتنه جدید را در داعش می بینیم.فتنه جدیدی که رهبری در 29 خرداد ماه 88 فرمودند در اربعین امسال با چهره منافقین مدرن و با پشتیبانی آمریکا و اسرائیل کلید خورده است.

شعبانی استاد دانشگاه نیز در مراسم قدردانی از عوامل ساخت «فیلم ناتمامی برای دخترم» گفت: وقتی لایه های پنهان سازمان نفاق را مرور می کنیم، می بینیم که در طول تاریخ ایران سابقه نداشته که عده ای ایرانی علیه ایرانی های دیگر سرزمینشان با دشمن هماهنگ شوند و با مردم خودشان بجنگند.

وی اظهار داشت: گروهک تروریستی منافقین امید آمریکایی ها هستند و در دوران جنگ تحمیلی هم 3 بار با آنها رویارویی داشتیم. شهید صیاد شیرازی خوب حقشان را کف دستشان گذاشت و حقش هم بود که این بزرگوار توسط شقی ترین افراد شهید شود.

پایان بخش این مراسم اهدای لوح تقدیر و هدایایی از سوی مرکز سیمافیلم به سازندگان «فیلم ناتمامی برای دخترم» بود. (فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر