jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۹۹۰۵۱   ۰۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۴

با گذشت بیش از یک ماه از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی جدول قیمت خود را تغییر داده‌اند و نرخ سفر با توجه به ساعت و کلاس پرواز در بسیاری از مسیر‌ها متفاوت است.

روشی برای ارزان تمام کردن سفرهای هوایی

جام جم سرا: قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما سرانجام و پس از مدت‌ها کش و قوس اجرا شد اما اجرای کامل آن حداقل به شش ماه زمان احتیاج دارد. در فاصله چند هفته گذشته تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی در نرخ بلیت خود تغییرات جدیدی را لحاظ کرده‌اند و البته برخی از ایرلاین‌ها نیز همچنان با قیمت‌های قبلی پرواز‌هایشان را انجام می‌دهند.

نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و شرکت هواپیمایی آسمان همچنان بسیاری از پروازهای خود را با نرخ مصوب قبلی انجام می‌دهند. البته معاون بازرگانی هما پیش از این اعلام کرده بود این شرکت به منظور جلوگیری از التهاب در بازار، قیمت‌های جدید را با فاصله و در یک بازه زمان طولانی‌تر لحاظ خواهد کرد.

به نقل از ایسنا، بهای بلیت در پرواز دیگر شرکت‌ها به نسبت زمان پرواز و کلاس پروازی متغیر است. با این حال یکی از روشهایی که میتوان به وسیله آن بهای کمتری برای پرواز پرداخت و سفر هوایی را ارزان تمام کرد، بدین گونه است که مسافر زمان خود را در فاصله یک ماه قبل از سفر نهایی کند.

مسافران برای خرید بلیت در روز سفر، باید بهای بیشتری بپردازند زیرا نرخ بلیت شرکت‌های هواپیمایی در زمان پیک سفر یا در روزهای عادی نیز متفاوت است؛ هر چند با توجه به کشش بازار، این تفاوت‌ها چندان نیز محسوس نیست.

نرخ سفرهای هوایی در مسیرهای پر تردد

به گزارش جام جم سرا، در مسیر تهران – مشهد همچنان بسیاری از هواپیما‌ها با قیمت قبلی ۱۳۲ هزار تومان انجام می‌شود اما با توجه به برنامه زمانی و کلاس پرواز برخی از شرکت‌های هواپیمایی هزینه سفر در این مسیر را به ۱۵۷ و ۱۷۰ هزار تومان نیز رسانده‌اند.

تفاوت قیمت‌ها در مسیر کیش قدری بیشتر است و با توجه به نوع شرکت‌های ارائه کننده، قیمت‌ها تفاوت دارد و در این مسیر پروازهایی با نرخ ۱۷۲ هزار تومان و حتی ۲۳۱ هزار تومان نیز ثبت شده است.

در دیگر مسیر‌ها با توجه به حضور پررنگ‌تر ایران ایر، تفاوت نرخ‌ها قدری محدود‌تر است و سفر در مسیر اصفهان، شیراز و تبریز همچنان با نرخ مصوب قبلی به راحتی امکان‌پذیر است.

در کنار آزادسازی قیمت‌ها بنا بوده شرکت‌ها در خدمات ارائه شده به مسافران نیز تغییراتی ایجاد کنند تا از نظر نوع خدمات ارائه شده نیز تفاوت کند که هنوز چنین امری محقق نشده است و باید دید این امر در چند ماه باقی مانده از زمان سازمان هواپیمایی کشوری عملی خواهد شد یا خیر.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها