jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۹۴۷۱۰ ۲۱ تير ۱۳۹۳  |  ۰۸:۱۳

به گفته یک متخصص تغذیه، بین مدت زمان تغذیه انحصاری با شیر مادر و همچنین میان تحصیلات مادر و میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی کودکان زیر ۲ سال رابطه معنی داری وجود دارد.

ارتباط تحصیلات مادر با بیماری‌های عفونی کودکان

جام جم سرا: سید مرتضی صفوی دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره تعیین رابطه بین مدت زمان تغذیه با شیر مادر و میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی در کودکان زیر ۲ سال اظهار داشت: هدف از انجام این مطالعه، تعیین ارتباط سن و تحصیلات مادر، جنس و سن نوزاد، مدت زمان تغذیه انحصاری با شیر مادر، کل مدت زمان تغذیه با شیر مادر با میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش، تنفسی، اسهال و عفونت گوش در کودکان زیر ۲ سال روستاهای شهرستان بافت بود.

به نقل از تسنیم، وی گفت: این مطالعه توصیفی – تحلیلی بر روی ۴۶ کودک روستایی که به روش نمونه گیری خوشه‌ای انتخاب شده بودند انجام شد. جنس، وزن هنگام تولد، تاریخ تولد کودک، سن و تحصیلات مادر، مدت زمان تغذیه انحصاری با شیر مادر، کل مدت زمان تغذیه با شیر مادر، میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی بر اساس پرونده خانوار و فرم‌های مانا جمع آوری شد.

این دانشیار نعذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: ۵۰ درصد کودکان مورد بررسی دختر و ۵۰ درصد پسر بودند. بین مدت زمان تغذیه انحصاری با شیر مادر و میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی کودکان زیر ۲ سال رابطه معنی داری وجود دارد.

صفوی افزود: این ارتباط در مورد عفونت‌های دستگاه گوارش، اسهال، عفونتهای تنفسی و عفونت گوش معنی دار بود. تحصیلات مادر و میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی هم با هم رابطه معنی داری وجود داشت ولی سن مادر و جنسیت کودک با میزان ابتلا با بیماری‌های عفونی مرتبط نبودند. یافته‌های این مطالعه ضرورت و اهمیت ترویج تغذیه با شیر مادر را نشان می‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر