jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۹۳۱۶۵   ۱۶ تير ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۲

مدیرکل گمرکات ایلام گفت: ترانزیت رسمی کالا از مرز بین المللی مهران در استان ایلام، به کشور عراق به تازگی آغاز شده است.

آغاز ترانزیت رسمی کالا از مرز بین المللی مهران به عراق

«خلیل حیدری» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: اکنون روزانه 20 دستگاه کامیون حامل کالاهای خارجی از کشور ترکیه و ازطریق مرز بین المللی مهران به کشور عراق ترانزیت می شود.

وی افزود: این کالاهای ترانزیتی بیشتر شامل مصالح ساختمانی، مواد غذایی و لوازم تزیینی داخلی ساختمان است.

مدیرکل گمرکات ایلام بیان کرد: مرز بین المللی مهران براساس برنامه ، آمادگی ترانزیت روزانه 100 دستگاه کامیون حامل کالا را دارد.

حیدری یادآور شد: این روزها با ترانزیت کالای خارجی از مرز بین المللی مهران به عراق تحول بزرگی در عرصه تجارت استان ایلام ایجاد شده است.

وی همچنین بر ضرورت تقویت صادرات غیرنفتی در مرز مهران تاکید و اضافه کرد: تلاش می شود حجم صادرات در این مرز گسترش یابد.

استان ایلام دارای 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

مرز بین المللی مهران در 100 کیلومتری جنوب باختری ایلام از کانون های تردد زوار و صدور کالای ایرانی به عراق است و روزانه 700 تا 800 کامیون کالا از این مرز به کشور همسایه صادر می شود.

پارسال یک میلیون و 724 هزار تن کالا به ارزش نزدیک به 800 میلیون دلار از این خروجی بین المللی به کشور عراق صادر شد.

709 هزار تن کالا شامل سیمان، انواع کاشی، مصالح ساختمانی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی ، سرامیک، و میوه و تره بار به ارزش دلاری 265 میلیون دلار نیز از ابتدای امسال تاکنون از خروجی بین المللی مهران به عراق صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 24 درصد و از نظر وزنی هفت درصد کاهش نشان می دهد.

گمرک ایلام اکنون از مجموع 31 گروه گمرکی کشور از لحاظ وزن کالای صادر شده در رتبه هفت و از نظر ارزش دلاری کالا، به رتبه 14 ارتقا یافته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر