jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۹۳۱۰۰   ۱۶ تير ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

پزشکان در یک مطالعه جدید دریافتند برای افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند اهدای خون روشی مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

کارمندان شب‌کار، خون‌ اهدا کنند

خستگی ناشی از برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن به دلیل تاثیری که بر گلبول‌های قرمز خون می‌گذارد می‌تواند احتمال ابتلای کارگران و کارمندان شیفت شب به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. با این حال پزشکان معتقدند که این تاثیرات می‌تواند با جایگزینی گلبول‌های قرمز جدید و تازه متعادل شود و به همین دلیل اهدای خون به این افراد توصیه می‌شود.

«مارگیت اگ» از دانشگاه «اینسبروک» در اتریش گفت:‌ اهدای خون تحریک‌کننده تولید گلبول‌های قرمز تازه و جدید است بنابراین اهدای خون می‌تواند روشی ساده برای افرادی باشد که در شیفت شب مشغول به کار هستند و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

در این بررسی پزشکان مطالعات خود را روی ماهی «زبرافیش» به عنوان یک مدل ارگانیسمی انجام دادند که مانند انسان در طول روز فعال است.

این ماهی‌ در وضعیت روزهای کوتاه (هفت ساعت) و روزهای بلند (12 ساعت) قرار گرفتند که با الگوهای کاری کارگران و کارمندان شیفت شب سازگاری داشت.

به گفته «مارگیت اگ»، بررسی‌ها حاکی از افزایش تعداد گلبول‌های قرمز فرسوده بود که در رگ‌های خونی انباشت شده بودند. هرچند مشاهده شد بین گلبول‌های قرمز تازه ایجاد شده و فرسوده که از خون جدا شده‌اند به طور طبیعی تعادل وجود دارد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها