jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۸۰۷۸   ۰۳ تير ۱۳۹۳  |  ۱۹:۴۳

مدیرعامل سازمان باغستان سنتی قزوین گفت:‌ میزان خشک شدن باغستان‌های سنتی قزوین کنترل شده است

حمید رحمانی با اشاره به میزان سرانه فضای سبز قزوین در گفت‌وگو با ایسنا افزود: شهر قزوین با داشتن سرانه 15 مترمربع فضای سبز و حدود 2700 هکتار باغستان سنتی در مقوله سرانه فضای سبز، جزء شهرهای پیشتاز کشور است.

وی گفت:‌ باغستان سنتی قزوین مجموعه یکپارچه‌ای است که با توجه به فاصله کم آن از شهر و نداشتن هزینه برای دولت در سطح کشور منحصر‌به‌فرد است.

مدیرعامل سازمان باغستان سنتی قزوین تصریح کرد: در سال‌های اخیر شهرداری قزوین برای فضای سبز اهمیت ویژه‌ای قائل شده است، به طوری که به منظور حفظ و احیای این فضا، سازمان باغستان‌های سنتی را تاسیس کرده است.

وی تاکید کرد: خشک شدن باغستان‌ها در قزوین کنترل شده است، زیرا حضور مدیریت شهری باعث شده‌ حداقل ترمز خشک شدن و از دست دادن باغستان‌ها کشیده شود، در حالی که اگر شهرداری در این زمینه فعالیت نمی‌کرد، میزان خسارت و خشکسالی باغستان‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

رحمانی افزود:‌ اختصاص یک سازمان ویژه به باغستان تاثیر بالایی در حفظ و احیای آن دارد، زیرا تنها دغدغه این سازمان رسیدگی به باغستان‌ها به طور تخصصی است، اکنون علت نابودی باغستان‌ها در سطح کشور نداشتن متولی خاصی در این زمینه است.

وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی سازمان طی دو سال براساس توجه به آبراه و امنیت است که باغداران در برداشت‌های محلی به منظور حفظ باغستان‌ها به این موارد باید توجه داشته باشند.

مدیرعامل سازمان باغستان سنتی قزوین تاکید کرد: باغستان سنتی قزوین در سال 93 با بحران آب مواجه شده است، به طوری که پنج رودخانه‌ای که آب باغستان را تامین می‌کند، آورد بسیار کمی داشتند مانند رودخانه باراجین که نهایتا دو ماه آب داشت.وی افزود:‌ با مدیریت صورت گرفته تاکنون آب مورد نیاز باغستان‌ها از کانال تامین و در اختیار باغداران قرار گرفت تا از ایجاد خشکی و تاثیر آن بر باغستان‌ها در سال 39 جلوگیری کنیم.

رحمانی با بیان این‌که در باغستان درخت‌هایی با قدمت 200 تا 500 سال وجود دارد، افزود: ممکن است تنش کم‌آبی به این درخت‌ها آسیب‌های غیر‌قابل جبران بزند.

وی خاطر‌نشان کرد:‌ مساحت باغستان‌های استان قزوین در سال‌های نه‌چندان دور بیش از 4000 هکتار بوده است، ولی با توجه به توسعه شهری و حذف باغستان‌های شمال شهر، این مقدار به حدود 3000 هکتار در شهر قزوین رسیده است.

وی اظهار کرد:‌ حدود 500 هکتار از باغستان‌های استان قزوین بین حاشیه شهر و داخل باغستان به صورت لکه‌ای دچار تهدید کم‌آبی و خشکسالی شده است.

رحمانی با اشاره به احداث کمربند سبز در مسیر اتوبان عوارضی کرج ـ زنجان افزود: احداث کمربند سبز در اتوبان‌ها به منظور جایگزینی فضای سبز و باغستان تخریب شده در شمال شهر قزوین می‌تواند از آلودگی‌های محیطی جلوگیری کند.

وی یادآور شد:‌ استان قزوین با داشتن سرانه فضای سبز و وجود باغستان قزوین نسبت به شهر‌های همتراز خود موقعیت خوبی دارد و می‌تواند در کشور پایلوت شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر