علیرضا قربانی بار سفر بست

جام جم نوا:‌ آلبوم جدید علیرضا قربانی - «رفتم و بار سفر بستم» که بازخوانی آثار استاد علی تجویدی است - در حالی رونمایی شد که این خواننده کلاسیک از تاثیر آثار زنده‌یاد علی تجویدی بر روی کارش سخن گفت.
کد خبر: ۶۸۷۸۳۹
علیرضا قربانی بار سفر بست

سید علیرضا میرعلینقی در ابتدای این مراسم درباره تازه‌ترین اثر علیرضا قربانی گفت: بازخوانی این آثار از آرزوهای من هم بود به خصوص که تمام کارها به غیر از دو یا سه کار، مدت‌هاست که از هیچ رسانه‌ای پخش نشده است.
این محقق موسیقی ادامه داد: اگرچه آثار موسیقی با اجراهای متعدد شناخته می‌شوند و مهر می‌خورند اما تمام ذهن‌ها در نهایت، اجرای اول را به یاد می‌آورند اما در بازخوانی‌های بعدی یک آلبوم یا اثر، خواننده یا تنظیم کننده اثر است که کانسپت‌های متعدد می‌آفریند؛ اساسا به همین دلیل است که در تمام دنیا، آثار کلاسیک در طی زمان و پس از گذشت سال‌ها، ویرایش و بازنگری می‌شود.
میرعلینقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تولید موسیقی در ایران بسیار سخت است و این کار هر روز به دنبال دشوار شدن شرایط اقتصادی، سخت‌تر هم می‌شود؛ طوری که گاهی فکر می‌کنم آیا می‌توانیم دوباره چنین آثاری تولید کنیم یا نه.
موسیقی حمایت نمی‌شود
در ادامه، فردین خلعتبری برای صحبت کردن درباره تازه‌ترین آلبوم موسیقی علیرضا قربانی به روی سن آمد و گفت: این اثر، مدیون چهار نفر است؛ اول از همه، استاد علی تجویدی که مولف است. نفر آخر، موسسه آوای باربد است چون اجازه ظهور و بروز به این اثر داد در حالی که بخش‌های دولتی و نهادهایی مانند صدا و سیما باید وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شوند اما بخش خصوصی و موسساتی همچون آوای باربد وارد شده‌اند و با هزینه‌های سرسام‌آوری که فقط دست‌اندرکاران این حوزه از آن مطلعند، چنین آثار فاخری را تولید می‌کنند.
این آهنگساز افزود: سومین نفری که در این آلبوم، نقش پررنگی را ایفا کرده است، آقای روشن‌روان هستند، کسی که چیزهای زیادی به من آموخته چون در زمانی که فضای موسیقی کشور، فارغ از کارهای جدی بود، آثار ارزشمندی را عرضه کرد. نفر آخر هم شخص علیرضا قربانی است که به نظرم آلبوم خوبی را روانه بازار موسیقی کرده است.
به استاد علی تجویدی مدیونم
در مراسمی که شامگاه 3 تیرماه در فروشگاه شهر کتاب برگزار شده بود، علیرضا قربانی، خواننده آلبوم «رفتم و بار سفر بستم» با تشویق حضار روی سن قرار گرفت و گفت: بی‌شک، استاد علی تجویدی، بیشترین حق و تاثیر را در این اثر داشته‌اند و هم ایشان بودند که من را به ارکستر ملی معرفی کردند و از این منظر، مدیون ایشان هستم.
وی افزود: جای کامبیز روشن‌روان در این جمع، بسیار خالی است و اگرچه به تک تک حضار در این مراسم سلام رساند اما در ونکوور بود و نتوانست به جمع ما بپیوندد. به علاوه باید از موسسه آوای باربد نیز صمیمانه تشکر کنم که بر روی این کار سرمایه‌گذاری و آن را منتشر کردند.
علیرضا قربانی در ادامه، با اجرای کمانچه سامان صمیمی، یکی از غزل‌های سعدی را خواند و دو قطعه از قطعات آلبوم جدید او برای حضار پخش شد.
(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها