jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۸۳۸۵۶   ۲۵ خرداد ۱۳۹۳  |  ۰۴:۳۰

ترک‌ها برای بهره‌برداری از پسته که یکی از مواد کلیدی در تهیه باقلوای ترکیه‌ای محسوب می‌شود، راه دیگری پیدا کرده‌اند تا طلای سبز مفهوم بیشتری پیدا کند.‌

استفاده از پسته برای گرم کردن شهر

متخصصان این کشور در نظر دارند با استفاده از پوست پسته، اکوسیتی یا همان بوم شهرهای جدید را گرم کنند. اکوسیتی، شهری دارای سلامت بوم شناختی (اکولوژیک) و در توازن با طبیعت است. این شهر از طریق حفظ حوزه طبیعی، بهره‌وری انرژی، تناسب الگوهای زیستی در ترکیب با الگوهای حمل و نقل، استفاده از مصالح بومی و سایر اهداف پایدار ایجاد می‌شود.

در حال حاضر مقامات ترکیه‌ای برنامه‌ای برای ساخت اولین شهر اکولوژیکی کشور با ساختمان‌های خصوصی و عمومی در نزدیکی شهر غازی عینتاب ارائه کرده‌اند که به وسیله سوزاندن پوست پسته گرم می‌شود. البته چند موقعیت جغرافیایی بهتر از غازی عینتاب وجود داشت، اما از آنجا که این شهر یکی از قطب‌های تولید پسته در ترکیه است، محل آن برای احداث نخستین بوم شهر ترکیه برگزیده شد.

گولک مفت اوغلو یکی از کارشناسان ساختمان سبز در ترکیه می‌گوید: شهر غازی عینتاب به خاطر توان بالقوه‌اش در تولید پسته و همچنین مقادیر قابل توجه پوست پسته که امروزه به‌عنوان زباله از آن یاد می‌شود، مشهور و شناخته شده است. ما در حال برنامه‌ریزی برای به دست آوردن گاز زیستی که نوعی انرژی تجدیدپذیر ناشی از سوختن پوست پسته است، هستیم. ما تصور می‌کنیم شهر اکولوژیکی را می‌توان با سوزاندن پوست پسته گرم کرد، چراکه وقتی شما چنین شهرها و سیستم‌های سازگار با محیط‌زیستی برنامه‌ریزی می‌کنید، نیم‌نگاهی به منابع طبیعی در دسترس هم دارید، مثلا اگر منطقه مد نظر سرشار از انرژی باد باشد از انرژی باد استفاده می‌کنیم.

پتانسیل بالقوه پوست پسته اولین بار توسط شرکت مهندسی زیست‌محیطی فرانسوی Burgeap مطرح شد که سال گذشته در گزارشی اعلام کرد غازی عینتاب مناسب‌ترین و ممکن‌ترین منبع انرژی زیست‌محیطی در منطقه است. تا آنجا که 60 درصد از گرمای مورد نیاز منطقه را می‌توان از منابع تجدیدپذیر این شهر تامین کرد.گولک معتقد است چنانچه مقامات در سطح شهرداری به توافق برسند و مالکان زمین‌های خصوصی متقاعد شوند این پروژه در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت قابل اجرا خواهد بود.

biofueldaily / مترجم: آتنا حسن‌آبادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو