jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۳۴۱۴   ۲۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۴

عبادت به پرورش و تعالی روح انسان منجر می‌شود و پاسخگوی نیاز طبیعی بشر است. کسی که نیازهای جسمی و روانی خود را به شکل منطقی پاسخ دهد، شخصیتی متعادل خواهد داشت و ‌‌پاسخ ندادن منطقی به نیازهای واقعی و فطری، شخصیت انسان را دچار کمبود یا تباهی می‌کند.

ائمه‌معصومین در سخنان‌شان مسجد را آشیانه و پناهگاه مومن ذکر کرده‌اند که انسان در آنجا از اضطراب فاصله گرفته و به آرامش دست می‌یابد. امام صادق(ع) به مسلمانان سفارش کردند هنگام مواجهه با مشکلات دنیوی‌ به نماز و مسجد پناه ببرند.

آثار تربیتی و سازنده حضور در مسجد به‌تدریج به دیگر اعمال مومن نیز سرایت می‌کند. کسی که با خانه خدا انس گرفته، خارج از مسجد نیز سعی در مراقبت رفتار و گفتار خود خواهد داشت. این نقش تربیتی، هنگامی موثرتر است که مومن به یاد داشته باشد هنگام حضور در مسجد باید علاوه بر زینت‌های مادی باید زینت‌های معنوی هم به همراه داشته باشد. شاید توجه به چنین مسائلی است که گروه معارف شبکه دو را بر آن داشت تا برنامه‌ای با عنوان بچه‌های مسجد را برای نوجوانان تولید و پخش کند؛ برنامه‌ای که نه‌تنها نوجوانان بسیاری را جلب کرده، بلکه آنها را ترغیب کرده تا به پایگاه‌های فرهنگی مساجد محل‌شان سری بزنند و بیشتر با این امور آشنا شوند.

برنامه بچه‌های مسجد را می‌توان جزو برنامه‌های معارفی موفق تلویزیون در حوزه نوجوان به شمار آورد که روزهای پنجشنبه از شبکه دو پخش می‌شود. این برنامه شامل بخش‌های متنوعی است. در این برنامه مساجد الگو در بخش‌های مختلف از سراسر کشور معرفی می‌شوند و با هماهنگی شهرستان‌ها، گزارش‌هایی از این مساجد پخش می‌شود. این مساجد که در بخش‌های علمی و معارفی با جذب حداکثری فعالیت می‌کنند در این برنامه معرفی خواهند شد. گرچه تا امروز برنامه‌هایی با این محوریت برای سنین بزرگسال تولید و پخش شده است، اما با چنین ساختاری تا به حال برای نوجوانان تولید نشده بود و همین مساله باعث شد نوجوانان علاقه‌مند شوند تا از زاویه‌ای دیگر به مساجد نگاه کنند و آنها را پایگاهی مهم و ارزشمند در سطح کشور بدانند. یکی از ویژگی‌های برنامه بچه‌های مسجد این است که این برنامه فقط به معرفی مساجد تهران اختصاص ندارد. در واقع عوامل سازنده این برنامه بی‌آن‌که نگاه ویترینی داشته باشند، تلاش می‌کنند مساجد مهم و فعال کل کشور را معرفی کنند تا نوجوانان نسبت به مساجد کل ایران شناخت پیدا کنند. در واقع زحمت برنامه‌سازان این برنامه از این زاویه قابل ستایش است، زیرا فقط مساجد را در لفافه‌ای از تزئین معرفی نمی‌کنند، بلکه نوجوانان را به تفکر دعوت می‌کنند تا نگاه عمیقی به مسجد داشته باشند و این‌که چگونه می‌توانند روحشان را از این طریق به آرامش برسانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر