jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۷۲۵۰۶ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۹:۵۸

متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتنِ آمریکا می‌گویند: با مطالعه روی مغز موش‌های ماده و جسد زنانی که در هنگام حیات‌ ام.اس داشته‌اند، دریافتیم که چرا ابتلا به ام.اس در زنان به میزان چشمگیری بیشتر از مردان است.

چرا زنان بیش از مردان به ام.اس مبتلا می‌شوند؟

جام جم سرا:
کار‌شناسان علوم پزشکی دانشمندان میزان تجمع نوعی پروتئین خاص را در مغز زنان مبتلا به ام.اس شناسایی کرده‌اند که امیدوارند علت شیوع بیشتر این اختلال در میان زنان را توضیح دهد.

دانشمندان یادشده دریافته‌اند دلیل آن وجود نوعی نوعی پروتئین به نام «اس۱پی‌آر۲» در زنان است که میزان آن در آنها بیش از مردان است. آنها این یافته جدید را بسیار جالب توجه ارزیابی کرده‌اند. به طور متوسط، تعداد زنانی که بیماری‌ ام. اس در آن‌ها تشخیص داده می‌شود چهار برابرِ مردان است.
در بیماری‌ ام. اس (مولتیپل اسکلروز) سیستم دفاعی بدن بنا به دلایلی که هنوز کاملا شناخته شده نیستند به پروتئین‌های موجود در غلاف اعصاب سیستم عصبی مرکزی و پیرامونی (مغز و ستون فقرات) حمله می‌کند و در نتیجه موجب ایجاد اختلال در حرکت ماهیچه‌ها، عضلات و همچنین اختلال در حفظ تعادل و بینایی می‌شود. هنوز درمانی برای بیماری‌ ام. اس پیدا نشده اما با پیشرفت‌های علم پزشکی راه‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت این اختلال در مراحل اولیه بروز آن وجود دارد.
دانشمندان در میزوریِ آمریکا در مطالعه‌ای به بررسی میزان پروتئین مغز موش‌های سالم و موش‌هایی که‌ ام. اس داشتند پرداختند و همزمان بافت‌های مغز ۲۰ بیمار‌ ام.اسی را پس از مرگشان مورد بررسی قرار دادند. نتایج مطالعات نشان داد که در مناطقی از مغز که‌ ام.اس بیشتر بر آن‌ها تاثیر گذاشته بود، پروتئین فوق چه در موش‌های ماده و چه در زنان بیمار بیشتر بود.
پروفسور «رابین کلین» از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: ما از یافتن این مولکول بسیار هیجانزده شدیم زیرا مدت‌هاست به دنبال راهی برای درمان‌ ام.اس می‌گردیم که در آن به سیستم دفاعی بدن کاری نداشته باشیم و بتوانیم بر عاملی دیگر متمرکز شویم.
به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، همزمان دکتر «اِما‌گری» از انجمن‌ ام.اس انگلیس می‌گوید: ما هنوز به طور کامل نمی‌دانیم چرا زنان بیشتر از مردان به‌ ام.اس دچار می‌شوند. نظریه‌های گوناگونی مطرح بوده نظیر نقش ژنتیک و تاثیر هورمون‌ها اما یافته جدید ما را با یکی دیگر از عوامل مرتبط با ژنتیک آشنا می‌کند که بسیار جالب توجه است.
به گفته این متخصص، یافتن علت بروز‌ ام.اس اولویت اول انجمن‌ ام.اس در انگلیس است که حدود ۱۰۰ هزار بیمار‌ ام. اس در آن زندگی می‌کنند و سه چهارم آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.(صبحانه آنلاین)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر