jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۶۳۵ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۱:۳۲

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات کشورهای در حال توسعه در زمینه علمی گفت: متاسفانه در دنیای امروز شاهد نوعی آپارتاید علمی هستیم و کشورهای برخوردار از فناوری‌های نوین به دلیل منافع اقتصادی حاضر نیستند رمز و راز علوم پیشرفته را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در دیدار ایرینا بوکووا، مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) از تلاش برخی قدرت‌های جهانی برای تخریب هویت فرهنگی ملت‌ها انتقاد کرد و گفت: تلاش برای استیلای فرهنگ غرب بر فرهنگ دیگر کشورها از تفکری نادرست نشات می‌گیرد، زیرا هویت و فرهنگ ملت‌ها از یک‌سو منجر به ثبات کشورها می‌شود و از سوی دیگر به استحکام و قوام روابط اجتماعی و خانوادگی می‌انجامد.

رئیس‌جمهور افزود: قدرت‌های بزرگ از طریق تبلیغات توانستند در مرحله نخست قدم‌هایی در تخریب فرهنگ ملی و بومی کشورها بردارند، اما واقعیت این است که نمی‌توانند فرهنگ عمومی خود را جایگزین آن کنند و یونسکو نیز وظیفه دارد از فرهنگ‌ و هویت‌های مستقل دفاع کند.

وی با اشاره به نیاز دنیای امروز به استقرار صلح و ثبات گفت: نخستین و مهم‌ترین گام برای مبارزه با خشونت و افراطی‌گری و تروریسم، اقدامات فرهنگی است و یونسکو می‌تواند در این زمینه نقش ارزشمندی ایفا کند.

روحانی، رای قاطع و یکپارچه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «ایجاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» را ناشی از احساس نیاز دیگر کشورها به این رویکرد ارزیابی کرد و افزود: یونسکو باید با تحرک بیشتر و همکاری رسانه‌ها در کشورهای مختلف و نیز آموزش ترویج فرهنگ گفت‌وگو و اعتدال، زمینه‌ساز استقرار جهان عاری از خشونت شود.

رئیس‌جمهور ضمن ابراز خرسندی از حضور نماینده مردم فلسطین در هیات یونسکو، این اقدام را گامی در جهت استقرار صلح دانست و گفت: منطقه خاورمیانه در سال‌های اخیر از خشونت، افراطی‌گری و تروریسم رنج بسیاری برده و نیاز است با کمک یکدیگر صلح و ثبات را به این منطقه بازگردانیم.

وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری گسترده و عمیق‌تر با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد را اعلام کرد و گفت: تهران حاضر است در مبارزه با گسترش فقر فرهنگی و توسعه آموزش، تعامل تنگاتنگی با یونسکو داشته باشد.

روحانی تصریح کرد: سفر مدیرکل یونسکو به ایران نویدبخش توسعه همکاری این سازمان با ایران در عرصه‌های علمی و فرهنگی است.

ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو نیز در این دیدار، با ستایش از مواضع و ابتکار جمهوری اسلامی ایران در طرح موضوعاتی همچون «جهان عاری از خشونت» گفت: پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بسیار ارزشمند و کاملا منطبق با ماموریت، اساسنامه و اهداف یونسکو بود.

مدیرکل یونسکو به مسئولیت سنگین این سازمان در خصوص تعامل فرهنگی ملت‌ها با یکدیگر و وجود اسناد، بیانیه‌ها و کنوانسیون‌های معتبر در خصوص تنوع فرهنگی اشاره کرد و افزود: ما نیز با افکار رئیس‌جمهور ایران مبنی بر این‌که تخریب فرهنگ‌های محلی و بومی به تنش منتهی می‌شود موافقیم و خواستار گفت‌وگوی فرهنگ‌ها هستیم.

بوکووا تصریح کرد: یونسکو به‌طور کامل در جریان مقابله با موضوع افراطی‌گری و خشونت در جهان به عنوان چالشی بزرگ که انسان‌ها را تهدید می‌کند قرار دارد و تلاش می‌کند بر اساس یک برنامه جهانی، اهمیت و ارزش‌های گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز را برای مردم دنیا تبیین کند.

وی موفقیت‌های ایران در آموزش نسل جوان بویژه دختران را ستود و گفت: یونسکو از ارتباط با مراکز علمی ایران استقبال می‌کند و در این زمینه حمایتی گسترده از یک مرکز علمی در اصفهان انجام داده است.

مدیرکل یونسکو اطمینان داد که این سازمان در جهت همکاری‌های علمی کشورهای جنوب ـ جنوب و باز کردن راه‌های همکاری کشورهای شمال با جنوب تلاش خواهد کرد و قائل بر بسترسازی برای فرصت دادن به جوانان، حفظ و صیانت از فرهنگ، علوم و توسعه در کشورهای در حال توسعه است.

بوکووا با ابراز خرسندی از سفر به شهرهای بم، اصفهان و شیراز و آشنایی با فرهنگ غنی ایران اسلامی، گفت: در روزگاری که بخش عمده‌ای از دنیا در تاریکی و گمنامی بود، مهندسان و متفکران ایرانی با مهندسی فوق‌العاده خود آثاری را خلق کردند که انسان را به تحسین وا می‌دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر