jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۶۶۵۵۴   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۲

جوانی ۲۴ ساله هستم. به تازگی ازدواج کرده‌ام و با همسرم ۱۱ سال اختلاف سنی دارم. چه کار کنم که در آینده با مشکل مواجه نشوم؟

نکته‌های کنکوری برای تازه‌ازدواج‌کرده‌ها

جام جم سرا:
در ازدواج‌هایی با اختلاف سنی زیاد، زوج کوچک‌تر ممکن است به جای ایفای نقش همسری، نقش کودک را ایفا کند؛ چرا که تجربه کمتری دارد. باید توجه داشت فردی که به عنوان یک کودک در زندگی مشترک ایفای نقش می‌کند به مرور زمان استقلال شخصیتی خود را از دست می‌دهد و به یک فرد وابسته و تسلیم شده تبدیل می‌شود. البته در برخی موارد زوج کوچک‌تر خود را بزرگ‌تر از حد واقعی نشان می‌دهد تا تعامل بیشتری با همسر خود برقرار کند، لذا قادر به برآورده کردن نیاز‌ها و رفتارهای متناسب با سن خود نیست که در این صورت نیز فرد نقش قربانی را پیدا می‌کند و این امر موجب می‌شود زوجین از زندگی مشترک رضایت خاطر نداشته باشند. با این حال واگرچه فاصله بیش از حد برای ازدواج توصیه نمی‌شود، ولی رعایت این نکات می‌تواند به پایداری چنین ازدواج‌هایی کمک بسزایی کند.

*با همسر خود تعامل داشته باشید زیرا یکی از مهم‌ترین مشکلات زوج‌ها نداشتن تعامل است. به راحتی درباره هر موضوعی با هم صحبت کنید و درک و فهمتان از نقطه نظرات یکدیگر را تا حد امکان افزایش دهید؛ زیرا با این کار می‌توانید علاوه بر ایجاد و حفظ تعامل مورد نیاز، به خواسته‌ها و نیاز‌های طرف مقابلتان نیز پی ببرید. چنین ارتباط‌هایی به شما در رسیدن به یک ارتباط سالم و بادوام کمک زیادی خواهد کرد.

*به درخواست‌های همسرتان توجه کافی داشته باشید و در برآورده ساختن خواسته‌های معقول وی در اولین فرصت ممکن بکوشید.

*هرگز بزرگ‌تر بودن خود را به روی او نیاورید تا موجب تحقیر او نشوید. اگر چندین بار به او یادآوری کنید که به دلیل بزرگ‌تر بودن، از او بهتر می‌فهمید صدمات غیرقابل جبرانی به زندگیتان زده‌اید.

*به جای اینکه مدام سعی کنید او رفتار‌هایش را مانند شما تغییر دهد، بیشتر تلاش کنید تا او را درک کنید. بعد از درک کردن هم باید با همسرتان همراهی کنید و در تمام تصمیمات زندگیتان، کنارش باشید. به طور مثال اگر شما علاقه‌ای به تفریحات هیجانی ندارید اما همسرتان با توجه به رده سنی‌اش دوست دارد هیجاناتش را به آن نحو تخلیه کند، به خاطر تحکیم پایه‌های خانواده‌تان با او همراهی کنید.

*هرگاه احساس کردید که همسرتان متوجه درخواست‌های شما نمی‌شود، به او حق داده و فرصت کافی در اختیارش قرار دهید تا با روحیات شما سازگار شود و راحت‌تر کنار بیاید.

* انجام فعالیت‌هایی که هر دونفرتان از آن لذت می‌برید در تقویت رابطه‌تان موثر است، به این فعالیت‌ها بیشتر بپردازید. به فعالیت‌هایی که هردویتان به آن‌ها علاقه دارید مانند سینما رفتن، تئا‌تر، ورزش کردن و... روی بیاورید. زیرا اشتغال به کارهایی که برای هردویتان جالب است، پیوندتان را محکمتر می‌کند و تمرکزتان را نسبت به مسائل و مشکلات اختلاف سن به هم می‌زند.

* بهترین دوست همدیگر باشید. وقتی که یک رابطه بر اساس احترام و دوستی باشد اختلافات و تفاوت‌ها نمی‌تواند به اندازه یک دوستی دو طرفه نمایان گر شود و تاثیر چندانی بر ارتباط شما نخواهد داشت.

البته نباید فراموش کنید که حتی در ایده آل‌ترین ازدواج‌ها، اختلافات و ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که کاملا طبیعی و قابل انتظار است لذا یاد بگیرید که واقعیات زندگی فعلیتان را بپذیرید یعنی آنچه را که قابل تغییر است با تلاش و همکاری با همسرتان، تغییر دهید و آنچه را که قابل تغییر نیست بپذیرید و با آن کنار بیایید.

در پایان هم کمک گرفتن از یک متخصص و مشاوره حضوری کمک بهتری به تحلیل روابط شما و همسرتان خواهد کرد.(حجت الاسلام محمد کاظم جباریان/خراسان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر