نوانما جاجم نوانما کد خبر: ۶۶۶۱۷۰ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۰

جام جم نوا: کتاب سازشناسی موسیقی بوشهر تالیف محسن شریفیان خواننده و نوازنده موسیقی جنوب کشور منتشر می شود.

موسیقی بوشهر  با خلیج فارس می آید

به مناسبت روز ملی خلیج فارس کتاب اهل ساز به نویسندگی محسن شریفیان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی بوشهر به دو زبان انگلیسی و فارسی منتشر شد .
این کتاب که به سازشناسی موسیقی بوشهر پرداخته شده است، همزمان با روز ملی خلیج فارس و به دو زبان انگلیسی و فارسی از سوی انتشارات داستان سرا و حمایت میراث فرهنگی استان بوشهر منتشر می شود، الهه غریب زاده ترجمه و ویراستاری بخشی انگلیسی این کتاب را نیز برعهده داشته است.
شریفیان در این کتاب با عنوان ( اهل ساز) با توجه به سفرهای گوناگون به شهرها و روستاهای مختلف استان بوشهر به پژوهش و گردآوری اطلاعات درباره هر ساز و وسیله ای پرداخته است که به مفهوم عام، صوت موسیقایی تولید می کند.
همه سازهایی که در این مجموعه به آن اشاره شده، در تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر وجود دارد و پیشینه آن حداقل به 100 سال پیش برمی گردد.
بخش ساز موزه مردم شناسی بوشهر، هرچند کوچک، اما یکی از تخصصی ترین و کامل ترین موزه های ساز در کشور است که آنطور که باید به آن پرداخته نشده است.
کتاب حاضر، شکل تکامل یافته بروشور مفصل این موزه است که برای نخستین بار در سال 1384 به همراه سی دی مولتی مدیای آن منتشر شد.
محسن شریفیان خواننده و نوازنده موسیقی جنوب ایران و سرپرست گروه بوشهری لیان یکی از فعالان موسیقی محلی و نواحی جنوب ایران است که تا کنون اجراهای موفقی را در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است.
محسن شریفیان به همراه گروه لیان توانست در جشنواره بین المللی womax مقام دوم را از آن خود کند. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: