jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۵۷۱۰۶   ۲۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۸:۵۲

رئیس‌جمهور آمریکا از رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواست برای موفقیت مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی، تصمیم‌های سیاسی دشواری بگیرد. در همین حال، منابع فلسطینی می‌گویند عباس در این دیدار به اوباما گفته است با تمدید مذاکرات با اسرائیل مخالف است.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود محمود عباس ادامه گفت‌و‌گوها را به آزادی گروهی از اسیران فلسطینی منوط کرده است. طبق توافقی که برای از سرگیری مذاکرات سازش صورت گرفت اسرائیل باید 104 اسیر فلسطینی را طی سه مرحله آزاد می‌کرد، اما فقط در یک مرحله 26 اسیر فلسطینی آزاد شده‌اند. مروان البرغوثی، از رهبران بلندپایه جنبش فتح و احمد سعدات دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین از جمله اسیرانی هستند که عباس بر لزوم آزادی آنان تاکید دارد. از این رو منابع عربی می‌گویند هیچ پیشنهاد رسمی به محمود عباس در دیدارهای او با اوباما و جان کری وزیر خارجه آمریکا ارائه نشده است.

عباس در گفت‌و‌گو با اوباما بار دیگر اعلام کرد کشور فلسطینی باید در مرزهای 1967 ایجاد شود و پایتخت آن هم بخش شرقی بیت‌المقدس باشد. وی همچنین بر لزوم حل عادلانه موضوع پناهندگان فلسطینی تاکید کرد. اوباما در این دیدار تاکید کرد باید تلاش‌ها بر استفاده از شرایط کنونی و با هدف دستیابی به صلح متمرکز شود. مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی از تابستان گذشته و با وعده‌های رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه آمریکا از سر گرفته شد و برای آن دوره‌ای 9 ماهه تعیین گردید. اما طی این چندماه گذشته نه‌فقط هیچ پیشرفتی در این مذاکرات حاصل نشده است بلکه شهرک‌سازی در اراضی اشغالی با قدرت تمام ادامه داشته است.

همزمان با حضور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در پایتخت آمریکا، هزاران فلسطینی تظاهرات ضدآمریکایی در کرانه غربی برگزار کردند. آنان فشارهای آمریکا و اسرائیل بر تشکیلات خودگردان و ملت فلسطین برای امتیازدهی را محکوم کردند و از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان خواستند، در برابر این فشارها ایستادگی کند و از اصول ثابت فلسطین کوتاه نیاید.اعضای گروه‌های فلسطینی از جمله حماس نیز در این تظاهرات شرکت داشتند. صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین، بار دیگر رژیم صهیونیستی را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات سازش دانست و گفت این رژیم برای پیشبرد مذاکرات باید بین «شهرک‌سازی» و «صلح» یکی را انتخاب کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر