jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۵۱۹۳۹   ۱۲ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۹:۵۶

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است مدیریت سنتی دیگر در این تیم جوابگو نیست.

دایی: مدیریت سنتی در پرسپولیس جواب نمی‌دهد

علی دایی با بیان اینکه فوتبال همه جای دنیا یکسان است اظهار کرد: در همه جای دنیا کرنر، کرنر است و گل هم گل است فقط مدل باشگاه‌داری است که با هم فرق می‌کند. ما باید بدانیم آیا فوتبال‌مان حرفه‌ای شده است. فوتبال حرفه‌ای به این معناست که مدیران به آن به عنوان یک صنعت نگاه کنند. ما وقتی استادیوم اختصاصی نداریم پس چگونه می‌خواهیم حرف از فوتبال حرفه‌ای بزنیم. ما با این شرایط می‌سازیم و فوتبال بازی می‌کنیم. در همه جای دنیا 5 راه برای درآمدزایی از فوتبال وجود دارد. فوتبال حرفه‌ای از راه‌های حق پخش تلویزیونی، بلیت فروشی، مزایای اسپانسرینگ، ترانسفر بازیکن و فروش محصولات باشگاه درآمدزایی می‌کند اما در ایران ما حق پخش تلویزیونی نداریم و اگر هم داشته باشیم به صورت کامل پرداخت نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: ما در ایران نمی‌توانیم به صورت کامل از اسپانسرینگ درآمدزایی کنیم. من وقتی در اروپا بازی می‌کردیم یک اسپانسر اصلی و صدها اسپانسر فرعی داشتیم. اسپانسر اصلی روی پیراهن تبلیغ می‌کرد و اسپانسرهای فرعی در زمان مسابقه پشت سر ما تبلیغات خود را به نمایش می‌گذاشتند. اما در ایران چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد.

علی دایی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به حفظ حرمت در جامعه فوتبال گفت: امروزه در جامعه ما حفظ حرمت‌ها از بین رفته است. ما وقتی در فوتبال بین خودمان حرمت‌مان را نگه نمی‌داریم افرادی خارج از فوتبال وارد می‌شوند که به راحتی به ما فوتبالی‌ها توهین می‌کنند. ما به خاطر منافع شخصی، همکار خودمان را می‌کوبیم. من می‌توانم بگویم در مورد خود من 99 درصد صحبت‌هایی که مطرح می‌شود کذب است اما وقتی کسی از فوتبال به دور است، به راحتی در مورد من صحبت می‌کند. اگر احترام یکدیگر را نگه داریم و حرمت‌های هم را حفظ کنیم هیچ وقت حاشیه درست نمی‌شود. کسانی که پیشرفت نمی کنند به جای این که به ما کمک کنند ما را مورد هجمه قرار می‌دهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی که جایگاهی در فوتبال ندارند، مربی و سرمربی تیم را مورد اهانت قرار می‌دهند به طوری که اکثر صحبت‌هایشان مخرب است.

وی در ادامه با اشاره به خبرنگاران که در حوزه فوتبال فعالیت می‌کنند نیز گفت: همان طور که ما بازیکن حرفه‌ای داریم باید خبرنگاران را هم حرفه‌ای آموزش دهیم. بازیکنان باید یاد بگیرند حرفه‌ای زندگی کنند. باید بدانند در چه جایی و چگونه مصاحبه کنند. زمان مصاحبه خیلی مهم است که چه وقتی انجام می‌شود. نباید بلافاصله بعد از بازی مصاحبه گرفته شود.

وی در مورد اسطوره‌های فوتبال نیز گفت: من خودم را اسطوره نمی‌دانم. من خودم را خدمتگزار مردم می‌دانم. خیلی کارها برای این مملکت کرده‌ام. البته فوتبال هم خیلی چیزها به من داده است. می توانم بگویم این فوتبال است که من را علی دایی کرده است. به نظر من اسطوره به این معناست که در رشته خود به اوج آگاهی برسیم. ما باید اول اسطوره‌ها را بشناسیم و همین جوری از کلمه اسطوره استفاده نکنیم. من دوست دارم در مورد اسطوره‌هایمان وسواس داشته باشیم. به نظر من به جهان پهلوان تختی می‌توان اسطوره گفت. آیا می‌دانید اگر الان تختی زنده بود چه برخوردی با او می‌کردیم؟ ما وقتی اسطوره‌هایمان فوت می‌کنند به یاد آنها می‌افتیم. در صورتی که وقتی آنها زنده هستند باید حرمت‌شان را نگه داریم.

وی در ادامه افزود:‌در همه جای دنیا به اسطوره‌هایشان احترام می‌گذارند ما همان طور که به جانبازان که برای مردم جان خود را به خطر انداختند احترام می‌گذاریم باید به اسطوره‌های ورزشی هم احترام بگذاریم و حرمت آنها را نگه داریم. البته حرمت امامزاده به متولی آن است. وقتی ما در فوتبال خودمان حرمت خودمان را نگه نمی‌داریم از افراد غیر فوتبالی چه انتظاری داریم که حرمت نگه دارند؟

دایی درباره حضور افراد ورزشی در سیاست گفت:‌ من همیشه گفته‌ام که چرا ورزشی‌های ما باید به عالم سیاست وارد شوند. البته شاید به خاطر این باشد که سیاسیون وارد ورزش شده‌اند. اما یک قهرمان المپیک که پرچم ایران را در میادین بین المللی بالا برده است نباید به راحتی از ورزش کنار برود.

سرمربی پرسپولیس در ادامه صحبت‌هایش درباره باشگاه پرسپولیس نیز گفت:‌از روز اولی که مسئولیت این تیم را قبول کردم برنامه‌ای سه ساله ارائه دادم. تا این لحظه طبق برنامه ای که ارائه داده بودیم پیش رفته بودیم و برنامه سال اول را به طور کامل انجام دادیم. من یک قرارداد سه ساله بستم که بتوانم برنامه‌هایم را اجرا کنم.

سرمربی تیم پرسپولیس در ادامه با اشاره به مشکلات مالی موجود این تیم گفت: حداقل 4 ماه است که دچار مشکل شده‌ایم. البته مشکل فقط مالی نیست. صحبت بازیکنان من این است که به آن‌ها بی‌احترامی شده است. مسئولان باشگاه جواب تلفن بازیکنان را نمی‌دهند و حتی سر تمرین هم نمی‌آیند. اگر هم سر تمرین حاضر شوند، وعده و وعید می‌دهند. آقایان به ما بگویید 4 ماه آینده پول می‌دهیم. نه به گونه‌ای که قول دو هفته دیگر را بدهید و خبری از پول نباشد. البته مشکل اصلی به نظر من جنگ قدرت است که پرسپولیس را دچار مشکل کرده است.

وی در ادامه در مورد خصوصی سازی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال گفت : این دو باشگاه دولتی هستند و باید روی آنها نظارت وجود داشته باشد. شما نگاه کنید مدیرانی که به این باشگاه‌ها می‌آیند فقط فوتبالی بودن آنها کافی نیست باید علم مدیریت هم داشته باشند. در تمام دنیا چند مدیرعامل را می‌بینید که فوتبالی باشند؟‌مدیران در همه جای دنیا افرادی اقتصادی هستند و از مشاوران آگاهی استفاده می‌کنند. این که کسی بگوید من فوتبالی هستم و سالها در تیمی زحمت کشیده‌ام ملاکی نیست که بتواند مدیرعامل باشد. باید دید آیا توانایی اداره باشگاه را دارد؟‌ خصوصی سازی این دو باشگاه در این چند وقت اخیر به صورت جدی پیگیری می‌شود و دولت و جامعه ورزش پیگیر این مساله هستند و من از آقای خادم می‌خواهم این مساله را به انجام برساند.

دایی همچنین تصریح کرد: البته باید در نظر داشته باشیم استقلال و پرسپولیس تیم‌های معمولی نیستند که بتوانیم آنها را همین گونه واگذار کنیم. امیدوارم در بهترین شرایط این اتفاق رخ دهد. این دو تیم برندهای بزرگی هستند که به راحتی می‌توانند درآمدزایی کنند. کسی که مالک این دو باشگاه شود به راحتی می‌تواند هزینه‌های باشگاه را در بیاورد.

دایی در مورد پروین گفت: من همیشه گفته‌ام که پروین بزرگ پرسپولیس است اما الان یک ایده نو و یک فکر جدید لازم است. آقای پروین خیلی کارها کرده اما باید با علم روز مدیریت کند. الان دیگر مدیریت سنتی جواب نمی‌دهد. فوتبال وقتی حرفه‌ای است، مدیر حرفه‌ای هم می‌خواهد تا بتواند باشگاه را سازمان دهی کند.

وی در ادامه با اشاره به اعتصاب بازیکنان این تیم گفت: ما به بازیکنان چیزی نداده‌ایم که از آنها کار بخواهیم. وقتی به بازیکن پول پرداخت نمی‌کنید بازیکن به خود اجازه می‌دهد هر کاری را انجام دهد. می‌خواهم بگویم فوتبال حرفه‌ای و دنیا کامپیوتری شده است. دیگر دوران چوپان دروغگوها به پایان رسیده است.

به گزارش ایسنا ، علی دایی در ادامه گفت‌وگوی طولانی خود در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به قرارداد سه ساله امکان دارد سال آینده از این تیم بروید؟ گفت: اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و مدیر جدیدی که بر مسند کار می‌آید مرا بخواهد من از پرسپولیس نخواهم رفت.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال که چرا در ایران افراد مطرح که از فوتبال دور هستند اسطوره‌ها را تخریب می‌کنند؟ به نظر من جواب این سوال داخل خودش است. زیرا آنها می‌خواهند خودشان وارد گود شوند و به همین دلیل افرادی که در فوتبال هستند را تخریب می‌کنند.

از دایی در پایان این گفت و گو خواسته شد که نسبت به کلماتی که می‌شنود، یک جمله بگوید.

پرسپولیس: عشق

محمد رویانیان: خدمتگزار

کارلوس کروش: حرفه‌ای

امیر قلعه‌نویی: همکار خوب من

کریم باقری: رفیق قدیمی من

بازی ایران و آرژانتین: یک رویارویی سخت برای ایران

مسی: تکنیکی‌ترین و بهترین بازیکن دنیا

علی کفاشیان: مدیر غیر فوتبالی

داور فوتبال ایران: زحمتکش‌های فوتبال

استقلال: تیم پرطرفدار

علی کریمی: بازیکن بزرگ

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها