وجود یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور

مواد مخدر روزانه 9 ایرانی را می کشد

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد:

اعتیاد عامل 65 درصد همسرآزاری ها

وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتیاد عامل 65 درصد همسر آزاری ها، 30 درصد کودک آزاری ها و 20 درصد اعمال منکراتی منافی عفت است.
کد خبر: ۶۵۰۹۱۴
اعتیاد عامل 65 درصد همسرآزاری ها

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، عبدالرضا رحمانی‌ فضلی در نشست صمیمی با رییس و اعضای هیات مدیره خانه خیرین ایران که در محل مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، با اشاره به جامعه آماری معتادان در کشور گفت: رقم یک میلیون و 325 هزار نفر معتاد به اندازه کافی وحشتناک است و نیازی به اعلام دیگر رقم های اغراق آمیز نیست، متاسفانه 63 درصد این تعداد نیز متاهل هستند یعنی 750 هزار نفر زن در کشور دارای همسر معتاد می‌باشند که طبعاً دچار مشکلاتی همچون افسردگی، همسرآزاری، پرخاشگری و نارضایتی اجتماعی هستند.

وی افزود: تنوع در مصرف مواد مخدر در جامعه زیاد شده و با وجود مخدرهای صنعتی قاچاقچیان به دروغ برای درمان هر نوع مرض و بیماری مثل استرس، افسردگی، چاقی، لاغری، بهبودی پوست و ناتوانی جنسی یکی از این مخدرها را معرفی می‌کنند که با این وجود پیچیدگی کار در مبارزه با مواد مخدر بالا رفته است.

دبیرکل ستاد اظهار کرد: حدود 46 درصد از زندانیان کشور مستقیماً و 25 درصد از سایر زندانیان به صورت غیر مستقیم به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان‌ها محبوسند، همچنین علت 55 درصد طلاق ها، 65 درصد همسرآزاری‌ها، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 20 درصد منکراتی منافی عفت، 10 درصد جرایم مالی و 23 درصد نزاع و خشونت‌ها به دلیل اعتیاد است که همه این آمار و ارقام با مبارزه و کنترل مواد مخدر در ارتباط است که اگر این ارقام کاهش یابند مابقی جرایم به خودی خود کاهش خواهند یافت.

رحمانی‌فضلی گفت: تاکنون در مبارزه با مواد مخدر زحمات زیادی کشیده شده و نظام متحمل هزینه‌های بی‌شماری در این زمینه شده اما هنوز از قاچاقچیان و معتادان عقب هستیم.

کشف سالانه 500 مواد مخدر در کشور

وی در ادامه، پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت از بهبودیافتگان را از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و افزود: سالانه 500 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف می‌شود، در حوزه مقابله یکی از سیاست‌هایی که در پیش گرفته شد کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی با استفاده از احداث برجک، دیوار بتنی و کشیدن سیم خاردار بود، به گونه‌ای که در حال حاضر امکان ترانزیت مواد مخدر به ایران به صورت کاروانی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در بحث پیشگیری باید عموم جامعه درگیر مبارزه با مواد مخدر شوند، چرا که نخستین علت گرایش به اعتیاد یعنی کسب لذت است، نشان می‌دهد که آگاهی و اطلاع افراد جامعه نسبت به مواد مخدر و عوارض آن پایین است که در این مسیر باید به دنبال تاثیرگذار‌ترین جریان‌های اجتماعی در جامعه باشیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: همچنین در بحث درمان باید گفت که تنها 20 درصد از معتادانی که تحت درمان قرار می‌گیرند هرگز به چرخه اعتیاد بازنمی‌گردند و تا آخر عمر پاک می‌مانند که باید تلاش شود این رقم در درمان به 50 درصد برسد، با احتساب بعد خانوار برای افراد معتاد نیز، شش میلیون نفر مستقیما با معضل مواد مخدر درگیر هستند که باید برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت رفع این مشکل اندیشیده شود.

رحمانی‌فضلی گفت: رویکرد فعلی ستاد، اجتماعی‌ کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است و ستاد در نظر دارد این امر را نهادینه و جامعه را نسبت به معضل اعتیاد حساس کند که با این رویکرد به نظر می‌رسد که بتوانیم با این معضل مقابله کنیم.

وزیر کشور، توجه به NGO ها به خصوص آنان که با مشکلات مردم به‌طور مستقیم در تماس هستند را امری مهم خواند و افزود: این در اولویت برنامه‌های وزارت کشور می‌باشد و ما به طور جد در حال پیگیری آن هستیم،‌ چرا که ساماندهی NGO ها موضوع مهمی است و در این رابطه طرحی در مجلس ارائه شده که امیدواریم موثر واقع شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خطاب به اعضای خانه خیرین ایران گفت: عشق و علاقه شما در انجام کارهای نیک و خیر، قابل ستایش است و انشالله خداوند در تمام اعمالتان خیر و برکت قرار دهد، انتظار این است که شما خیرین با تجربیات خوب خود در امر مبارزه با مواد مخدر مشارکت کنید، دولت نیز شما را حمایت خواهد کرد، اما این به معنای وابسته شدن به دولت نیست، چرا که کار دولت سیاست‌گذاری، هماهنگی و حمایت است.

وی در ادامه موافقت خود را با تشکیل اتحادیه خیرین، صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبودیافتگان و عضویت روسای خیرین در شوراهای مرتبط با استانداری و کمیسیون‌های مختلف اعلام کرد و افزود: باید به مردم اعتماد کرد و کار مبارزه با مواد مخدر را به آنان واگذار کرد، چرا که معتقدم اگه این امر به مردم واگذار نشود، موفق نخواهیم بود.

وزیر کشور بر توجه جدی به اشتغال بهبودیافتگان، ایجاد نشاط اجتماعی و انگیزه در جوانان، برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت منطقه‌ای، تقویت باورهای دینی به‌منظور پیشگیری از اعتیاد و ایجاد حساسیت در بین روحانیون و ائمه جماعات تاکید کرد و گفت: در حوزه سرپرستی خانواده‌های معتادان می‌توان کارهای مهمی کرد، چون برخی از زنان هستند که دارای همسر معتاد هستند، لذا با توجه به نیات خیر شما می‌خواهم که اگر کاری از دستتان بر می‌آید حتما انجام دهید و امیدوارم این جلسه منبع خیر و عمل صالح باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها